banner250

banner246

Bugün Berat Kandili

İslam âlemi; af, merhamet ve mağfiret vesilesi olarak kabul edilen mübarek ramazan ayının habercisi Berat Kandili’ni idrak etmeye hazırlanıyor.

Diyanet Haber 19.04.2019, 09:54
Bugün Berat Kandili
© Diyanet Haber

Milyarlarca Müslüman; bugün, İslam geleneğinde kurtuluş, af ve arınma vesilesi olarak kabul edilen, ramazan ayının habercisi Berat Kandili’ni idrak edecek.

Halk arasında “üç aylar” olarak bilinen recep, şaban ve ramazan aylarından ikincisi olan Şaban ayının 15'inci gecesine denk gelen Berat Kandili, "Beraet" kelimesinden hareketle günahlardan arınma, temize çıkma, aklanma, affedilme, ilahi af ve rahmete nail olma anlamlarına geliyor.

Allah Resulü (s.a.s), Berat gecesinde yapılacak ibadetin, dua ve niyazın affa vesile olacağını, bir hadis-i şerifinde şöyle müjdeliyor:

“Şaban ayının on beşinci gününü oruçlu geçirin. Gecesinde ise ibadete kalkın. Çünkü o gece güneş batınca, Allah Tealâ en yakın semaya tecelli ederek, fecir doğuncaya kadar: ‘Bağışlanma dileyen yok mu, onu bağışlayayım! Rızık isteyen yok mu, ona rızık vereyim! Musibete uğrayan yok mu, ona afiyet vereyim’ buyurur.”

Diyanet İşleri Başkanlığı Din Hizmetleri Genel Müdürlüğünce “Berat Kandili” dolayısıyla ülke genelinde çok sayıda program düzenlenecek.

Samsun Büyük Cami'de düzenlenecek olan “Berat Kandili Özel” programı, Diyanet TV’den canlı yayınlanacak.

Kaynak: Diyanet Haber
banner249
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?