banner331

banner319

Diyanet'ten Hadis-i Şerif'i hafife alan paylaşımlara tepki

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu, bazı medya mecralarında Peygamber Efendimizin Hadis-i Şerif'ini hafife alan paylaşımlara tepki gösterdi, "Yüce dinimiz İslam’ın ilkelerinin bilgisizce alaya alınması, en hafif tabirle saygısızlıktır." dedi.

Diyanet Haber 27.07.2022, 21:43
Diyanet'ten Hadis-i Şerif'i hafife alan paylaşımlara tepki

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu'ndan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Bugün, Din İşleri Yüksek Kurulumuz tarafından 2017 yılında hazırlanmış bir kurul fetvasında geçen hadis-i şerifin bazı medya mecralarında bağlamından kopartılarak gündeme taşınması üzerine aşağıdaki hususların kamuoyuyla paylaşılmasında fayda mülahaza edilmiştir:

Usul olarak, hadis rivayetleri, diğer deliller ile birlikte ve bağlamı dikkate alınarak anlaşılmalıdır. “Şüphe yok ki, fiyatları tayin eden, darlık ve bolluk veren, rızıklandıran ancak Allah’tır…”   şeklinde nakledilen rivayette kastedilen, 2012 yılında Başkanlığımız tarafından yayımlanan “Hadislerle İslam” adlı eserde açıklandığı üzere şudur: Hz. Peygamber, ticârî işlemlerde spekülasyona, belirsizliğe ve taraflar arasında anlaşmazlığa yol açacak her tür muameleye mâni olduğu ve fiilî tedbir aldığı hâlde,  fiyat konusunda sınırlama getirmeyi uygun bulmamıştır. Zira fiyatların sınırlandırılması, şehir dışından Medine çarşısına mal getirerek satan tüccarların, kendilerine başka pazarlar aramasına sebep olacak, dolayısıyla Müslüman şehir halkının sıkıntı yaşaması ve karaborsacılığa yenik düşmesi gibi bir sonuç oluşturabilecekti. Savaş şartlarının etkisini gösterdiği Medine çarşısını bir kez daha altüst edebilecek bir uygulama olacağı gerekçesiyle Hz. Peygamber’in kaçındığı fiyat sınırlaması, sonraki yüzyıllarda İslâm toplumlarında ortaya çıkan yeni şartlar doğrultusunda yeniden gündeme getirilmiş ve fiyatların aşırı derecede yükseltilmesini engelleyecek şekilde tedbirler alınmasına izin verilmiştir. İslâm alimleri, doğuracağı neticeler açısından bu uygulamanın, Hz. Peygamber’in dikkate aldığı maksatlara uygun olduğunu belirtmişlerdir. (Hadislerle İslam, V, 114. )

Ayrıca üzülerek belirtelim ki, ‘İslam dininin kesin bir kâr haddi koymadığının ve bunu piyasa şartlarına bıraktığının’ anlatıldığı cevap, bazı medya mecralarında dini değerlerin hedefe konulduğu, metin içerisinde yer alan hadis-i şerifin alaya alındığı bir noktaya taşınmıştır. Yüce dinimiz İslam’ın ilkelerinin bilgisizce alaya alınması, en hafif tabirle saygısızlıktır.

Bu konuda yazan, konuşan, yorum yapan herkesi son derece özenli ve dikkatli olmaya davet ediyoruz.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Kaynak: Diyanet Haber
banner332
Yorumlar (9)
Salih Sakin 2 hafta önce
Şeytanın sözcülerine Allah'ım fırsat vermesin . Bunlar Allah'ın nurunu söndüreceklerini zanneden ebucehil gurubu. Allah'ım ıslah etsin
ALİ AZ 2 hafta önce
Allahu Teala şeytanın ve şeytanlaşmış gazeteci ve yazarlar dan sosyal medyada din ve diyanet düşmanlığı yapanlardan cümle ümmeti Muhammedi muhafaza eylesin.Amin
Hâdimü'l-Kur' ân 2 hafta önce
Bu zihniyetin en büyük düşmanları; tabi ki, güç yetiremedikleri dolayısıyla hazmedemedikleri İslam’dır. Ne kurumdur ne şahsiyetlerdir. Ama Allah’ın izniyle iki cihanda da akıbetleri hüsrandır.
Bünyamin babacan 2 hafta önce
Allah rıza sı için arapça uzakdan yardım kursu açın Kur'an okuyoruz anlamını bilmiyoruz Kur'an'ı anlamak için ben gibi binlerce insan vardır gereğinin yapılmasını arz ederim
Hanife Soyyiğit 2 hafta önce
Dinimize, peygamber efendimize yapılan hiçbir hakareti,alay konusu edilmesini kesinlikle kabul etmiyoruz bu kişilerden iki cihanda şikayetçiyiz.
Mehderan 2 hafta önce
Hak ile batıl kıyamete kadar mücadele edecektir
HATİCE 2 hafta önce
Şeytanın şerrinden şeytanlaşmış insanların şerrinden nefsin kötülüklerden ümmeti muhammedi el hafız ismi hürmetine korusun amin
Mehmet Cemal Pekacar 2 hafta önce
Yüce Allah'ın Dinine ve Kitabına,
Rasulullah s.a.v. Efendimizin Şeriatine, Sözlerine ve Sünnetine,
Mü'minlerin mali mükellefiyetlerinden emanetlerine,
Hakkıyla sahiplik ve emniyetlik eden;
Geliştirdiği kurumsal disiplin, bilgi ve tecrübe birikimi ile,
Diğer müslüman ülke ve topluluklara örneklik eden,
Diyanet İşleri Başkanlığı kıyametin ilk Suru'na üfle emri verilinceye kadar;
Cehalet ve kabalığın karşısında kaim ve daim kalsın;
İnşaAllah.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın