banner250

banner246

2 milyon hacı adayının bekleyişi sona eriyor, hac kuraları yarın çekiliyor

Hac ibadetini yerine getirmek üzere kutsal topraklara gitmek için kayıt yaptıran 2 milyonu aşkın hacı adayının merakla beklediği hac kuraları yarın (9 Ocak Perşembe) çekilecek.

Diyanet Haber 08.01.2020, 11:12
2 milyon hacı adayının bekleyişi sona eriyor, hac kuraları yarın çekiliyor
© Diyanet Haber

Hac farizasını yerine getirmek üzere kutsal topraklara gitmek için başvuruda bulunan 2 milyonu aşkın hacı adayının heyecanla beklediği hac kuraları, yarın (9 Ocak Perşembe) çekilecek.

Diyanet İşleri Başkanlığı Konferans Salonu'nda saat 10.00’da çekilecek kura; bilgisayar ortamında ve noter huzurunda kamuoyuna açık şekilde yapılacak.

Kura sonucuna göre 2020 yılında Türkiye’den 83 bin 430 kişi, kutsal topraklara gitmeye hak kazanacak.

Kutsal topraklara gitmek amacıyla önceki yıllarda başvuru yaptığı halde gidemeyip kayıtları yenilenenlerle, bu yıl ilk kez başvuru yapan hacı adaylarının katılacağı kura, vatandaşların ön kayıt yaptırdıkları yıllar dikkate alınarak hesaplanan katsayı ve oranları ile hac konaklama tercihleri esas alınarak çekilecek.

Hacı adayları kura sonuçlarını saat 21.00'den itibaren e-Devlet üzerinden öğrenebilecek. Ayrıca Diyanet İşleri Başkanlığı kura sonucuna ilişkin hacı adaylarını kısa mesaj yoluyla bilgilendirecek.

Kesin kayıtlar 13 Ocak’ta başlayacak

Hacı adayları, e-Devlet üzerinden alacakları ‘Hac Kesin Kayıt Belgesi’ ile 13-24 Ocak tarihleri arasında il müftülüklerine ve acentelere kayıt yaptırabilecek. Kesin kayıt belgesi alınırken ‘Diyanet İşleri Başkanlığı Organizasyonu’ veya ‘Acente Organizasyonu’ tercihleri de yapılabilecek. Belirlenen süre içerisinde kesin kayıt yaptırmayanların yerine, hac konaklama türlerine göre kura sırası gözetilerek 30 Ocak - 7 Şubat 2020 tarihleri arasında illere dağıtılan kontenjanlar çerçevesinde kayıtlar alınacak.

Şehit yakını ve gaziler

Diyanet İşleri Başkanlığı, 2007-2020 yılları arasında kayıt yaptırıp daha önce hiç hacca gitmemiş şehit anne, baba, eş ve evlenmemiş çocukları ile gazi ve eşlerinden müracaat edenleri kurasız olarak hacca götürecek.                                                           

Sağlık sorunları sebebiyle kesin kayıt hakkı ertelenebilecek

Bu yıl kesin kayıt hakkı kazanan herhangi bir hacı adayı, sağlık sorunları sebebiyle hacca gidemeyecek durumdaysa, sağlık durumunu belirtir bir heyet raporu aldığı takdirde, kesin kayıt hakkı gelecek yıla ertelenebilecek. Ancak kesin kayıt hakkı elde ettiği halde iki kez üst üste erteleme yapan hacı adayının kura katsayısı sıfırlanacak.

Kura katsayısı nasıl belirleniyor?

2009’da uygulamaya konulan katsayılı kura sisteminde hacı adaylarının katsayıları, ön kayıt yaptırdıkları tarihten itibaren bekledikleri yılın kendisiyle çarpımı sonucu belirleniyor.

Buna göre, 2011 yılından bugüne aralıksız kayıt yenileyen hacı adaylarının kuradaki katsayısı ‘100’, bu yıl ilk kez başvuru yapan hacı adaylarının kura katsayısı ‘1’ olacak.

İlk kafile 22 Haziran’da yola çıkacak

Hac ibadetini yerine getirmek üzere kutsal topraklara intikaller 22 Haziran 2020’de başlayacak, 25 Temmuz 2020’de tamamlanacak.

Dönüşler ise 6 Ağustos 2020’de başlayıp 2 Eylül 2020 tarihinde sona erecek.

Ayrıca Diyanet İşleri Başkanlığı, il ve ilçe müftülükleri koordinesinde kutsal yolculuğa çıkmadan önce hacı adaylarına hac ibadetiyle ilgili özel eğitim ve seminerler düzenleyecek.

Kaynak: Diyanet Haber
banner249
Yorumlar (2)
Emin akbulut 1 yıl önce
Kura sonusçlarimiz
Musa Güven 1 yıl önce
Yüce Rabbim katından kabul etsin inşaAllah Gidemeyenlerede yüce Rabbim Nasip Etsin İnşaAllah Amin.
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?