banner250

banner246

Çevreci Hac Kampanyası Medine'de başladı

Hac ibadeti çevre seferberliğine dönüşecek, hac yolcuları çevre duyarlılığı konusunda eğitimden geçirilecek.

Diyanet Haber 17.07.2019, 12:20
Çevreci Hac Kampanyası Medine'de başladı
© Diyanet Haber

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın himayesinde yürütülen "Sıfır Atık - Sıfır İsraf Projesi" kapsamında “Çevreci Hac” kampanyası Medine-i Münevvere’de başlatıldı. 

Medine Koordinasyon ve İskan Ekip Başkanı Muhammed Zeyd Özel konuyla ilgili olarak; “Hac yolculuğunun sadece ibadet değil bir eğitim süreci olduğunu, hac eğitimini tamamlayıp hacı olarak memleketlerine dönecek vatandaşlarımızın hayatları boyunca israf ve çevre kirliliğine karşı hassas olmalarına yönelik çalışmalar yaptıklarını söyledi.

Hac yolcularımızın konakladıkları oteller “Sıfır Atık – Sıfır İsraf” temalı afiş, broşür, ilan vb. eğitim materyalleri ile donatıldı. Plastik, cam, kâğıt ve metal atıkların ayrı ayrı atılabileceği çöp kutuları ise hac yolcuları arasında memnuniyet oluşturdu. 

Konu irşat programlarında da sıklıkla dile getiriliyor. Diyanet İşleri Başkanlığınca hazırlanan sinevizyon hac yolcularına otellerde izletilmeye başlandı. Bu kapsamda Diyanet İşleri Başkanlığı ile Suudi Arabistan Hac ve Umre Bakanlığı iş birliğince önlemler alınmaya devam edilecek.

Kaynak: Diyanet Haber
banner242
Yorumlar (6)
Talip salik 2 yıl önce
çok teşekurler rabim muafak etsin
Aynur Cansu 2 yıl önce
Türkiye ile sınırlı kalmaması lazım orda sadece Türkler gitmiyor oraya gidenlerin arasında en bilinçli olan bizleriz özellikle haç zamanında felaket derecede plastik şişeler dağ gibi oluyor orda
Zeynep Akar 2 yıl önce
Geç kalınmış bir uyarı..Allah razı olsun buna sebep olanlardan.Hem de mübarek mekanlarda buna dikkat çekmek çok isabetli olmuş
Zeynel Salur 2 yıl önce
Yıllar önce gerek ülkemizde ve gerekse medine de gördüğüm insan eliyle yapılmış olan kirliliği defalarca heryerde dile getirmeme karşın,bazı çevreler bana günah işlediğimi ifade ediyorlardı.Bugünse bu konuda insanları duyarlı olmaları için ikaz niteliğinde eğitim verilmesi geç kalmı bir durum..Lakin,temizlik imandan geldiğine göre,seminerlerin faydası olacağından emin olarak,duyarlılık için hizmeti geçecek olanlara teşekkürler ederiz..Selam ve sevgilerimle daima temiz bir Dünya yaşamı için daha dikkatli yaşayalım..
RIZA SAGIROGLU 2 yıl önce
Çevreci olmak imandandir.
SEDAT OKUR 2 yıl önce
MÜKEMMEL ÇALIŞMA OLUR ÇOK İSRAF VAR ÖNCÜ OLANLARDAN ALLAH RAZI OLSUN HER MÜSLÜMANIDA O MÜBEREK YERLERE RAVZAYA VE KÂBE YE NASİB ETSİN INŞAALLAH
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?