banner297

banner319

Şevval ayı orucu ile ilgili bilinmesi gerekenler

banner265

Şevval nedir? Şevval orucu hangi günlerde nasıl tutulur? Ramazan’da tutulamayan oruçlar Şevval orucu niyetiyle tutulabilir mi? Şevval ayında kaç gün oruç tutulur? Şevval ayı orucu peş peşe mi tutulmalıdır? Şevval orucuyla ilgili bilinmesi gerenler.

Diyanet Bilgi 01.05.2022, 12:20
Şevval ayı orucu ile ilgili bilinmesi gerekenler

Şevval nedir?

Araplar şevval ayını uğursuz kabul ettiklerinden bu ayda nikâh kıymazlardı. Resûl-i Ekrem, Hz. Âişe ile şevval ayında evlenerek bu inancın yanlış olduğunu göstermiştir. Ramazan bayramının birinci günü olan şevval ayının ilk gününde oruç tutmak haramdır.

Şevval orucu ne zaman tutulur?

Hz. Peygamber’in, “Ramazanı oruçla geçirip buna şevvalden altı gün ilâve eden kimse bütün yılı oruçlu geçirmiş gibi olur” meâlindeki hadisi (Müslim, “Ṣıyâm”, 204) dikkate alınarak bu ayda altı gün oruç tutmanın müstehap olduğu kabul edilmiştir. Bu orucun bayramın hemen ardından ara verilmeden tutulması daha faziletli sayılmakla birlikte aralıklarla tutulması da mümkündür.

Şevval ayında neler olmuştur?

Şevval aynı zamanda hac aylarının ilkidir. İslâm tarihinde şevval ayında meydana gelen bazı olaylar şunlardır: Beni Kaynuka Gazvesi (2/624), Uhud Gazvesi (3/625), Huneyn Gazvesi (8/630), Tâif Gazvesi (8/630), bir rivayete göre Hz. Peygamber’in oğlu İbrâhim’in vefatı (10/632). gibi olaylar olmuştur.

Diğer yandan bu ayda Osmanlı Devleti’nde memurların tayinleri (tevcîhat) Tanzimat’tan önce şevval ayında yapıldığı için bu tayinler “şevval tevcîhatı” diye de isimlendirilirdi. “Mükerrem” sıfatıyla da anılan şevval, Osmanlı belgelerinde "ل" kısaltmasıyla gösterilmiştir.

Ramazan’da tutulamayan oruçlar Şevval orucu niyetiyle tutulabilir mi?

Şevval ayında nafile olarak tutulan oruç, Ramazan’da tutulmayan oruçların yerine geçmez; yani Ramazan’da tutulmayan oruçların ayrıca kaza edilmesi farzdır. Bir oruçta hem kaza hem de nafile yerine niyet edilmesi geçerli olmadığından Şevval ayında tutulan oruçta da bunlardan yalnız birine niyet etmek gerekir. Şevval ayında oruç tutulurken, Ramazan’da tutulamayan oruçların kazasına niyet edilirse bu oruçlar kaza orucu olur.

Şevval ayı ne zaman başlar ne zaman biter?

2022 Halk arasında 6 gün orucu olarak da bilinen Şevval ayı orucu 2022 yılında 3 - 30 Mayıs tarihleri arasında tutulabilecek.

Kaynak: Diyanet Haber
banner279
Yorumlar (4)
MUSA GÜVEN 3 hafta önce
Allah kabul buyursun inşaAllah amin Hayırlı Bayramlar dilerim
İbrahim akin 3 hafta önce
30 Mayıs saliya geliyor
Abbas Ay 3 hafta önce
30 haziran denilmiş şevval orucu için bitiş zamanı
30 mayıs olması gerekmezmi
tskrlr
Emine Can Derin 3 hafta önce
Beğendim inşeAllah