banner203

banner250

Erbaş: Kurban çalışmasıyla amacımız irşattır

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, “Türkiye Diyanet Vakfı 2019 Yılı Kurban Organizasyonu” kapsamında taşrada seminer verecek personele hitap etti, “Kurban çalışmasıyla amacımız irşattır.” dedi.

Diyanet Haber 04.07.2019, 15:11
Erbaş: Kurban çalışmasıyla amacımız irşattır
© Diyanet Haber

Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı iş birliğinde yurt içinde ve yurt dışında sürdürülen, “2019 Yılı Kurban Organizasyonu” kapsamında taşrada seminer verecek personele yönelik toplantı düzenlendi.

Din İşleri Yüksek Kurulu Toplantı Salonu’nda düzenlenen toplantıda konuşan Diyanet İşleri Başkanı ve Türkiye Diyanet Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, “Kurban çalışmalarıyla amacımız irşattır. Bu irşadı en güzel şekilde nasıl gerçekleştirebiliriz onun için gayret ediyoruz.” dedi.

Başkan Erbaş, 2019 yılı vekâlet yoluyla kurban kesim kampanyası hakkında ülke genelinde din görevlilerini bilgilendirecek personele yönelik yaptığı konuşmada, bir kurban seferberliği başlattıklarını söyledi.

Kurban bağışı seferberliğinin sadece bir kurban etinin insanların sofrasına ulaştırma faaliyeti olmadığına dikkati çeken Başkan Erbaş, şunları kaydetti:

“Bu bir irşat faaliyetidir. Ben öyle görüyorum. Kurban hissesi sayesinde yurt içinde ve yurt dışında din, dil, ırk ayrımı yapmadan binlerce insanın gönlüne giriyoruz. Kurban faaliyetleri içerisinde yer alan arkadaşlarımızın gittikleri yerlerdeki anılarını gözyaşları içinde anlattıklarına şahit olunca, ne kadar önemli bir çalışma içerisinde olduğumuzu daha iyi anlayabiliyoruz. Kurban çalışmalarıyla amacımız irşattır. Bu irşadı en güzel şekilde nasıl gerçekleştirebiliriz onun için gayret ediyoruz. Dolayısıyla sizler bu seferberlik kapsamında il ve ilçelerimizdeki imam, vaiz ve müftülerimizle bir araya geleceksiniz. Onların insanların gönlüne dokunabilmelerini sağlayabilir buna rehberlik edebilirseniz inşallah hedeflerimizin üzerine çıkabileceğiz. Nasıl ki geçen sene kurban hissemizi 230 binden 430 bine çıkardık bu sene de gösterilecek gayretli çalışmalarla çıtamızı daha yukarılara taşıyacağız.”

İmamlar, vaizler ve müezzinlerin Kurban Bayramı'na kadar her vesileyle kurban bağışının önemini anlatmalarının önemine değinen Başkan Erbaş, öncelikle din görevlilerinin heyecanının artırılması gerektiğine işaret ederek şöyle devam etti:

“100 bini aşkın imamımız var. Öncelikle bu arkadaşlarımız kurbanlarını vakfımıza bağışlasa 100 binle başlamış oluruz. Bunu yapamayacak bir görevlimizin de olmadığı kanaatindeyim. Sigara içen bir kişi sanki içtim dese de bir günlük sigara parasını kenara koysa tam 7 kurban parası biriktirmiş oluyor. Bu kadar önemli. Bu misalleri verebiliriz. Veya başka bir alışkanlığı olan kardeşimiz o alışkanlığından vazgeçip oradan sağlayacağı birikimle kurban bağışında bulunabilir. Böyle somut örnekler vererek insanlarımızı kurban bağışına teşvik etmemiz gerekiyor.”

Türkiye Diyanet Vakfının 44 yıldır kurban ve zekât gibi emanetleri hiçbir şaibeye fırsat vermeden yerine ulaştırdığını ifade eden Başkan Erbaş, “Bu güveni bizim milletimizin gönlüne, zihnine yerleştirmemiz lazım. Güven çok önemli. Milletin geçtiğimiz süreç içinde birilerinin nasıl güvenini sarsacak işler yaptığını gördük yaşadık. Türkiye Diyanet Vakfının bu noktadaki milletimizin güvenini daha da pekiştirecek bir faaliyet içinde olduğu anlayışını yerleştirmemiz lazım. Bunu vaizlerimiz, imamlarımız, müftülerimiz yapacak.” ifadelerine yer verdi.

Kaynak: Diyanet Haber
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?