banner250

banner246

Erbaş: Bizim yaşantımıza bakanın İslam'a ısınması lazım

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş Hollanda'da görev yapan din görevlileriyle buluşmasında, "Bizim yaşantımıza bakanın İslam'a ısınması lazım." dedi.

Diyanet Haber 22.06.2019, 02:07
Erbaş: Bizim yaşantımıza bakanın İslam'a ısınması lazım

Bir dizi program için Hollanda'ya gelen Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş Hollanda Tevhid Camii'nin açılışından sonra ülkede görev yapan din görevlileriyle buluştu.

Avrupa’da yaşayan Türk vatandaşları için camiler inşa eden, dernekler kuran, din eğitimi vermek ve din hizmeti sunmak için bugüne kadar gayret gösterenleri yad eden Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, “Onlar hayrın, iyiliğin öncüleri oldular. Onlar, 'O hayırda yarışanlar var ya, hayırda yarışanlar işte en yakın olan onlardır.' yani Allah’ın rızasına en yakın olan onlardır. Onlar bu müjdeye inşallah nail oldular. Şimdi bu müjdenin gereğini yerine getirme konumunda olan bizleriz.  Bu emanet bizim omuzlarımızda.” dedi.  

Başkan Erbaş, Hazreti Muhammed’in cehaleti ortadan kaldırmaya çalıştığını ifade ederek, “İslam’ın nuruyla, Kur’an’ın aydınlığı ile beldeleri temiz, ruhları da aydınlık hale getirmeye çalıştı, bu görevi yaptı. Bugün bu görev, bu emanet hocaların üzerinde. Peygamberimiz o gün ne yaptıysa, peygamberlik hariç, diğer her şey bugün bizim üzerimizde.” diye konuştu.

Bu dünyanın bir imtihan dünyası olduğunu belirten Başkan Erbaş, bu imtihanda hakkın yanında yer almanın, insanları da hakikat yoluna çağırmanın önemli olduğunu ve bunun da imtihanı kazandıracak amel olduğunu söyledi.

Başkan Erbaş, Avrupa’da görevli olmanın din eğitimi ve hizmeti noktasında önemli imkan ve fırsatları olduğuna işaret ederek, “Bu fırsatları çok iyi değerlendirmeliyiz. İmkân ve fırsatlarla Rabbimizin rızasını kazanmaya, insanların ruhlarını İslam’i noktada diri tutmaya, ulaşılmadık kalp bırakmamaya çalışacağız. Bunun gayreti içerisinde olacağız.” ifadelerini kullandı.

“Bizim yaşantımıza bakanın İslam’a ısınması lazım”

Din hizmetinde, tebliğ ve davette temsilin önemli olduğunu hatırlatan Başkan Erbaş, “Tebliğciler, davetçiler İslam’ı yaşayarak gösterdiler. Onlara, yaşantılarına bakan Müslüman oluyordu. Buradan alacağımız mesaj, bizim yaşantımıza bakanın İslam’a ısınması lazım. Burada gönüllerde bıraktığımız her iz, bizimle beraber mezara gidecek. Bunun şuuru, bilinci içerisinde olalım. Bunu yapmıyorsunuz diye değil, hatırlatmak için söylüyorum. Biz iyi yaşarsak bize bakan gençler bizi örnek alırlar. Sözümüzden daha çok halimiz önemli, temsilimiz iyi olursa takdimiz etkili olur. Sizler şanslısınız, çünkü Cenab-ı Hak, size tebliğ ve davet ortamı nasip etmiş. ” şeklinde konuştu.

Başkan Erbaş, dünyevileşme karşısında toplumun ahiret inancının dinamik tutulması gerektiğine vurgu yaparak, “Kur’an-ı Kerim’e baktığınız zaman, dünyanın aldatması konuları o kadar çok işleniyor ki, eğer biz çocuklarımızın, gençlerimizin ahirete olan inancını ve bağlılığını diri tutarsak dünyevileşmeye karşı bir set oluşturmuş oluruz. Eğitimlerinizde buna önem verin.” dedi.

Başkan Erbaş, konuşmasını din görevlilerine başarılar dileyerek tamamladı.

Programa, Dış İlişkiler Genel Müdürü Erdal Atalay da katıldı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?