banner250

banner246

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş Yeni Zelanda’da

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Avustralya programının ardından Yeni Zelanda’ya geçti.

Diyanet Haber 15.04.2019, 11:05
Diyanet İşleri Başkanı Erbaş Yeni Zelanda’da
© Diyanet Haber

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, cuma namazı esnasında yaşanan terör saldırısında 51 Müslümanın şehit olduğu Yeni Zelanda’nın Christchurch şehrine geldi.

Başkan Erbaş’ı havaalanında, Türkiye’nin Wellington Büyükelçisi Ahmet Ergin karşıladı.

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş Yeni Zelanda programına, terör saldırısı sonrasında Müslüman ailelere olan desteğiyle adını duyuran Christchurch Belediye Başkanı Lianne Dalziel’i ziyaretiyle başladı.

Belediye ziyaretinde yaptığı konuşmasına, bir daha bu tür acı olayların yaşanmaması temennisini dile getirerek başlayan Erbaş, şöyle devam etti:

“İnsanlık adına çok üzücü. İnançlar önemli değil, insan olarak böyle bir olayın Yeni Zelanda’ya yaşanmış olmasından duyduğumuz üzüntüyü paylaşmak için buraya geldik. Başta Sayın Başbakan olmak üzere, Belediye Başkanımız ve bütün Yeni Zelandalı vatandaşların terör karşısındaki tutum ve davranışları, bizi oldukça memnun etmiştir. Barış adına, geleceğimiz adına, bir daha bu tür olayların yaşanmasına engel olunması adına bütün dünyaya bu davranış örnek olmuştur.

“Barışı birlikte sağlamalıyız”

Mesafeler uzak olsa da her birimiz bu dünyanın vatandaşıyız ve barışı birlikte sağlamamız gerekiyor. İnançlar, düşünceler, felsefeler farklı olabilir ancak insan olma noktasında hepimiz aynıyız. Birlikte yaşama tecrübesini her yerde, her toplumda en üst seviyede göstermek zorundayız. Bunun en büyük örneğini gerçekten bu olay sonrası Yeni Zelandalı idareci, yönetici ve vatandaşların göstermiş olması acımızı unutturdu bize. Bu açıdan hem teşekkür etmek hem vefat eden insanların yakınlarına baş sağlığı dilemek, yaralıları ziyaret etmek ve onlara geçmiş olsun dileklerimizi yerinde ulaştırmak için buradayız.

“Bütün dinler terör olaylarını reddeder ve her zaman karşısında yer alır”

Bütün dinler bu tür olayları reddeder ve hiçbir din, hiçbir inanç terör olaylarını desteklemez, hep karşısında yer alır. Biz de Müslümanlar olarak, İslam dininin bir mensubu olarak, öteden beri bir insanın haksız yere öldürülmesinin bütün insanlığı öldürmüş gibi olduğuna ve bu ifadenin dinimizin kitabı Kur’an-ı Kerim’de yer aldığına inanıyoruz. ‘Bir insanı haksız yere öldürmek, bütün insanlığı öldürmek gibidir, bir insanı kurtarmak da bütün insanları kurtarmak gibidir.’ şeklinde Kur’an’da yer alan bir ayetten bahsetmem gerekir.”

Christchurch Belediye Başkanı Lianne Dalziel ise Başkan Erbaş’a ziyaretinden dolayı teşekkür ederek Müslümanlara olan desteğinin bundan sonra da artarak devam edeceğini söyledi.

Başkan Erbaş’la aynı düşünceleri paylaştığını, hiçbir dinin terör olaylarını destekleyemeyeceğini dile getiren Dalziel, Christchurch şehrinin terör olaylarıyla değil, terörist saldırısı sonrasında gösterilen birlik ve beraberlik örnekliğiyle duyulmasını istediklerini belirtti.

Christchurch Belediye Başkanı Lianne Dalziel’i ziyaretinin ardından terörist saldırıda yaralanan ve aralarında Türk vatandaşı Zeki Tüyan’nın da bulunduğu hastaları tedavi gördükleri hastanede ziyaret eden Başkan Erbaş, geçmiş olsun dileklerinde bulundu.

Hastanede, terör saldırısından yaralı olarak kurtulan Türk vatandaşı Zeki Tüyan’ın ailesi ile bir araya gelen Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, geçmiş olsun dileklerini iletti.

Başkan Erbaş'a Yeni Zelanda programında Dış İlişkiler Genel Müdürü Erdal Atalay ile Sidney İdari ve Sosyal İşler Ataşesi Bilal Aksoy eşlik ediyor.

Kaynak: Diyanet Haber
banner242
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?