banner250

banner255

Diyanet’ten son dakika basın açıklaması

Diyanet İşleri Başkanlığı, son günlerde Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’in (s.a.s.) eşi Hz. Hatice üzerinden yürütülen tartışmalara ilişkin basın açıklaması yayınladı.

Diyanet Haber 30.07.2019, 15:10
Diyanet’ten son dakika basın açıklaması
© Diyanet Haber

Diyanet İşleri Başkanlığı resmî internet sitesi üzerinden paylaşılan basın açıklamasında, şu ifadelere yer verildi:

“Son zamanlarda sevgili Peygamberimizin mübarek eşi Hz. Hatice ile ilgili kamuoyunda bir tartışmanın varlığı dikkat çekmektedir. Açıkça bilinmelidir ki Hz. Hatice, yaşadığı toplumda, asaleti, iffeti, saygınlığı herkesçe kabul edilen asil ve güzide bir hanımefendidir. İslam’ın zor ve sıkıntılı geçen ilk yıllarında daima Peygamber efendimizin yanında olmuş, yürekli bir hanım olarak bütün imkânlarıyla onu desteklemiştir. Hz. Hatice aile olmanın şeref ve sorumluluğunu omuzlamış muazzez bir isimdir. Müminlerin annesi olarak tarihimiz boyunca bütün Müslümanlar tarafından büyük bir saygı, hürmet, muhabbet ve minnetle anılmıştır. Dolayısıyla amacı, niyeti, bağlamı ne olursa olsun, iffet ve fedakârlığın sembol ismi, mümin yüreklerin ortak sevgisi, Peygamberimizin her daim övgüyle andığı eşi Hz Hatice validemize dair beyan ve yaklaşımlarda en küçük bir nezaketsizlik, dikkatsizlik yapılamaz. Onun peygamber fendimizle evliliğinden önceki ve sonraki hayatı, şahsiyeti ve hatırası hakkında özensiz ve saygısızca konuşulamaz. Bu bağlamda herkes gerekli hassasiyeti ve duyarlılığı göstermek, kullandığı kelimelere dikkat etmek, İslam’ın örnek şahsiyetlerinden bahsederken daha dikkatli olmak ve İslam’ın edep ve nezaketine uygun davranmak zorundadır.

Diğer yandan herhangi bir meselede tepki vermenin ve kanaat belirtmenin en temel ilmi ve ahlaki prensibi, konuyu bütünlüğü içinde ele almak ve objektif bir yaklaşımla doğru anlamaktır. Parçacı ve önyargılı bir bakış çözüm değil sorun üretecektir. Ayrıca doğruya ulaşma ve hakikati muhafaza etme adına eleştiriyi önemli bir değer kabul eden İslam düşüncesi, eleştiri ahlakını da eleştirinin kendisi kadar önemli görmüştür. Dolayısıyla eleştiri adına, hakaret ve küfür içeren ifadeler, kaba ve çirkin cümleler asla yüce dinimiz İslam’ın ilim ve ahlak anlayışıyla bağdaşmaz. İslam’ın ilke ve değerleri, örnek şahsiyetlerin güzide ahlakı, müminlerin annelerinin asil hayatları edep dışı ifadelerle hem anlatılamaz hem de savunulamaz. Bu bağlamda nezaket ve eleştiri sınırlarını aşarak kaba ve yakışıksız ifadelerde bulunan Başkanlığımız mensuplarıyla ilgili de gereken işlemler yapılacaktır.

Bu itibarla, hem yüce dinimizin ilkeleri ve sembol şahsiyetleri ile ilgili konuşurken hem de söz konusu değerleri savunurken hürmetli, dikkatli ve özenli olmak herkes için göz ardı edilemez önemli bir sorumluluktur.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

Diyanet İşleri Başkanlığı

Kaynak: Diyanet Haber
Yorumlar (9)
Ahmet üzel 2 yıl önce
Hatice Annemize dil uzatanlarin dili kurusn
Muhiddin hoca 2 yıl önce
Hak yoluna leke atılmasına izin verilmemesi dilegiyle
Hasan ATEŞOĞLU 2 yıl önce
İsabetli olmuştur Başkanlığı miza Teşekkürler
Mustafa Ertürk 2 yıl önce
Zamanında yapılan açıklamalarından dolayı Başkanlığımıza teşekkür ederiz, Rabbim birlik ve beraberliğimizi daim eylesin.
Mehmet balcı 2 yıl önce
İnsanların üzerinden dini yozlaştırmaya çalışanları Allaha havale ediyoruz vesselam.
Abdullah Selami 2 yıl önce
Elhamdülillah gayet güzel bir açıklama, teşekkür ediyoruz.
Mehmet DELİOĞLU 2 yıl önce
İslâm Ahlak'ına Uygun Olan Açıklamanız'dan Dolayı Saygılar Sunar Elinizden Öperim,Allah'ım Razı Olsun İnşAllah.
Dr Mustafa Cıngıllıoğlu 2 yıl önce
Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler.Fitneler kahrolsun
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?