banner250

banner203

Köln DİTİB Merkez Camii’nde Regaib Gecesi programı

Halk arasında “üç aylar” olarak bilinen Receb, Şaban ve Ramazan aylarının habercisi Regaip Gecesi, Köln DİTİB Merkez Camii’nde dualarla idrak edildi.

DİTİB 28.02.2020, 14:11
Köln DİTİB Merkez Camii’nde Regaib Gecesi programı
© Diyanet Haber

Diyanet İşleri Türk İslam Birliğine (DİTİB) bağlı camilerin dolup taştığı gecede, eller âlemlerin Rabbi Yüce Allah’a açıldı.

Almanya genelindeki bütün camilerde Regaib Gecesi dolayısıyla programlar düzenlendi; Kur’an-ı Kerim tilavet edildi, mevlid-i şerif ve ilahiler okunarak gecenin anlam ve önemine dair sohbetler yapıldı.

“Regaib Gecesi” programlarının düzenlendiği camilerden biri de Köln DİTİB Merkez Camii oldu.

Akşam namazının ardından başlayan programda Köln DİTİB Merkez Camii din görevlileri Kur’an-ı Kerim tilaveti sundu, ilahi ve mevlid-i şerif okudu.

Köln DİTİB Dini Danışma Kurulu Başkanı Dr. Muharrem Kuzey, Regaip Gecesi’nin İslam dinindeki yeri, gecenin dua ve ibadetle geçirilmesinin manevi değeri konularında bilgi verdi.

Regaip Gecesi’nin mübarek üç ayların müjdecisi olduğunu ifade eden Kuzey; “İstek, arzu, rağbet ve tutku gibi anlamlara gelen Regaib, geleceğe yönelik arzu ve isteklerimizi, emel ve tutkularımızı gözden geçirme imkânı veren, her türlü rağbet ve regaibimizi Rabbimize yöneltmemiz, her şeyde O'nun rızasını aramamız gerektiğini hatırlatan mübarek bir gecedir.” dedi.

DİTİB Dini Danışma Kurulu Başkanı Dr. Kuzey; “Rahmet iklimine girildiği bu mübarek günlerde kalpleri kin, nefret ve haset gibi manevi hastalıklardan temizlenmek gerekir. Birbirimizi sevmemiz ve birlikte yaşadığımız insanlara karşı kalbimizde kin ve nefret taşımamamız gerekir.” ifadelerini kullandı.

Program, geçtiğimiz günlerde Almanya’nın Hanau kentinde meydana gelen ırkçı terör saldırısında vefat eden ve yaralanan Türk vatandaşlar için yapılan dualarla tamamlandı.

Kaynak: Diyanet Haber
banner242
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?