banner203

banner222

TDV ve DİTİB Beyrut’ta yaraları sarıyor

Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) ve Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB), Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta meydana gelen patlamanın ardından yaraları sarmaya devam ediyor.

DİTİB 26.10.2020, 21:57
TDV ve DİTİB Beyrut’ta yaraları sarıyor
© Diyanet Haber

Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) ve Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB), Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta meydana gelen patlamanın ardından yaraları sarmaya devam ediyor.

(DİTİB), patlamadan etkilenen ailelerin yaralarını sarmak ve destek olmak amacıyla daha önce bir yardım kampanyası başlatmıştı.

Kampanya kapsamında toplanan yardımları, patlamanın yaşandığı bölgeye ulaştırmak amacıyla Almanya DİTİB teşkilatını temsilen RLP Eyalet Birliği Başkanı Yılmaz Yıldız ve Saarland Eyalet Birliği Başkanı Erkan Kahveci Lübnan’ın başkenti Beyrut’a gitti.

Yardım kampanyası kapsamında toplanan bağışlar, mahallinde ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmak üzere DİTİB yardım gönüllüleri tarafından Türkiye Diyanet Vakfı Mütevelli Heyeti II. Başkanı İhsan Açık’a teslim edildi.

DİTİB Almanya camiası olarak yaşanan facianın ardından yaraları bir nebze olsun sarmak için Beyrut’a geldiklerini söyleyen RLP Eyalet Birliği Başkanı Yılmaz Yıldız, “Beyrut’ta meydana gelen büyük patlama sonucu DİTİB camiası olarak, mağdur olan ailelere destek olmak amacıyla yardım kampanyası başlattık. Hayırsever insanlarımız, olayın yaşandığı Beyrut’ta ihtiyaç sahibi ailelere yardım eli uzattı. Yardımların nerede kullanıldığını bizzat müşahade ettik. İhtiyaç sahibi ailelerle bir araya geldik. Bizlere emanet edilen yardımları kendilerine ulaştırdık. Bu kampanyada bizleri yalnız bırakmayan kardeşlerimize teşekkkür ediyorum. Allah öncelikle bu yaptığımız hayırları kabul eylesin. Ayrıca DİTİB adına yardımın ulaştırılması hizmetini üstlenen TDV’ye de teşekkür ediyoruz” dedi.

Türkiye Diyanet Vakfı Mütevelli Heyeti II. Başkanı İhsan Açık, bağışta bulunan tüm hayırseverlere teşekkür ederek, “Bu zor günde Beyrut’taki ihtiyaç sahibi ailelerin yanında olan DİTİB teşkilatına ve hayırseverlere teşekkür ediyorum. Yaptıkları yardımların kabulünü Cenab-ı Hakk’tan niyaz ediyorum” ifadelerini kullandı.

Bölgede ihtiyaç sahiplerine yardım dağıtıldı

Öte yandan Türkiye Diyanet Vakfı Mütevelli Heyeti II. Başkanı İhsan Açık, DİTİB Almanya teşkilatını temsilen RLP Eyalet Birliği Başkanı Yılmaz Yıldız ve Saarland Eyalet Birliği Başkanı Erkan Kahveci ile patlama bölgesindeki ihtiyaç sahiplerine yardım dağıttı ve bölge insanına geçmiş olsun dileklerini iletti.

Ayrıca mülteci kamplarında yaşam mücadelesi veren ailelere gıda paketi, hijyen ve barınma yardımı ulaştırıldı. Kırtasiye malzemesi, oyuncak, şeker ve çikolatadan oluşan hediyeler ise çocukları sevindirdi.

Patlamadan zarar gören cami ve evler onarıldı

Beyrut Limanı'na 2 km. uzaklıkta bulunan 150 yıllık tarihi Osman Ben Affan Camii, DİTİB ve TDV iş birliğiyle onarıldı.

Onarılan Osman Ben Affan Camii, Türkiye’nin Beyrut Büyükelçisi Hakan Çakıl, Türkiye Diyanet Vakfı Mütevelli Heyeti II. Başkanı İhsan Açık, RLP Eyalet Birliği Başkanı Yılmaz Yıldız, Saarland Eyalet Birliği Başkanı Erkan Kahveci ve URDA Genel Müdürü Hussam El-Ghali’nin katılımıyla ibadete açıldı.

Büyükelçi Çakıl, caminin onarımına katkı sunanan DİTİB ve TDV’ye teşekkür etti.

Beyrut liman bölgesinde patlamadan zarar gören 96 yaşındaki Hatay doğumlu Hristiyan Linda Aliya ve ailesi evinde ziyaret edildi.

Uzun süre Hatay’da yaşayan, ardından Beyrut’a yerleşen Linda Aliya'nın evi ile oturulamaz haldeki beş ev, DİTİB ve TDV iş birliğiyle onarıldı.

Kaynak: Diyanet Haber
banner224
Yorumlar (0)