banner250

banner246

Diyanet ile Adalet Bakanlığı arasında iş birliği protokolü

Diyanet İşleri Başkanlığı ile Adalet Bakanlığı arasında, ceza infaz kurumlarında bulunan tutuklu ve hükümlüler ile denetimli serbestlik müdürlüklerindeki yükümlülere manevi danışmanlık ve rehberlik hizmeti verilmesi konusunda iş birliği protokolü imzalandı.

Diyanet Haber 04.12.2019, 11:13
Diyanet ile Adalet Bakanlığı arasında iş birliği protokolü
© AA

Diyanet İşleri Başkanlığı ile Adalet Bakanlığı arasında imzalanan birliği protokolü kapsamında, ceza infaz kurumlarında bulunan tutuklu ve hükümlülerle denetimli serbestlik müdürlüklerindeki yükümlülere din hizmeti ve din eğitimi ile manevi danışmanlık ve rehberlik hizmeti verilecek.

Ankara Hakimevi’nde gerçekleşen protokol imza törenine Adalet Bakan Yardımcısı Uğurhan Kuş ve Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Huriye Martı katıldı.

Adalet Bakan Yardımcısı Uğurhan Kuş, imza töreninde yaptığı konuşmada, ceza infaz kurumlarında din hizmetlerinin 1950'de Adalet Bakanlığının Diyanet İşleri Başkanlığına haftada en az iki kez ahlaki içerikli konferans verilmesine ilişkin görüş bildirmesiyle başladığını, 2011'deki protokol çerçevesinde de hükümlü ve tutuklulara yönelik din hizmetleri, ahlaki gelişim ve manevi rehberlikle ilgili faaliyetlerin gerçekleştirildiğini belirtti.

İl ve ilçe müftülükleri tarafından görevlendirilen cezaevi vaizlerinin, din ve ahlak eğitimi dersleri, Kur'an-ı Kerim kursu hizmetleri ile haftalık ve aylık konferanslar verdiğini, önemli gün ve geceleri anma ve Mevlid-i Nebevi programları düzenlediğini aktran Kuş, programların 585 vaiz tarafından gerçekleştirildiğini, protokolle bu sayının bin 500'e kadar çıkarılmasının hedeflendiğini dile getirdi.

Kuş, 2019 Ocak ayı itibarıyla ceza infaz kurumlarında 36 bin 920'si hükümlü ve 17 bin 659'u tutuklu olmak üzere 54 bin 579 öğrenci bulunduğunu, 2018-2019 eğitim-öğretim yılında 9 bin 186 hükümlü ve tutuklunun okuma-yazma kurslarına devam ettiğini, 62 bin 866'sı hükümlü, 16 bin 354'ü tutuklu olmak üzere 79 bin 220 kişinin ise iş ve meslek kurslarına katıldığını bildirdi.

- Ceza infaz kurumlarımıza 50 binin üzerinde Kur'an-ı Kerim gönderilmiştir

2018-2019 eğitim-öğretim yılında hafızlık eğitimine devam eden 105 hükümlü ve tutuklu olduğunu ifade eden Kuş, şunları kaydetti:

"Hükümlü veya tutukluların ihtiyaç duydukları ve talep ettikleri Kur'an-ı Kerimler, Diyanet İşleri Başkanlığımız, il ya da ilçe müftülüklerimiz tarafından hızla temin edilmekte olup, bugüne kadar ceza infaz kurumlarımıza 50 binin üzerinde Kur'an-ı Kerim gönderilmiştir. Hükümlü ve tutuklular ister odalarında, ister ortak yaşam alanlarında her an Kur'an-ı Kerim'e ulaşabilme ve okuyabilme imkânına sahipler. Yine her hükümlü-tutuklu, yakınları tarafından getirilen Kur'an-ı Kerim’leri alıp okuyabilmektedir.

Protokolle; ceza infaz kurumlarında bulunan tutuklu ve hükümlüler ile denetimli serbestlik müdürlüklerindeki yükümlülerin dini eğitim ve ahlaki gelişimlerine katkı vermeye yönelik olarak, din eğitiminin alan uzmanları tarafından rehberlik ve danışmanlık hizmeti verilerek, rehabilitasyon sürecine katkıda bulunmak, milli, manevi ve sosyal gelişimlerine katkı sağlanarak yeniden suç işlemelerini önlemek ve din eğitimi çalışmalarının geliştirilmesi hususlarında ilgili kurum ve kuruluşlarla iş birliği gerçekleştirilmesi amaçlanmaktadır."

Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Huriye Martı ise insanların yaşamın her döneminde manevi anlamda desteklenmeye ihtiyacı olduğunu belirterek bu desteğin hükümlü ve tutuklular söz konusu olunca daha da önem kazandığını kaydetti.

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından 70 yıldır cezaevlerindeki hükümlü ve tutuklara hizmet götürüldüğünü aktaran Prof. Dr. Martı, 280 kadrolu cezaevi vaizi bulunduğu bilgisini paylaştı.

Kaynak: Diyanet Haber
banner242
Yorumlar (2)
Seher tek 2 yıl önce
Çok geç kalınmış ve yetersiz uygulama oraya gidene kadar ,neden çocuk esirgeme yurtlarında ,sevgi evlerinde dini rehberlik hizmetleri yok ,sadece o çocuklar sıradan bakım ıhtıyları karşılanıyor oralarda da olmalıydı ,insanlara hapse düştüklerinde tanışmamalılar dinleri ve rableri ile daha önce tanışmalılar ki hayatları yanlış olmasın
tuncay güneri 2 yıl önce
bahsettiğiniz yerlerdede var
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?