banner203

banner250

Diyanet’le Millî Eğitim arasında hafızlık protokolü

Diyanet İşleri Başkanlığı ile Millî Eğitim Bakanlığı arasında “Okul-Kur’an Kursu İşbirliğine Dayalı Örgün Eğitimle Birlikte Hafızlık Projesi Ön Protokolü” imzalandı.

Diyanet Haber 02.05.2019, 17:50
Diyanet’le Millî Eğitim arasında hafızlık protokolü
© Diyanet Haber

Okul-Kur’an Kursu İşbirliğine Dayalı Örgün Eğitimle Birlikte Hafızlık Projesi

Diyanet İşleri Başkanlığınca Ordu’da düzenlenen 36. İl Müftüleri İstişare Toplantısı kapsamında, Diyanet İşleri Başkanlığı Eğitim Hizmetleri Genel Müdürlüğü ile Millî Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürlüğü arasında “Okul-Kur’an Kursu İşbirliğine Dayalı Örgün Eğitimle Birlikte Hafızlık Projesi Ön Protokolü” imzalandı.

Protokol,  Millî Eğitim Bakanlığı (MEB) Din Öğretimi Genel Müdürlüğünce belirlenen imam hatip okulları ve Diyanet İşleri Başkanlığı (DİB) Eğitim Hizmetleri Genel Müdürlüğünce belirlenen Kur’an kursları iş birliğinde gerçekleştirilen hafızlık eğitimi ile hafızlık sonrası eğitim öğretim süreçlerine ilişkin mesleki, akademik, sosyal, kültürel, sportif ve ahlaki gelişim alanlarının destekleneceği faaliyetlerle ilgili esasları belirliyor.

Protokolle, örgün eğitime devam eden ve aynı zamanda hafızlık yapmak isteyen öğrencilerin, hafızlık eğitimiyle hafızlık sonrası eğitim öğretim süreçlerinin etkin, verimli ve sistematik bir şekilde gerçekleştirilmesi; mesleki, akademik, sosyal, kültürel, sportif ve ahlaki gelişimlerinin desteklenmesi amaçlanıyor.

Söz konusu protokol kapsamına giren okullarda ve Kur’an kurslarında öğrenim görecek öğrenciler, akademik ve mesleki açıdan yetenek ve hazırbulunuşluk düzeylerine göre seçilecek.

Örgün eğitimle birlikte eş zamanlı olarak hafızlık yapmak isteyen öğrencilerin hafızlık eğitimi süreçlerinin etkin, verimli ve sağlıklı bir zeminde yürütülmesi ile öğrencilerin mesleki ve akademik yönden desteklenmesi noktasında iş birliğini amaçlayan protokol kapsamında hafızlık yapacak öğrenci, örgün eğitimine bir yıl süre ile ara verecek.

Protokol, örgün eğitime devam eden ve aynı zamanda hafızlık yapmak isteyen öğrencilerin, hafızlık eğitimi ile hafızlık sonrası eğitim öğretim süreçlerinin etkin, verimli ve sistematik bir şekilde gerçekleştirilmesini, mesleki, akademik, sosyal, kültürel, sportif ve ahlaki gelişimlerinin desteklenmesini amaçlıyor.

İmzalanan protokol çerçevesinde Eğitim Hizmetleri Genel Müdürlüğü ile Din Öğretimi Genel Müdürlüğünün birlikte yürüteceği çalışmalardan bazıları şu şekilde:

  • Hafızlık eğitiminin sağlıklı bir biçimde uygulanabilmesi için mevzuat, program vb. konular ile ilgili gerekli çalışmaların yapılması.
  • Tarafların mevzuat çerçevesinde gerekli hallerde birbirlerine öğretici/öğretmen, öğretim materyali vb. eğitim desteği vermesi.
  • Eğitim süreçlerinin (personel, planlama, ders takip, program, performans değerlendirme vb.) takip edilebilmesi amacıyla elektronik takip sistemi oluşturulması; değerlendirme toplantıları, çalıştaylar vb. çalışmaların gerçekleştirilmesi.
  • Yarışmalar ve icazet merasimleri gibi etkinliklerin işbirliği içerisinde gerçekleştirilmesi.
  • Eğitim, program ve planlamaların uygulanmasını sağlamak üzere taşrada müftülükler ile milli eğitim müdürlüklerinin birlikte sorumlu olması.
  • Proje hakkında okul müdürlükleri aracılığıyla öğrenci ve velilere yönelik tanıtım ve bilgilendirme çalışmalarının yapılması.
  • Projenin yürütüldüğü okullarda akademik ve sosyal faaliyetlerin yürütülmesinin ve takibinin sağlaması.
  • Hafızlık eğitimine devam eden öğrencilerin moral ve motivasyonlarını artırıcı rehberlik hizmetlerinde bulunulması.

Kaynak: Diyanet Haber
Yorumlar (8)
Hatice Toprak 2 yıl önce
ben Beyoğlu da oturuyorum oğlum kuvayi milliye ilköğretim okuluna gidiyor ve bizim okullarda herhangi böyle diyanet'e ait bu eğitim formundan dağıtılmıyor verilmiyor neden
Rabiye Ülgür 2 yıl önce
Ben bu kapsamda hafızlık yapan 8.sınıfı bitirmiş bir öğrenci velisiyim.Tüm ilçelerdeki nitelikli liselerin hafızlığı bitirmiş çocuklara kontenjan açmasını önemle rica edıyorum.
Mahmut keçeci emekli k k ögrt. 2 yıl önce
Katkıda bulunan emeği geçenlerden Allah razı olsun böyle güzel projeleri desdekliyorum. Bazı ilahyatcı ve din görevlisi arkdaşlarımızdan eleştiri yerine bu güzel projeye desdek ve katkıda olmalarını tavsiye ederim
Abdurrahman Yener 2 yıl önce
Kur'an kursu öğreticisi olarak canı gönülden destek veriyorum bir hususu ilave etmek istiyorum ara verme hakkı bir yıldan iki yıla çıkarılırsa daha güzel ve verimli olur.
Saadettin ünlü 2 yıl önce
Evet güzel bir uygulama şuan n çankırida.bu uygulama devam ediyor
Ahmet Tekelioğlu 2 yıl önce
Böyle güzel bir çalışma ortaya koyan iki kurumumuza cani gönülden tebrik ve teşekkürlerimi bildiriyorum. Hayırlara vesile olur inşaAllah.
Muharrem candan 2 yıl önce
Çok güzel inşAllah daha verimli bır şekilde çalışmalar olacağına inanıyorum.
Erol Bekdemir 2 yıl önce
Allah razı olsun. Buyuk bir hizmet. Ne guzel ne güzel.
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?