banner250

banner246

Erbaş: Geçici dünya malını, ebedi kılabilmenin adıdır infak

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, Büyük Ankara Camii’nin açılışı öncesi hutbe irad etti.

Diyanet Haber 10.05.2019, 14:42
Erbaş: Geçici dünya malını, ebedi kılabilmenin adıdır infak
© Diyanet Haber

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da katılımıyla resmî açılışı gerçekleşen Ankara'nın en büyük üçüncü camisi olma özelliğine sahip Kuzey Ankara Camii olarak da bilinen Büyük Ankara Camii'nde Diyanet İşleri Başkanı Prof Dr. Ali Erbaş hutbe irad etti ve cuma namazı kıldırdı.

Erbaş hutbesinde Diyanet İşleri Başkanlığının her ramazanda bir tema belirlerdiğini ve bu ramazan  için "infak" konusunu seçtiklerini dile getirdi. Erbaş "Başkanlığımız her yıl ramazan ayında bir tema belirlemekte ve bu tema etrafında toplumsal duyarlılık ve hassasiyet oluşturmaya gayret etmektedir. Bu yılki ramazan ayı teması “ramazan ve infak” olarak belirlenmiştir. Bu vesileyle yurt içinde ve yurt dışında yapılacak olan etkinliklerle infak konusu her yönüyle gündemde tutulacaktır. Böylelikle yardımlaşma ve paylaşma bilincinin canlı tutulmasına ve infak ahlakının daha da yaygınlaşmasına gayret edilecektir." dedi.

Başkan Erbaş hutbesinin devamında infak konusunu daha da açarak "Ramazan, 'Sevdiğiniz şeylerden Allah yolunda harcamadıkça iyiliğe erişemezsiniz. Her ne harcarsanız Allah onu bilir.' ayetini kendimize düstur edinerek zekâtımızla, fitremizle, sadakalarımızla, iftar sofralarımızla yoksul ve muhtaç kardeşlerimize yardım eli uzatma zamanıdır.  Akrabamıza, komşumuza, yetimlere, kimsesizlere gönüllerimizi açma zamanıdır. Ramazan, Allah rızası için karşılıksız verme mutluluğunu derinden hissettiğimiz infak ayıdır." ifadelerini kullandı.

"İnfak, nimetlerin ve zenginliğin Allah’ın bir emaneti olduğunun bilincinde olmaktır." diyen Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş hutbesini "Geçici dünya malını, ebedi kılabilmenin adıdır infak. Müminler arasındaki kardeşlik hukukunu derinden kavramak, en güzel şekilde yaşamak ve yaşatmaktır. Hem Rabbimize hem de kardeşlerimize karşı samimiyet ve sadakatin en güzel örneğidir. İnfak, Rabbimize karşı şükrümüzün ifadesi, teslimiyet ve sadakatimizin bir tezahürüdür. Yüce Rabbimizin 'Ey Âdemoğlu! İnfak et ki, ben de sana infak edeyim.' kutsi hadisteki müjdesine nail olma arzusuyla sahip olduğumuz her bir nimeti, O’nun yolunda feda edebilmektir." sözleriyle sürdürdü. 

Cuma namazı sonrası Büyük Ankara Camii'nin açılışının gerçekleşeğini söyleyen Başkan Erbaş, "Cuma namazından sonra inşallah Muhterem Cumhurbaşkanımızın himayelerinde şehirlerimizin ruhu ve kalbi olan camilerimizden birinin, Kuzey Ankara Camii ve Külliyesi’nin resmi açılışını yapacağız. Ezanlarıyla bütün insanlığı tevhide ve kulluğa çağıran camilerimiz, mihrabıyla yüzleri ve gönülleri Cenab-ı Hakk’a döndüren hakikat merkezleridir. Minberi ve kürsüsüyle, üstün insanlık nizamının öğretildiği ilim ve ahlak, marifet ve hikmet derslerinin verildiği fazilet okullarıdır. Camiler rahmanın huzurunda kalplerimizi birleştiren, bizlere birlik beraberlik ruhu aşılayan mekânlardır. Hak Teâlâ hazretleri büyük fedakârlıklarla yapılan bu camiyi, şehrimize hayırlı ve mübarek eylesin. Yüce Rabbimiz emek ve gönül verenler için sadaka-i cariye olarak dergâh-ı izzetinde kabul buyursun. Geçmişten günümüze camilerimizin imar, inşa ve ihyasına öncülük eden, destek olan, yardımda bulunan hayır sahiplerini, ibadet aşkıyla camilerimize hizmet edenleri en güzel şekilde mükâfatlandırsın. Cenab-ı Hak rahmetini, merhametini, inayetini bizlerden, bu şehrimizden, aziz milletimizden ve ümmet-i Muhammed’den esirgemesin." dedi.

VİDEO HABER

Kaynak: Diyanet Haber
banner249
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?