banner250

banner246

Hafızlık Tespit Sınavı Duyurusu

Diyanet İşleri Başkanlığı, Kur'an kurslarında veya dışarıdan kendi imkânlarıyla hafızlıklarını tamamlayanlara yönelik "2020 Yılı II. Dönem Hafızlık Tespit Sınavı" yapacak.

Diyanet Duyurular 29.05.2020, 15:53
Hafızlık Tespit Sınavı Duyurusu
© Diyanet Haber

Diyanet İşleri Başkanlığı, Kur'an kurslarında veya dışarıdan kendi imkânlarıyla hafızlıklarını tamamlayanlara yönelik "2020 Yılı II. Dönem Hafızlık Tespit Sınavı" yapacak.

Sınavlar, 29 Haziran 2020 tarihinde başlayacak, başvuru durumuna göre sınav tamamlanıncaya kadar müteakip günlerde devam edecek.

Diyanet İşleri Başkanlığı Eğitim Hizmetleri Genel Müdürlüğü, 2020 Yılı II. Dönem Hafızlık Tespit Sınavı Usul ve Esasları'na ilişkin bir duyuru metni yayınladı.

Diyanet İşleri Başkanlığı resmî internet sitesinde yer alan duyuruda, şu ifadelere yer verildi:

Sınavla İlgili Usul ve Esaslar

 • Hafızlık Tespit Sınavı 81 İl Müftülüğünde, il müftülüğü merkezlerinde gerçekleştirilecektir.
 • Müracaatlar; il ve ilçe müftülükleri aracılığıyla 01-12 Haziran 2020 tarihleri arasında https://dibbys.diyanet.gov.tr internet adresi üzerinden yapılacaktır.
 • Başvurular hangi il içerisinden yapılmış ise sınava o ilde girilecektir. Ancak,
 • Kur’an kurslarında kayıtlı olan öğrenciler uzaktan eğitim döneminde oldukları için sınav zamanı hangi ilde bulunacakları dikkate alınarak öğrencinin müracaatı yapılırken bulunduğu il tercih edilecektir.
 • Başvuru işlemlerinin hatasız, eksiksiz ve duyuruda belirtilen hususlara uygun olarak yapılmasından Kur'an kursu öğrencileri için kurs yöneticisi, dışarıdan müracaat edenlerin ise kendileri sorumlu olacaktır.
 • Kur’an kursu yöneticileri kursunda kayıtlı olan öğrencilerin müracaatlarını belirtilmiş olan kayıt tarihleri arasında yapmamaları durumunda, ilgili müftülüklerce yöneticilikleri sonlandırılacaktır.
 • Sınava girmek isteyenler belirtilen sınav merkezlerinden istediklerini tercih edebilecekler ve müracaat esnasında T.C/Yabancı Vatandaşlık numarası bulunan bir belge ile bir adet fotoğraflarını yanlarında bulunduracaklardır. Ayrıca iletişim bilgilerini doğru ve eksiksiz olarak ilgililere vereceklerdir.
 • Müracaatların sona ermesinden sonra adayın başvuru bilgilerinde hangi nedenle olursa olsun kesinlikle bir değişiklik yapılmayacaktır. Bu duyuruda belirlenen esaslara uygun olmayan veya zamanında yapılmayan müracaatlar kabul edilmeyecektir.
 • Hafızlık Tespit Sınavlarına katılarak başarılı olanların belgeleri, sistem üzerinden otomatik olarak döktürüldüğünden Hafızlık Tespit Sınavına katılacaklarla ilgili başvuru bilgilerinin doğru ve eksiksiz bir şekilde sisteme girilmesi büyük önem arz etmektedir. Örneğin; Kur’an kursunda okuyan bir öğrencinin belgesi, “Dışarıdan” olarak hazırlanamayacağı gibi “Dışarıdan” olarak kayıt altına alınan bir öğrencinin belgesi de “Kur’an Kursundan” olarak hazırlanmayacaktır. Bu nedenle kayıtları alan ilgili personelin sisteme girişlerde son derece titiz davranması gerekmektedir.
 • Kayıt alınırken başvuru yapanlara ait iletişim bilgilerinin (telefon numarası, açık adres, e-mail vb.) doğru olarak girilmesine, sınava girecek şahsın mağdur olmaması için fotoğrafsız kayıt alınmamasına ve yüklenen fotoğrafların son 6 ay içinde çekilmiş ve yüz kısmının tam olarak görülmesine dikkat edilmelidir.
 • Sınava başvuru yapanların kayıt işlemi bittikten sonra ilgili müftülükçe mutlaka Ön Kayıt Belgesi verilmelidir. Ön kayıt belgesi Hafızlık Tespit Sınavı Giriş Belgesi olmayıp, sınav yeri ve zamanını gösteren, Hafızlık Tespit Sınavı Giriş Belgeleri 22 Haziran 2020 tarihi itibariyle il ve ilçe müftülüklerimiz tarafından DİBBYS/EHYS sistemi üzerinden verilmeye başlanılacak olup ayrıca bir yazı yazılmayacaktır.
 • Adaylar sınava gelirken “Hafızlık Tespit Sınavı Giriş Belgesi” ile birlikte T.C./Yabancı Vatandaşlık no’sunun yer aldığı kimlik belgelerinden birini (nüfus cüzdanı, pasaport veya ehliyet) yanlarında bulunduracaklardır. Bunlardan biri yanında olmayan aday sınava alınmayacaktır.
 • Adaylar; “Hafızlık Tespit Sınavı sonuçlarını 17 Temmuz 2020 tarihi itibariyle https:// dibbys.diyanet.gov.tr/EHYS/Hafizlik/HafizlikSinavSonucuSorgulama.aspx adresi üzerinden öğrenebileceklerdir.
 • Hafızlık Tespit Sınavı sözlü olarak yapılacak ve 70 puan alan aday başarılı sayılacaktır.
 • Sınav ve sonuçları ile ilgili Başkanlığımızın internet sitesinden yapılan tüm duyurular tebligat niteliğinde olduğundan adaylara ayrıca tebligat yapılmayacaktır.
 • Sınavda başarılı olarak belge almaya hak kazanan öğrencilerimizin “Hafızlık Belgeleri” eğitim gördükleri Kur’an kursunun bağlı olduğu müftülüğe, hafızlığını kendi imkânlarıyla tamamlayan ve dışarıdan sınava katılarak belge almaya hak kazananların belgeleri ise başvuru esnasında belirttikleri müftülüklere gönderilecektir.
 • Bu duyurunun bir nüshasının web sitemizden alınarak Kur’an kurslarının ilan panolarına asılması, müracaat eden hafız adaylarına bir suretinin verilmesi ve ilgililere duyurulmasından müftülükler sorumlu olacaktır.

İLETİŞİM:

DİB Eğitim Hizmetleri Genel Müdürlüğü

Hafızlık Eğitimi Daire Başkanlığı

Üniversiteler Mah. Dumlupınar Bulvarı. No:147/A 06800

Çankaya/ANKARA

Tel: 0312 295 81 02 / 81 15

Fax: 0312 287 68 59

İlgililere duyurulur.

EĞİTİM HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

Kaynak: Diyanet Haber
banner249
Yorumlar (16)
Asiye 11 ay önce
Eylül sınavları da her ilde olsun haziran sınavları gibi covit 19 yine artmaya başladı
Süleyman 12 ay önce
Ben neden kayıt ysptıramıyorum sınav için eylül sınavlarına sisteme nasıl giriliyor
SADIK BOSTAN 12 ay önce
Haziran salı sınav sonuçları açıklandı mı
Eyyüp çelik 12 ay önce
Eylül ayında yapılacak sınavın tarihini öğrenebilirmiyim
rmzn 12 ay önce
7 eylul dıyo ya
Gülce Sadıkoğlu 12 ay önce
Eylül ayında sınav tarihini ogrenebilirmiyim
Hasan Basri Özdağ 12 ay önce
Sınav sonucuna bakmak istiyorum
Yavuzcan meral 12 ay önce
Hic
Halime Vural 12 ay önce
Eylül hafızlık sınavına girmek için ne zaman başvuru yapabiliriz
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?