banner250

banner246

Diyanet’ten tarihi karar: Maaşlar faizsiz finans kurumları aracılığıyla ödenecek

Diyanet İşleri Başkanlığınca, 150 bin din görevlisinin maaşlarının katılım bankaları aracılığıyla ödenmesine karar verildi.

Diyanet Haber 25.11.2019, 10:35
Diyanet’ten tarihi karar: Maaşlar faizsiz finans kurumları aracılığıyla ödenecek
© Diyanet Haber

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş imzasıyla il müftülüklerine gönderilen genelgede, 1 Kasım 2019'dan itibaren yapılacak kurum maaş ödeme protokolünde, faizsiz finans kurumlarının tercih edilmesi istenildi.

Buna göre il müftülüklerince belirlenecek bir komisyon tarafından maaş ve ücretlerin hangi katılım bankası aracılığıyla ödeneceğine karar verilecek.

- Diyanet 150 bin din görevlisinin maaşını faizsiz finans kurumları aracılığıyla ödeyecek

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş'ın öncülüğünde faizle mücadele kapsamında personel maaşlarının faizsiz finans kurumları aracılığıyla ödenmesine yönelik çalışmada sona gelindi.

Başkan Erbaş'ın talimatıyla hazırlık, araştırmaların yapılması ve sürecin işletilmesi amacıyla Diyanet İşleri Başkanlığı merkez birimlerinden temsilcilerin yer aldığı yaklaşık 10 kişilik bir komisyon kuruldu.

Çalışmalarına son 3 ayda hız veren ve faizsiz finans kuruluşlarının temsilcileriyle belli periyotlarda toplantılar gerçekleştiren komisyon, Türkiye Katılım Bankaları Birliği (TKBB) ve birliğe üye 6 katılım bankasının temsilcileriyle bir araya geldi.

Çalışmaların tamamlanmasının ardından komisyon tarafından Erbaş'a sunulan raporda, Diyanet İşleri Başkanlığı merkez ve taşra teşkilatı personelinin maaş ve ücretlerinin faizsiz finans kurumları üzerinden ödenmesinin uygun olacağı değerlendirmesinde bulunuldu.

- İl müftülükleri katılım bankalarını belirleyecek

Bunun üzerine Diyanet İşleri Başkanı Erbaş'ın imzasıyla il müftülüklerine gönderilen genelgede, 1 Kasım 2019'dan itibaren yapılacak kurum maaş ödeme protokollerinde faizsiz finans kurumlarının tercih edilmesi istenildi.

Buna göre, Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesindeki merkez ve taşra teşkilatında görev yapan 150 bini aşkın personelin maaş ve ücretleri, faizsiz finans kurumları aracılığıyla ödenecek.

İl müftülükleri, halen devam eden kurum maaş ödeme protokollerinin bitmesinin ardından maaş ve ücretlerin hangi banka aracılığıyla ödeneceğine karar vermek üzere bir komisyon kuracak.

- TKBB üyesi katılım bankaları ihaleye katılabilecek

Birden fazla birimin aylık ve ücretlerinin birlikte ödenmesi talebinde bulunulması halinde merkezde üst yönetici, taşrada ise söz konusu birimlerin bağlı bulunduğu bir üst amir tarafından görevlendirilen ilgili harcama yetkililerinden birinin başkanlığında, üç kişinin yer aldığı bir komisyon oluşturulacak.

Söz konusu komisyon, maaş ve ücretlerin ödeneceği bankayı tespit edecek.

İl müftülükleri tarafından açılacak kurum maaş ödeme protokol ihalelerine TKBB üyesi katılım bankaları katılabilecek.

Yorumlar (77)
Ahmet Durmaz 2 yıl önce
Karaman müftülüğü olarak biz bunu bir yıl önce yaptık
Şükrü 2 yıl önce
Alhamdurillah
Mehmet Demirci 2 yıl önce
Gerçekten çok güzel olur
Mustafa 2 yıl önce
Çok isabetli bir karar
Hüseyin koç 2 yıl önce
Olması gereken oldu Ali Erbaş Hocamıza ve emeği olanlara Teşekkürediyorum
Huriye çınar 2 yıl önce
Çok geç kalmış kararlardan birisi
GÜVEN ÇETİNKAYA 2 yıl önce
ÇOK ŞÜKÜR
MUSTAFA DİKAL 2 yıl önce
tebrik ediyorum.güzel bir karar olmuş.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?