banner331

banner319

Büyük intikal başladı! Milyonlar Arafat'a akın ediyor

Hac ibadeti için kutsal topraklara gelen yaklaşık 3 milyon hacı adayı, haccın farzlarından biri olan Arafat Vakfesi için Arafat Dağı'na çıkıyor.

Diğer Haberler 09.08.2019, 17:29
Büyük intikal başladı! Milyonlar Arafat'a akın ediyor
© Diyanet Haber

Hac farizasını yerine getirmek üzere dünyanın dört bir yanından Mekke'ye akın eden hacı adayları, "Terviye Günü" olarak bilinen kurban bayramı arefesinden bir gün önce, ikindi namazının ardından Arafat'a doğru yola çıktı.

Diyanet İşleri Başkanlığı, hacı adaylarının huzurlu ve güvenli bir şekilde Arafat vakfesini yapabilmeleri için gerekli çalışmaları tamamladı.

Başkanlık, Arafat bölgesinde hacı adaylarının konaklamaları amacıyla  zemini halı döşeli ve klimalı çadırlar hazırladı.

Öte yandan Diyanet İşleri Başkanlığınca hacı adayları için Arafat'a özel hazırlanan bol miktarda kumanya da hacı adaylarının kalacağı çadırlarda ulaştırıldı.

Sahra hastanesi tek bir hacı kalmayıncaya kadar hizmet verecek

Başkanlık, hacı adaylarının sağlık hizmetlerini karşılamak amacıyla Arafat'a "Sahra Hastanesi" kurdu. Hastane, Arafat'tan Müzdelife'ye hareketten sonra bölgede hiçbir hacı kalmayana dek hizmet vermeye devam edecek.

Arefe günü sabahı Kur'an-ı Kerim tilavetleriyle birlikte bol bol ibadet edecek hacı adayları, ögle saatlerinde Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş'ın yapacağı Arafat duasına iştirak edecek.

Başkan Erbaş'ın yapacağı Arafat duası, Diyanet Haber ve Diyanet Tv ortak yayınıyla tüm dünyadan takip edilebilecek.

Terviye gecesini arefeye bağlayan geceyi Arafat bölgesinde geçirecek olan hacı adayları, Arefe günü güneşin batımıyla birlikte Müzdelife'ye hareket ederek, akşam ve yatsı namazını, yatsı namazı vaktinde cem edecek.

Hacı adayları, önceden topladıkları taşları şeytan taşlama alanında atmak üzere "Cemerat" denilen bölgeye intikal edecek.

Sabaha doğru Cemerat'ta şeytan taşlama işlemini gerçekleştirecek hacı adayları, sonrasında otellerine dönerek istirahat edecek.

Kurbanlar İslam Kalkınma Bankası tarafından kesilecek

Diyanet İşleri Başkanlığı organizasyonuyla gelen Türk hacıların kurbanları, bayram namazı vaktinin çıkmasıyla birlikte İslam Kalkınma Bankası tarafından kesilecek. Hacılara ve kafilelere kurban kesim işlemiyle ilgili bilgi mesajları gelecek. Kesilen kurbanlardan hacılara da ikram edilecek.

Kaynak: Diyanet Haber
banner279
Yorumlar (3)
Nihal Bayravli 3 yıl önce
2020yiliEkim.ayiumre fiyatları nedir
mustafa gürbüz ADIYAMN 3 yıl önce
Hac ve umre de DİYANET 1 Numara hizmet ve ziyaret sunumları çok güzel
Feysal beyazpolat 3 yıl önce
Allah cc kabul eylesin. Bize de tekrar nasib eylesin. Müthiş bir manzara Arafat.