banner297

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, Türk Devletleri Diyanet İşleri Reislerine seslendi: Hedefimiz yapay kavgaları ve fitneleri bertaraf etmektir

banner265

Türk Devletleri Teşkilatı Üye Ülkeleri Diyanet İşleri ve Dini İdare Başkanları Toplantısında konuşan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, "Öncelikli hedefimiz, Yapay kavgaları, fitneleri bertaraf etmektir." ifadelerini kullandı.

Diyanet Haber 16.04.2022, 12:50
Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, Türk Devletleri Diyanet İşleri Reislerine seslendi: Hedefimiz yapay kavgaları ve fitneleri bertaraf etmektir

Diyanet İşleri Başkanlığının tarafından düzenlenen Türk Devletleri Teşkilatı Üye Ülkeleri Diyanet İşleri ve Dini İdare Başkanları Toplantısı İstanbul'da yapıldı.

Türk Devletleri Teşkilatı Aksakallılar Heyeti Başkanı Binali Yıldırım, toplantıda yaptığı konuşmada, dini idare başkanlarının Ramazan ayını tebrik ederek, ”Ramazan'ın manevi havası içinde Türk İslam dünyasının kadim başkenti İstanbul'da. Böylesine güzel bir toplantıyı tertip etmiş olması dolayısıyla Diyanet İşleri Başkanımıza teşekkür ediyorum. Ayrıca bu toplantının koordinasyonunda önemli katkıları olan Türk Devletleri Teşkilatı Genel Sekreterimize ve ekibine de şükranlarımı sunuyorum. Bütün heyet mensuplarına, gerek Türkiye'den gerek kardeş Türk devletlerinden gelen heyetlere de hoş geldiniz diyorum” dedi.

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş: “Öncelikli hedefimiz, Müslümanların vahdeti kuşanmalarını sağlamaktır”

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş ise yaptığı konuşmada, Türk Devletleri Teşkilatı Üye Ülkeleri Diyanet İşleri ve Dini İdare Başkanları’nı İstanbul’da ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, toplantıya katılımları için teşekkür etti.

Aynı inancın, tarihin, kültürün mensupları olduklarını ifade eden Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, “Bugün de inancımızdan aldığımız güç ve tarihimizden aldığımız ilham ile nice güzel çalışmalar yapacağımıza ve daha güzel bir geleceği beraberce inşa edeceğimize inanıyorum. Bu manada, bütün insanlığın aydınlık geleceği, müşterek huzuru ve sorunların ortak akıl ve işbirliği içinde çözümüne dair çabaları oldukça önemli bulduğumu ifade etmek istiyorum.” dedi.

Türk Devletleri Teşkilatı Üye Ülkelerinin çeşitli kurumlarının da kendi aralarında, alanlarında işbirliği yapmasının önemli olduğunu dile getirerek, “Biz tabi Diyanet hizmetleri özelinde Diyanet işlerini, din hizmetini, din eğitimini daha nitelikli nasıl yapabiliriz, bunu istişare, müzakere etmek amacıyla ilk toplantıyı İstanbul’da planlamış bulunmaktayız.” diye konuştu.

“Hedefimiz yapay kavgaları ve fitneleri bertaraf etmektir”

Başkan Erbaş, bugün dünyanın, savaşlar, yoksulluk, terör eylemleri, ümitsizlik, gibi devasa sorunların kuşatması altında tarihinin en zor dönemlerinden birini yaşadığını dile getirerek, şöyle devam etti:

“İslam dünyası olarak da ciddi problemler yaşadığımız sıkıntılı süreçlerden geçiyoruz. İnsanlık, İslam’ın kucaklayıcı ilkelerini, paylaşım ahlakını, kardeşlik hukukunu, hayat veren nefesini arıyor. Bu ilkeleri ise insanlığa taşımak elbette Müslüman ilim adamlarının, dini teşkilatlarımızın sorumluluğudur. Bu noktada öncelikli hedefimiz tevhide iman eden Müslümanların büyük bir şuurla vahdeti kuşanmalarını sağlamaktır. Peygamber Efendimizin ifadeleriyle Müslümanları bir vücudun azaları gibi birbirine duyarlı, bir binanın tuğlaları gibi birbirine bağlı hale getirmektir. Yapay kavgaları, fitneleri bertaraf etmektir. Dünyada küresel oluşumların etkili olduğu bir dönemde, din hizmeti, eğitim, aile, gençlik, çevre gibi konularda ve bütün alanlarda işbirliği ve ortak çalışmalar yapmaktır.  Hedefimiz, amacımız budur.”

“İslamofobinin, İslam düşmanlığına dönüştüğü anlatmalıyız”

Başkan Erbaş, bugün küresel anlamda İslamofobi endüstrisiyle bir algı operasyonunun varlığı yanında, İslam toplumlarında da dinin doğru anlaşılması alanında sorunların olduğuna işaret ederek, “İslamofobi artık İslam düşmanlığına, İslam karşıtlığına evirildi. Dolayısıyla hem kendi içimizde İslamofobi denilen o anlayışa zemin hazırlayacak hareketlerden uzak durmamız gerekiyor hem de İslamofobinin bir İslam karşıtlığına, İslam düşmanlığına dönüştüğü gerçeğini, bunun yanlış olduğunu, bu kavramın kavramsallaşma hareketinin yanlış olduğunu hep birlikte anlatmamız gerekiyor.” şeklinde konuştu.

Başkan Erbaş, İslam’a karşı yapılmış olan haksızlıkları önlemek için küresel anlamda yapılması gereken faaliyetler olduğuna vurgu yaparak, “Yanlış dini bilgi ve dini kavramların istismar edilmesi söz konusu. Yaşanan terör tefrika, etnik ve mezhebi farklılıkların soruna dönüşmesi gibi meselelerde etkisinin olduğu aşikar. Özellikle İslamofobiye zemin hazırlama noktasında bu yanlış kavramlandırmaların, tefrikaya sebep olacak bir takım yanlış dini bilgilerin de tashih edilmesi gerekiyor. Doğru dini bilginin üretilmesi ve topluma sunulması ise tabi olarak dini teşkilatlarımızın görevidir. İslam dünyası bütün açılardan bilgiyle, bilimle irtibatını en güçlü hale getirmelidir.” değerlendirmesinde bulundu.

“Ümmetin meselelerine, İslam'ın perspektifiyle makul ve uygulanabilir çözümler üretmeliyiz”

Vahdetin önündeki en büyük engel ve tefrikanın altında yatan en temel etkenin cehalet olduğunu ifade eden Başkan Erbaş, “Bizler öncelikle her açıdan cehaletle mücadele etmeliyiz. Ortak akıl oluşturarak çağın ve ümmetin meselelerine, İslam'ın perspektifiyle makul ve uygulanabilir çözümler üretmemiz gerekiyor. Ortak projeler ve çalışmalarla çok boyutlu olarak kapsamlı, disiplinli ve uzun vadeli çalışmalar yapacağız inşallah. Kaba sert dışlayıcı, suçlayıcı, sanatı, estetiği, nezaketi, zarafeti öteleyen bir yaklaşımın hiç kimseye faydası olmayacağı gibi ümmetin vahdetine de büyük bir engel olacağını biliyoruz.” diye konuştu.  

Başkan Erbaş, İslam medeniyetinde bilgi, hikmet ve ahlakın bir bütün olduğuna işaret ederek, “Bu bütünlüğe uymayan tavır ve davranışlar, insanlık aklında ve kalbinde yer bulamaz. İslam düşüncesinin ve ahlakının maverası olan bu coğrafyanın, ilim, hikmet ve kültür dünyamıza kazandırmış olduğu zenginliklerin doğru anlaşılmasının ve tanıtılmasının coğrafyamızın, ümmetin ve insanlığın geleceği açısından oldukça önemli olduğunu vurgulamak istiyorum.” ifadelerini kullandı.

“Din üzerinden terör ve anarşi oluşturulmasına engel olmak zorundayız”

DEAŞ, Boko Haram, Eş- Şebab ve FETÖ gibi yapıların referansını dinden aldığını iddia ederek toplumda bozgunculuk yapan terör örgütleri olduğunun altını çizen Başkan Erbaş, “Bunların farkında olarak etnik kavgalara, dinin mukaddes kavramlarını istismar eden terör örgütlerine katkı sunacak tavır, tutum ve anlayışlarla hep birlikte mücadele etmek zorundayız. Din üzerinden terör ve anarşi oluşturulmasına engel olmak için ciddi çalışmalar yapmak zorundayız.” şeklinde konuştu.

“Dini alanda daha çok işbirliği yapmanın imkanlarını konuştuk”

Başkan Erbaş, Müslümanların hukuk, huzur, adalet, insan onuru ve merhamet adına bütün insanlığın vicdanı olması gerektiğine vurgu yaparak, şunları söyledi:

“Bugün İslam'ın sevgi ve barış yüklü mesajlarını toplumumuza ve insanlığa sunmak için özveriyle, fedakarlıkla, işbirliği içerisinde çalışmaya her zamankinden daha çok ihtiyacımız var. Bu bağlamda Türk Devletleri Teşkilatı Üye Ülkeleri Diyanet İşleri, Dini İdare Başkanları olarak gerçekleştirdiğimiz bu toplantıyı gerçekten çok önemsiyorum. Şüphesiz bu toplantılarımız ortak çalışmalarımızı geliştirmeye, tecrübe paylaşımına, Türk İslam dünyasının geleceğine dair istişarelerin yapılmasına zemin oluşturmaktadır. Hamdolsun Türk Devletleri Teşkilatı büyüyor, güçleniyor. Bölgemizde ve dünyada giderek daha fazla tanınan bir aktör haline geliyor. Buna paralel olarak da üstlendiği sorumluluk her geçen gün daha da artıyor. Bugün bizler Türk devletleri çatısı altında dini alanda daha çok işbirliği yapmanın imkanlarını konuştuk. Mevcut ortak çalışmalarımızı daha güçlü ve kapsamlı hale getirmek için hepinizin çok güzel tavsiyeleri oldu. Hepinize çok teşekkür ediyorum.”

Türk Devletlerinin Diyanet İşleri Başkanlıklarının önemli tecrübelere sahip olduğunu dile getiren Başkan Erbaş, “Söz konusu tecrübelerden karşılıklı olarak istifade edeceğiz inşallah. Kurumlarımız arasında sürdürülebilir işbirliği tesis etmenin ülkelerimiz ve halklarımız da önemli faydalar sağlayacağı açıktır. İnşallah öncelikle işbirliği başlıkları belirleyeceğiz. Bu alanlarda gerekli alt yapı çalışmaları yapmak üzere çalışma grupları oluşturacağız. İnanıyorum ki hızlı ve güçlü adımlarla ortak hizmetler gerçekleştirmiş oluruz.” diye konuştu.  

Toplantıya, Türk Devletleri Teşkilatı Aksakallılar Heyeti Başkanı Binali Yıldırım, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Türk Devletleri Teşkilatı Genel Sekreteri Baghdad Amreyev, Kafkas Müslümanları Dini İdaresi Başkanı Allahşükür Paşazade, Kazakistan Müslümanları Dini İdaresi Başkanı Nauryzbay Taganuly Otpenov, Özbekistan Müslümanları Dini İdaresi Başkanı Nuriddin Halıknazarov ve Kırgızistan Devlet Din Komisyonu Müdür Yardımcısı Zamir Kozhomberdiev katıldı.

banner237
Yorumlar (0)