banner250

banner246

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş'tan ilahiyat ve İHL hocalarına önemli çağrı

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş bazı programlara katılmak üzere geldiği İstanbul'dan İlahiyat ve İmam Hatip Lisesi hocalarına önemli bir çağrıda bulundu.

Diyanet Haber 19.07.2019, 23:30
Diyanet İşleri Başkanı Erbaş'tan ilahiyat ve İHL hocalarına önemli çağrı
© Diyanet Haber

İstanbul İl Müftüsü Prof. Dr. Mehmet Emin Maşalı'nın göreve başlama merasimine katılan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, “Kürsülerimiz ilahiyat fakültesi ve imam hatip lisesi hocalarımıza açık. Biz işbirliği içerisinde eğer vazifemizi yürütürsek verim ikiye, üçe, beşe katlanacaktır. O açıdan Hasan Kamil Yılmaz Hocamız bu işbirliğini en güzel bir şekilde yürüttü. İnşallah Mehmet Emin Maşalı Hocamız da İstanbul'daki tüm İlahiyat Fakülteleri ve İmam Hatip Lisesi hocalarından daha fazla nasıl istifade edebiliriz, bunun gayreti içerisinde olacaktır.” dedi.

“Doğru dini bilgiyle donatılan gençler, terör örgütlerinden uzak duruyor”

Din istismarının hiçbir zaman ihmal edilmemesi gereken konuların başında yer aldığına dikkati çeken Başkan Erbaş, “Sadece ülkemizde değil, dünyanın her yerinde en çok istismara açık olan konulardan birisidir din. Buna fırsat vermemeliyiz. Bunun yolu da daha fazla eğitim-öğretimle ilgilenmekten geçiyor. Diyanet İşleri Başkanlığı olarak 111 ülkeden 10 binin üzerinde öğrenciye destek veriyoruz. Çünkü doğru dini bilgiyle donatılan gençler, sonu terör örgütüyle biten bazı gruplardan uzak duruyorlar. Bunu yaşayarak görüyoruz. O terör örgütlerinin nasıl ortaya çıktığının serüvenini hepimiz biliyoruz. Buna set olacak bizleriz" şeklinde konuştu.

İstanbul Müftüsü Maşalı’ya başarılar dileyen Başkan Erbaş, Maşalı için şu duayı yaparak sözlerini tamamladı:

“Rabb'im işini kolaylaştırsın, zorlaştırmasın ve bu görevi hayırla tamamlamayı nasip eylesin”

Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz

Programda İstanbul Müftülüğü görevini teslim eden Prof. Dr. Hasan Kâmil Yılmaz da Prof. Dr. Mehmet Emin Maşalı'ya başarılar dileyerek, "Ben bugün İstanbul Müftülüğü gibi gerçekten çok anlamlı ve şerefli bir görevi talebimiz olan bir kardeşimize devretmenin mutluluğunu yaşıyorum. İlmi birikimi, sosyal birikimi, insani ilişkileri bu hizmeti en yüksek seviyede yapacak konumda olduğunu ispat etmektedir. Biz bunun şahidiyiz ve duacısıyız." diye konuştu.

Prof. Dr. Mehmet Emin Maşalı

Yılmaz'dan görevi teslim alan Prof. Dr. Maşalı da çok heyecanlı olduğunu dile getirerek, üstlenmekte olduğu görevin büyüklüğünün farkında olduğunu belirtti.

Maşalı, İstanbul Müftülüğünün çok köklü bir geleneğe yaslandığını ve bu geleneğe sahip çıkmak ve önceki dönemlerde yürütülen faaliyetleri korumak gibi bir sorumluluklarının olduğunu, ayrıca yeni hizmet ve faaliyetlerle bunları güçlendirmeleri gibi bir yükümlülüklerinin bulunduğunu söyledi.

Maşalı, konuşmasında yapmak istediği faaliyetlere değinerek, sözlerini tamamladı.

Programa Diyanet İşleri eski Başkanı Prof. Dr. Ali Bardakoğlu, Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Ramazan Muslu, Mushafları İnceleme ve Kıraat Kurulu Başkanı Hafız Osman Şahin ve çok sayıda din görevlisi ile akademisyen katıldı.

Program, Diyanet İşleri Başkanı Erbaş’ın Prof. Dr. Maşalı’ya cübbe giydirmesinin ardından sona erdi.

banner242
Yorumlar (4)
sevgi Aslan 2 yıl önce
Bende imam hatip mezunuyum ve onlisans mezunuyum çalışmak istiyorum ama alanımda iş bulamıyorum
Mukaddes çuha 2 yıl önce
Hasan Kâmil Yılmaz Hoca İstanbul Müftülüğü için bulunmaz, cok iyi kendini yetistirmis, Aydın gerçek bir hoca idi. Keşke kalsaydı makamında çok faydalı olurdu istanbullu gençlere örnek kişiliği ve bilgisi ile.inşAllah yeni Müftü de hayırlı olsun diliyorum
Ayşe şimşek 2 yıl önce
Mevlam hayırlara tebdil eylesin
Osman Ayt. 2 yıl önce
Çok güzel bir çalışma. Yine de vaaz verecekleri gözden geçirmeli
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?