banner203

banner250

Din İşleri Yüksek Kurulu’ndan Cuma namazına ilişkin açıklama

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığı, Kovid-19 salgını sürecinde, kış mevsiminin olumsuz hava şartlarında kılınacak cuma namazlarına ilişkin açıklama yayınladı.

Diyanet Haber 04.12.2020, 10:03
Din İşleri Yüksek Kurulu’ndan Cuma namazına ilişkin açıklama

Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığınca, Kovid-19 salgını sürecinde, kış mevsiminin olumsuz hava şartlarında kılınacak cuma namazlarına ilişkin yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Salgın tedbirleri ve elverişsiz hava şartlarının bir araya gelmesi ve son zamanlarda vaka sayılarındaki artış sebebiyle, aşağıdaki açıklamaya gerek görülmüştür:

- İslam dini sağlığın korunması yönünde son derece açık hükümler getirmiştir

İslam dini hayat ile sağlığın korunması ve bunlara zarar verecek şeylerin giderilmesi yönünde son derece açık hükümler getirmiştir. Müslümanlar, bu hükümlerin gereklerini yerine getirmekle ve ilgili tedbirleri almakla yükümlüdür. Özellikle bulaşıcı hastalıklara karşı gereken tedbirlerin alınması dinimizin bir gereğidir.

Ayrıca hastalıkların bazı ibadetlerle yükümlü olmayı kaldıran bir mazeret olduğu bilinen bir hükümdür. Bu bağlamda, cuma namazıyla yükümlü olmanın şartlarından birisi de cemaate katılmaya mani bir mazeretin bulunmamasıdır. Zira meşru bir mazeretin varlığı, cuma namazının farziyetini düşürmektedir. Hastalık, şiddetli yağış, aşırı sıcak ve soğuk gibi elverişsiz hava şartları yanında, salgın hastalık da kişiye cumanın farz olmasını düşüren bu tür mazeretler kapsamındadır. 

- Bulaşıcı hastalığa yakalananların ve temaslı olanların cemaate katılmamaları ve karantina şartlarına riayet etmeleri dinî bir zorunluluktur

Tüm dünyayı etkileyen Kovid-19 salgını ile ilgili tedbirler, kış mevsiminin getirdiği elverişsiz hava şartlarıyla birleştiğinde, cemaatin bir kısmının camide yer bulamaması ve cuma namazını kılamamasına yol açabilmektedir. Camide mesafe şartını sağlayacak şekilde yer bulamayanların hem kendilerini hem de cemaati tehlikeye atacak şekilde içeriye girmeleri doğru değildir. Bu şekilde cuma namazını kılamayan kişilere, diğer meşru mazeretlerde olduğu gibi öğle namazını kılmak farz olmaktadır. Dolayısıyla bu durumdaki kişiler, imkân buldukları bir yerde öğle namazını kılmakla yükümlüdürler. Hz. Peygamber  (s.a.s.) döneminde sabit olduğu bilinen ve günümüze kadar ittifakla uygulanan hüküm böyledir. 

Burada bir kez daha ve önemle ifade edelim ki bulaşıcı salgın hastalığa yakalananların ve temaslı olanların cemaate katılmamaları ve karantina şartlarına riayet etmeleri dinen zorunludur.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

Din İşleri Yüksek Kurulu

Kaynak: Diyanet Haber
banner237
Yorumlar (4)
Ahmet DEDE 1 yıl önce
İmam ve müezzinlerin cuma gününde cemaata mesafeli oturtmalı riayet edmeyenleri görevli olarak uyarmalarını rica ediyorum. Cemaat olarak uyardığımızda tepki alınıyor.
Fikret Özgüven 1 yıl önce
Cuma namazına gelenlere de HES kodu uygulaması yapılmalı
Kazim Kısaoğlu 1 yıl önce
Cami görevlilerimiz cemaat ile karşı karşıya bırakmamak lazım diyanet veyahutta il hıfzısıhha kurulu kesin bir kural koyması gerekli yasaklı kısıtlamalı ve kurallara uyuyan kesinlikle camiye girmiyecek denmeli
Kemal Şahbaz 1 yıl önce
Bu sadece açıklamayla olacak iş değil, camiye gelmiş vatandaş geri gitmez ölümünede olsa o namazı orada kılar .Allah imamların yardımcısı olsun.
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?