banner250

banner246

Erbaş, müftülüklerimizi hizmetlerin manevi merkezleri olarak görüyoruz

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Erbaş, bir dizi programlara katılmak için geldiği Konya'da Vali Cüneyit Orhan Toprak'ı makamında ziyaret etti. Burada karşılıklı hediye takdiminde bulunuldu.

Diyanet Haber 18.05.2019, 21:11
Erbaş, müftülüklerimizi hizmetlerin manevi merkezleri olarak görüyoruz

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, "Aile müessesi bozulursa toplum bozulur çünkü toplum gökten inmiyor, fertlerden oluşuyor. İdeal bir toplumu oluşturmak için de ideal fertler yetiştirmek lazım. Hep birlikte el ele vererek ideal topluma ulaşmak zorundayız." dedi.

Daha sonra Selçuk İlçe Müftülüğü binasının açılış törenine katılan Erbaş, burada yaptığı konuşmada ramazan ayında merasimlerin en güzelinde bir araya geldiklerini söyledi.

Başkan Erbaş, müftülük binasının hayırlı olması temennisinde bulunarak şöyle konuştu:

"Ülkemizde Diyanet İşleri Başkanlığı ve Başkanlığımıza bağlı bin 2 müftülüğümüz var. Bunlar Mescid-i Nebevi'nin varisi olarak İslam'ı toplumumuza en doğru şekilde anlatmak ve öğretmek için inşa edilmiş mekanlardır. Mekân ve imkân insan içindir. 90 bin camimizin müftülükler vasıtasıyla toplumumuza hizmet etmesini sağlıyoruz. 90 bin camimizde sadece cuma günleri 25 milyon insanımıza 100 bin kadar imam ve müezzinimizle, 4 bin kadar vaizimizle ve 40 bin kadar diğer Kur'an kursu öğreticilerimizle milletimize hizmet etmeye çalışıyoruz. İşte biz müftülüklerimizi bu hizmetlerin manevi merkezleri olarak görüyoruz."

"İdeal topluma ulaşmak zorundayız"

Müftülükler kanalıyla 81 il ve 400 büyük ilçede aile, danışmanlık ve rehberlik bürolarının ailelere hizmet ettiğini belirten Erbaş, "Çünkü aile, milletimizin ve toplumumuzun en önemli kurumudur. Aile müessesi ayakta olursa toplum ayakta olur. Aile müessesi bozulursa toplum bozulur. Çünkü toplum gökten inmiyor, fertlerden oluşuyor. İdeal bir toplumu oluşturmak için de ideal fertler yetiştirmek lazım. Hep birlikte el ele vererek ideal topluma ulaşmak zorundayız." diye konuştu.

Erbaş, müftülük binasının uzun yıllar İslam'a katkı sunacağını vurgulayarak, "Elhamdülillah, 6 sene önce Diyanet İşleri Başkanlığımızda tohumlarını attığımız 4-6 yaş arası Kur'an kursuna devam eden çocuklarımızın sayısı 150 bini aştı. İnşallah, anne ve babaya hürmet eden, dürüst olan ve yalan söylemenin ne kadar kötü olduğunu bilen bir nesil yetişmeye başladı. Bunlar 4, 5 ve 6 yaşındaki çocuklardır. Ağaç yaş iken eğilir." ifadesini kullandı. 

Selçuklu İlçe Müftüsü Nusret Karabiber de açılışta bir konuşma yaptı.


Konuşmaların ardından müftülük binasının açılışı gerçekleştirildi. 

Programa Konya Valisi Cüneyit Orhan Toprak, İl Müftüsü Ahmet Poçanoğlu, Konya Büyükşehir Belediye Başkanvekili Fatih Özgökçen, Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı, Konya milletvekilleri ile çok sayıda vatandaş katıldı.
 

banner249
Yorumlar (3)
tamer aşık 2 yıl önce
insanların böyle aydınlanması gerekiyor proğramda emeği geçenleri kutluyorum selamlar saygılar
Imam 2 yıl önce
Ramazan hürmetine rabbim hayırlı mübarek eylesin inşAllah....
Abdurrahim kocagöl 2 yıl önce
Tüm ilçe müftüleride açılışa katıldılar
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?