banner250

banner203

2019 Hac Kuraları bugün çekiliyor

Türkiye'de 2 milyonu aşkın hacı adayının heyecanla beklediği hac kurası bugün basına ve kamuoyuna açık yapılacak.

Diyanet Haber 28.12.2018, 00:20
2019 Hac Kuraları bugün çekiliyor
© Diyanet Haber

Diyanet İşleri Başkanlığı Konferans Salonu’nda elektronik ortamda yapılacak kura çekimine, 2 milyon 213 bin 835 hacı adayı katılacak.

Sitemiz üzerinden canlı yayın

2019 Yılı Hac Kuraları çekilmeye başladığı andan itibaren sitemiz üzerinden de naklen takip edilebilecek. Diyanet Haber Uygulaması indirmiş takipçilerimize Kura Çekim süreciyle ilgili bildirimler gönderilecektir. Sonuçlar erişime açıldığında haberdar olmak istiyorsanız Diyanet Haber Uygulamasını indirmeniz yeterlidir.

Kura, hacı adaylarının kayıt yaptırdıkları iller bazında “Oda Tercihli” veya “Otel Tercihli” hac konaklama türlerinde sıralamaya konulmaları şeklinde çekilecek. Kura sonuçlarında asil ve yedek tasnifi yapılmayacağı gibi Diyanet ve acente ayırımına da gidilmeyecek.

Kura sonucunda 80 bin kişi kutsal topraklara gitmeye hak kazanacak. Bugün saat 15.00’te kamuoyuna açık yapılacak kuranın sonuçlarına, aynı gün saat 23.00’ten itibaren https://www.hac.gov.tr/ adresinden ulaşılabilecek. Sonuçlar ayrıca hacı adaylarının cep telefonlarına sms olarak gönderilecek.

Kesin kayıtlar 2 Ocak’ta başlayacak

Kurada "Kesin Kayıt Hakkı" elde edenler, 02-11 Ocak 2019 tarihleri arasında “Kesin Kayıt Yaptırabilir” belgesini internet ortamından veya müftülüklerden alarak kayıtlarını yaptırabilecekler.

Belirlenen süre içerisinde kesin kayıt yaptırmayanların yerine, hac konaklama türlerine göre kura sırası gözetilerek 17-25 Ocak 2019 tarihleri arasında dağıtılan kontenjanlar çerçevesinde kayıtlar alınacak.

Şehit yakını ve gaziler

Diyanet İşleri Başkanlığı, 2007-2019 yılları arasında kayıt yaptırıp daha önce hiç hacca gitmemiş şehit anne, baba, eş ve evlenmemiş çocukları ile gazi ve eşlerinden müracaat edenleri kurasız olarak hacca götürecek.

Kaynak: Diyanet Haber
Yorumlar (4)
Fatma kiraZ 3 yıl önce
Yedeklerden ciktimi
Huseyin demir 3 yıl önce
Hac kurasl clktlml
Ersan Abacı 3 yıl önce
Şimdiden Hayırlı olsun. İnşAllah...
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?