banner258

banner250

Erbaş: İlahiyat fakültelerimiz Kur’an ve sünnet çizgisinde büyük çalışmalar yapmaktadır

120. yılında İlahiyat ve İslami İlimler Fakülteleri Çalıştayı'nda konuşan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, "Genel olarak fakültelerimiz Kur’an ve sünnet çizgisinde en güzel şekilde din eğitimi vermeye, ilim üretmeye yönelik büyük çalışmalar yapmaktadır." dedi.

Diyanet Haber 19.12.2020, 12:27
Erbaş: İlahiyat fakültelerimiz Kur’an ve sünnet çizgisinde büyük çalışmalar yapmaktadır

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Türkiye ilahiyat ve İslami ilimler Fakülteleri Dekanlar Konseyi tarafından çevrimiçi olarak düzenlenen "120. yılında İlahiyat ve İslami İlimler Fakülteleri Çalıştayı"na katıldı.

Başkan Erbaş burada yaptığı konuşmada İlahiyat ve İslami İlimler Fakülteleri tedrisatının anadoluda bir asrı aşkın süredir bir mazisi, derin ve köklü bir geçmişe sahip olduğunu ifade etti.

- İlahiyat fakülteleri önemli bir imkânı ve büyük bir ilmî birikimi ifade etmektedir

İlahiyat fakültelerinin ömeli bir imkana sahip olduğu söyleyen Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, "Önemle ifade etmeliyim ki, Türkiye’de ilahiyat fakülteleri önemli bir imkânı ve büyük bir ilmî birikimi ifade etmektedir. Bununla birlikte önümüzde çözüm bekleyen ciddi sorunların varlığı da bir gerçektir. Bu çerçevede, üniversitelerimizin sayı, akademik kadro ve öğrenci potansiyeli açısından gelişmesi olumlu ve önemli bir durum olmakla birlikte daha da önemlisi, üretilen bilginin niteliği, toplumun ve dünyanın geleceğine katkısıdır. Dolayısıyla bugün hep beraber, özellikle yaşanan hayatın sorunları ile milletimizin ve insanlığın geleceğine dair meselelerde daha gerçekçi olmaya, sosyal ve küresel gerçeklikleri göz ardı etmeden, çok boyutlu, kapsamlı ve disiplinli çalışmalarla bir gelecek perspektifi oluşturmaya mecburuz." dedi.

- Pedagojik formasyona sahip insan kaynağına ihtiyaç duymaktayız

Diyanet İşleri Başkanlığının istihdam kaynağı ihtiyacını karşılayacakların İlahiyat/İslami İlimler Fakülteleri, İmam Hatip Liseleri olduğuna vurgu yapan Erbaş, "Diğer yandan Diyanet İşleri Başkanlığı olarak biz İlahiyat ve İslami İlimler fakültelerimizin; Başkanlığımızın başta din eğitimi olmak üzere din hizmetleri bağlamındaki istihdam politikalarına yönelik programlar geliştirmesini önemsiyoruz.

Zira Türkiye özelinde; okul öncesi, kadın, aile, çocuk, genç, engelli, hasta, mahkûm, yaşlı gibi birçok kesime din hizmetini en güzel şekilde yerine getirmek için bütün bu alanların her biri ile ilgili yeterli eğitim almış ve pedagojik formasyona sahip insan kaynağına ihtiyaç duymaktayız. Bu ihtiyacı karşılayacağımız yegâne kaynak ise İlahiyat/İslami İlimler Fakülteleri, İmam Hatip Liseleridir.

Bizler, mihrapta kürsüde, Kur’an kurslarında, sosyal kültürel içerikli din hizmetlerinde, yurtdışı teşkilatlarımızda hizmet eden bütün hocalarımızın, vaizlerimizin, müftülerimizin her açıdan donanımlı ve nitelikli olmasını istiyoruz. Nitekim lisans döneminde iyi eğitim almış, pedagojik formasyona sahip hocalarımızın din hizmetlerinde ve din eğitimi faaliyetlerimizde daha başarılı olduklarını görüyoruz." şekinde konuştu.

- İlahiyat ve İslami İlimler Fakülteleriyle önemli imkânlara sahibiz

Diyanet İşleri Başkanlığı ile İlahiyat ve İslami İlimler Fakültelerinin önemli imkanlara sahip olduğunun altını çizen Başkan Erbaş, "Bugün İslam dünyasında dinin doğru anlaşılması alanında bazı sorunların olduğu bir gerçektir. Dinin bilgisizliğe ya da sağlam temellere dayanmayan yaklaşımlara terkedilmesinin ağır faturasını, doğru şekilde karşılanmayan her ihtiyacın istismara kapı araladığını bugün daha yakından görmekteyiz. Doğru dinî bilginin üretilmesi ve topluma sunulması görevi ise tabii olarak öncelikle dinî yükseköğretim kurumlarımız ve Diyanet İşleri Başkanlığı olarak bizim sorumluluğumuzdur.

Bu noktada ifade etmeliyim ki -hamdolsun- İlahiyat ve İslami İlimler Fakülteleriyle önemli imkânlara sahibiz. Bu imkânları iyi değerlendirmek adına ortak çalışmaları geliştirmeli ve  güçlendirmeliyiz. Bugün elhamdülillah 10 bini aşkın ilim adamıyla ve farklı alandalarda Kur’anı kerim, fıkıh, tefsir, hadis kelam, islam tarihi ve sanatları, din bilimleri, felsefe ve din bilimleri ismini sayamadın farklı alanlarda 10 bini aşkın ilim adamımız vardır ve tamamına yakını Kur’an ve sünnet çizgisinden taviz vermeden örenci yetiştirmeye ilmi bikimize katkı sağlamaya çalışmaktadır." dedi.

- Marjinal, kenarda köşede kalmış fikirlerin ilahiyat fakülteleri nezdinde hiçbir itibarı yok

Kur'an ve sünnet çizgisi dışında ortaya atılan marjinal fikirlerin İlahiyat ve İslami İlimler Fakültesi nezdinde hiç bir itibarının olmadığına vurgu yapan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, "Tabiki bu kadar büyük bir müessesede zaman zaman Kur’an ve sünnet çizgisine uymayan az da olsa bazı fikirler ortaya atanlar olur. Bizim için marjinal diyebileceğimiz, çok kenarda köşede kalmış bu fikirlerin ilahiyat fakülteleri nezdinde hiçbir itibarının olmadığını buradan bir kez daha ifade etmiş olayım. Genel olarak fakültelerimiz Kur’an ve sünnet çizgisinde en güzel şekilde din eğitimi vermeye, ilim üretmeye bizim 1400 küsür yıllık ilmi müktesebatımızı daha da geliştirmeye yönelik büyük çalışmalar yapmaktadır elhamdülillah." dedi.

banner242
Yorumlar (4)
Musa 11 ay önce
Elhamdülillah Bu açıklama Diyanet Kurumumuzun ehli sünnet çizgisinden sapmayacağının bir beyanıdır. Teşekkür ediyorum başkanımıza.
murat 11 ay önce
Ben eskiden diyanete güvenmez ve diyaneti dini bozan sapık grup olarak görürdüm. Ancak Diyanet Tv ve Diyanet Radyolarının faaliyetleriyle bizim dinlediğimiz bu güzel bilgilerin hurafe değil ve dopru olan olduğuna güvendim. Diyaneti seviyorum ve güveniyorum
Yalçın Altıntaş 11 ay önce
Sayın hocam bir iki münferit beyanları fırsat bilip, bunlar üzerinden genelleme yaparak ülkemizde yıllardır malesef İlahiyat fakültelerini ve ilahiyat hocalarını kur'an ve sünnet dışı kurumlarmış gibi, ilahiyatlarda eģitim alan öğrenciler de aynı şekilde kur'an ve sünnet dışı bir eğitimle yetiştirildikleri algısını yaratmaya çalışan ve öyle göstermek için gayret sarfedenler var malesef, o açıdan bu hususa değinmeniz çok feğerli ve kıymetli.Hissiyatımıza tercüman olduğunuz için teşekkür ederiz.
İbrahim ERDÖL 11 ay önce
Ağzınığa yüreğinize Sağlık
Kıymetli Başkanımız
En kalbi duygularımızla sizleri kutluyoruz
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?