banner203

banner222

Başkan Erbaş'tan dikkat çeken mesajlar: Müslümanların geleceği kuşatan projeler üretmeleri gerekmektedir

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş katıldığı, “Modern Dünyanın Problemleri: Nefret Çağrısı, Terör, Aşırılık, İslamofobi ve Ermenistan’ın Azerbaycan’a Karşılık Saldırganlığı” konulu toplantıda, Müslümanların geleceği kuşatan projeler üretmeleri gerektiğini vurguladı.

Diyanet Haber 10.11.2020, 19:28
Başkan Erbaş'tan dikkat çeken mesajlar: Müslümanların geleceği kuşatan projeler üretmeleri gerekmektedir

Kafkas Müslümanları Dini İdare Başkanlığınca dijital ortamda düzenlenen, “Modern Dünyanın Problemleri: Nefret Çağrısı, Terör, Aşırılık, İslamofobi ve Ermenistan’ın Azerbaycan’a Karşılık Saldırganlığı” başlıklı uluslararası konferansa katılan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, İslam’a ve Müslümanlara yönelik yürütülen kirli eylemlere karşı çıkış yolunu işaret etti.

- Müslümanların geleceği kuşatan projeler üretmeleri gerekmektedir

Başkan Erbaş, Müslüman dini liderlerin İslam’a ve Müslümanlara karşı yürütülen kirli plan ve eylemlerle mücadele etmek için ciddi çalışmalar yapması gerektiğine vurgu yaparak, “Bunun için yeryüzünü İslam’ın barış, huzur, merhamet ve adalet mesajıyla tanıştırma mükellefiyeti taşıyan Müslümanların, öncelikle kendi aralarında çok sağlam bir kardeşlik bağı ve güçlü ilişkiler ağı kurarak ortak bilince erişmeleri, geleceği kuşatan projeler üretmeleri gerekmektedir. Birlik ve beraberliğimizi zedeleyen, barış ve huzurumuzu bozan, fitne ve tefrikaya sebep olan, her türlü söz, anlayış ve davranıştan bütün Müslümanlar özenle ve titizlikle kaçınmalıdır” diye konuştu.

- İslam’ı doğru şekilde tanıyan insanlar algı operasyonlarına aldanmayacaktır

Müslümanların, 1400 yılı aşkın ilim ve medeniyet birikimiyle, genç ve dinamik nüfusuyla, yer altı ve yerüstü zenginlik kaynaklarıyla dünyanın en büyük imkanlarına sahip olduklarını ifade eden Başkan Erbaş, şunları söyledi:

“Gücünü ve potansiyelini kullandığında Müslüman varlığı, bütün insanlık için barış, adalet, huzur, refah ve onurlu bir hayatın teminatı olacaktır. Bu çerçevede özellikle İslam’ın evrensel ilkelerinin ve Peygamber Efendimizin rahmet mesajlarının insanlık ailesinin her bir ferdine ulaşması için gayret etmemiz gerekmektedir. Zira İslam’ı ve Peygamberimizi doğru şekilde tanıyan insanlar algı operasyonlarına aldanmayacaktır. Aynı şekilde İslam karşıtı eylemlere malzeme üreten yapı ve mekanizmalarla ve Müslüman imajını zedeleyen her türlü tavır ve davranış ile mücadele etmek büyük önem arz etmektedir. Bu sebeple, çağın sorunlarına ve ortak meselelerimize çözümler üretmek için, işbirliği içerisinde uluslararası araştırmalar ve bilimsel çalışmalar yapan merkezlerimizi güçlendirmeli ve çoğaltmalıyız. İnançtan kültüre, bilimden sanata ve eğitimden aileye kadar her konuda özveriyle, fedakârlıkla, işbirliği içinde ortak çalışmalarımızı geliştirmeli ve en ileri düzeye taşımalıyız.” 

- İnanıyoruz ki işgalden kurtarılan topraklarda kıyamete kadar ezanlar yükselecek

Başkan Erbaş, Uluslararası hukuku, barış ve istikrarı, insani, vicdani ve ahlaki bütün ilke ve esasları yok sayan; masumların, sivillerin kanını döken, sivil yerleşim alanlarını hedef alan Ermenistan’ın gerçekleştirdiği tüm terör faaliyetlerini bir kez daha kınayarak, sözlerini şöyle tamamladı:

“Aziz milletimiz; aynı tarihin, inancın ve kültürün mensubu olarak Azerbaycan halkıyla her zaman tek yürektir. Dost ve kardeş ülke Azerbaycan’ın haklı mücadelesinde her daim yanında olmaya devam inşallah devam edecektir.

Azerbaycan topraklarının işgalden kurtuluşu hepimizi sevindirmiştir. Zaferimiz kutlu olsun. İnanıyoruz ki işgalden kurtarılan tüm topraklarda kıyamete kadar ezanlar yükselecek. Mehmet Akif Ersoy’un, ‘Bu ezanlar ki şehadetleri dinin temeli, ebedi yurdumun üstünde benim inlemeli” dediği gibi Karabağ topraklarında ezanlar, kıyamete kadar hiçbir zaman dinmeyecek inşallah. Azerbaycan bayrağı kıyamete kadar inmeyecek inşallah.

Bu vesileyle, insanlık suçunun işlendiği meşum saldırılarda hayatını kaybeden, inancını ve ülkesini savunurken şehit düşen kardeşlerimize yüce Allah’tan rahmet, yaralılara da acil şifalar diliyorum.”

Toplantıya birçok ülkeden Müslüman dini liderler katıldı.

Kaynak: Diyanet Haber
banner224
Yorumlar (0)