banner261

banner250

Diyanet'ten III. Dönem Hafızlık Tespit Sınav duyurusu

Diyanet İşleri Başkanlığı 2020 yılı üçüncü dönem hafızlık tespit sınavı başvuru tarihini belirledi.

Diyanet Duyurular 24.07.2020, 22:55
Diyanet'ten III. Dönem Hafızlık Tespit Sınav duyurusu

Diyanet İşleri Başkanlığı, Kur'an Kurslarında ve kendi imkanlarıyla hafızlıklarını tamamlayan vatandaşlara yönelik 2020 yılı üçüncü dönem hafızlık tespit sınavı başvuru tarihini açıkladı.

Başkanlıktan yapılan duyuruda şu ifadelere yer verildi:

Kur'an kurslarımızda ve dışarıdan kendi imkânlarıyla hafızlıklarını tamamlayan öğrenci ve vatandaşlarımıza yönelik 7 Eylül 2020 tarihinde başlamak üzere, başvuru durumuna göre, sınav tamamlanıncaya kadar müteakip günlerde Başkanlığımızca, 2020 yılı III. Dönem Hafızlık Tespit Sınavı yapılacaktır.

Sınavla İlgili Usul ve Esaslar

 1. Hafızlık Tespit Sınavı aşağıdaki tabloda belirtilen merkezlerde yapılacaktır.

  Ankara Rıfat Börekçi Eğitim Merkezi

  Bursa Eğitim Merkezi

  Diyarbakır Dini Yüksek İhtisas Merkezi

  Elazığ Harput Eğitim Merkezi

  Erzurum Ömer Nasuhi Bilmen Dini Yüksek İhtisas Merkezi

  Gaziantep Hacı Ahmet Ziylan Eğitim Merkezi

  İstanbul İl Müftülüğü

  İstanbul (Kartal) Kartal İlçe Müftülüğü

  Kastamonu Eğitim Merkezi

  Kayseri Dini Yüksek İhtisas Merkezi

  Konya Eğitim Merkezi

  Manisa Eğitim Merkezi

  Samsun Aşıkkutlu Eğitim Merkezi

  Trabzon Dini Yüksek İhtisas Merkezi

  Van İl Müftülüğü

 2. Müracaatlar; il ve ilçe müftülükleri aracılığıyla 27 Temmuz -14 Ağustos 2020 tarihleri arasında https://dibbys.diyanet.gov.tr internet adresi üzerinden yapılacaktır.

 3. Başvuru işlemlerinin hatasız, eksiksiz ve duyuruda belirtilen hususlara uygun olarak yapılmasından Kur'an kursu öğrencileri için kurs yöneticisi, dışarıdan müracaat edenlerin ise kendileri sorumlu olacaktır.

 4. Kur’an kursu yöneticileri kursunda kayıtlı olan öğrencilerin müracaatlarını belirtilmiş olan kayıt tarihleri arasınd2020 yılı III. Dönem Hafızlık Tespit Sınavı Duyurusua yapmamaları durumunda, ilgili müftülüklerce yöneticilikleri sonlandırılacaktır.

 5. Sınava girmek isteyenler belirtilen sınav merkezlerinden istediklerini tercih edebilecekler ve müracaat esnasında T.C/Yabancı Vatandaşlık numarası bulunan bir belge ile bir adet fotoğraflarını yanlarında bulunduracaklardır. Ayrıca iletişim bilgilerini doğru ve eksiksiz olarak ilgililere vereceklerdir.

 6. Vatandaşlık no’sunun yer aldığı kimlik belgelerinden birini (nüfus cüzdanı, pasaport

  veya ehliyet) yanlarında bulunduracaklardır. Bunlardan biri yanında olmayan aday

  sınava alınmayacaktır.

 7. Adaylar; “Hafızlık Tespit Sınavı sonuçlarını 25 Eylül 2020 tarihi itibariyle https://dibbys.diyanet.gov.tr/EHYS/Hafizlik/HafizlikSinavSonucuSorgulama.aspx adresi üzerinden öğrenebileceklerdir.

 8. Hafızlık Tespit Sınavı sözlü olarak yapılacak ve 70 puan alan aday başarılı sayılacaktır.

 9. Sınav ve sonuçları ile ilgili Başkanlığımızın internet sitesinden yapılan tüm duyurular tebligat niteliğinde olduğundan adaylara ayrıca tebligat yapılmayacaktır.

 10. Sınavda başarılı olarak belge almaya hak kazanan öğrencilerimizin “Hafızlık Belgeleri” eğitim gördükleri Kur’an kursunun bağlı olduğu müftülüğe, hafızlığını kendi imkânlarıyla tamamlayan ve dışarıdan sınava katılarak belge almaya hak kazananların belgeleri ise başvuru esnasında belirttikleri müftülüklere gönderilecektir.

 11. Bu duyurunun bir nüshasının web sitemizden alınarak Kur’an kurslarının ilan panolarına asılması, müracaat eden hafız adaylarına bir suretinin verilmesi ve ilgililere duyurulmasından müftülükler sorumlu olacaktır.

 12. Müracaatların sona ermesinden sonra adayın başvuru bilgilerinde hangi nedenle olursa olsun kesinlikle bir değişiklik yapılmayacaktır. Bu duyuruda belirlenen esaslara uygun olmayan veya zamanında yapılmayan müracaatlar kabul edilmeyecektir.

 13. Hafızlık Tespit Sınavlarına katılarak başarılı olanların belgeleri, sistem üzerinden otomatik olarak döktürüldüğünden Hafızlık Tespit Sınavına katılacaklarla ilgili başvuru bilgilerinin doğru ve eksiksiz bir şekilde sisteme girilmesi büyük önem arz etmektedir. Örneğin; Kur’an kursunda okuyan bir öğrencinin belgesi, “Dışarıdan” olarak hazırlanamayacağı gibi “Dışarıdan” olarak kayıt altına alınan bir öğrencinin belgesi de “Kur’an Kursundan” olarak hazırlanmayacaktır. Bu nedenle kayıtları alan ilgili personelin sisteme girişlerde son derece titiz davranması gerekmektedir.

 14. Kayıt alınırken başvuru yapanlara ait iletişim bilgilerinin (telefon numarası, açık adres, e-mail vb.) doğru olarak girilmesine, sınava girecek şahsın mağdur olmaması için fotoğrafsız kayıt alınmamasına ve yüklenen fotoğrafların son 6 ay içinde çekilmiş ve yüz kısmının tam olarak görülmesine dikkat edilmelidir.

 15. Sınava başvuru yapanların kayıt işlemi bittikten sonra ilgili müftülükçe mutlaka Ön Kayıt Belgesi verilmelidir. Ön kayıt belgesi Hafızlık Tespit Sınavı Giriş Belgesi olmayıp, sınav yeri ve zamanını gösteren, Hafızlık Tespit Sınavı Giriş Belgeleri 31 Ağustos 2020 tarihi itibariyle il ve ilçe müftülüklerimiz tarafından DİBBYS/EHYS sistemi üzerinden verilmeye başlanılacak olup ayrıca bir yazı yazılmayacaktır.

 16. Adaylar sınava gelirken “Hafızlık Tespit Sınavı Giriş Belgesi” ile birlikte T.C./Yabancı

Kaynak: Diyanet Haber
banner242
Yorumlar (7)
Melike 11 ay önce
Bu yıl hafızlık yapilacakmi alinacakmi lutfen soyleyin acil
Melike 11 ay önce
Bu yıl hafızlık yapilacakmi alinacakmi lutfen soyleyin acil
Murat 12 ay önce
Hafızlık belgesi istiyorum
MUKHAMMADNUR 1 yıl önce
Selamun alekum
Hafızlık sınavı ne zaman olacak?
Ayşe 1 yıl önce
İnşAllah olur
Hoca meraklı 1 yıl önce
Diyanet kurum içi naklen kuran kursu mülakatı ne oldu
Ümmügülsüm 1 yıl önce
2018 Dhbt sınavı ile alım olacak mı?