banner324

banner319

Köln'de düzenlenen Lale Festivali'nde muhteşem final

banner265

Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) ve Moschee Forum iş birliğinde bu yıl ilk kez düzenlenen "Lale Festivali" sanatçı Dr. Mustafa Demirci'nin tasavvuf dinletisiyle sona erdi.

DİTİB 13.06.2022, 11:13
Köln'de düzenlenen Lale Festivali'nde muhteşem final
© Diyanet Haber

Köln DİTİB Genel Merkez yerleşkesinde 9 Haziran'da başlayan ve 4 gün süren "Lale Festivali" tasavvuf müziği konseriyle tamamlandı.

Çok sayıda katılımcının yer aldığı konserde sanatçı Dr. Mustafa Demirci tasavvuf müziği dinletisi sundu.

Konser sonrası DİTİB Genel Başkanı Kazım Türkmen, Demirci'ye plaket takdim etti.

Köln DİTİB Merkez Camii'nin ibadete açılışının beşinci yılı dolayısıyla düzenlenen festivalin ilk günü "Yukarıya Bakış" konulu fotoğraf sergisi açıldı.

Festival boyunca ney, bedir ve kanun solo konserleri ile çeşitli konferanslar, kültürel ve sanatsal etkinlikler ve çocuklara yönelik etkinlikler düzenlendi.

Sanatsal etkinlikler ilgiyle takip edildi

Festivalde cam, ebru, hat, kaligrafi ve ahşap yakma sanatı gösterileri ilgi odağı oldu.

Bununla birlikte Süleyman Çelebi'nin 600. doğum yılı vesilesiyle Mevlid-i Şerif programı düzenlendi. 

Çocuklar gönüllerince eğlendi

Çocukların gönüllerince eğlendiği festival; Nasrettin Hoca, İbiş ve Keloğlan, palyaço, sirk gösterisi, zıplama oyun alanları, folklor gösterileri, satranç turnuvaları, çocuk konserleri ve masal dinletileriyle renkli görüntülere sahne oldu.

Festival boyunca kurulan tanıtım stantlarında katılımcılar bilgilendirildi.

Ayrıca Türk mutfağının zengin çeşitlerinin yer aldığı standlarlar ve farklı branşlarda alışveriş standları da yoğun ilgi gördü.

Festivalin kapanışında konuşan DİTİB Genel Başkanı Türkmen, "Kölnlü hemşehrilerimiz başta olmak üzere komşularımızın, çocukların memnuniyetleri bizleri ziyadesiyle mutlu etti." dedi.

Festivali Köln şehri için de bir marka değer oluşturacak biçimde ön plana çıkarmaya gayret ettiklerini ifade eden Türkmen, "İçinde kültür, sanat etkinliklerin yanında eğitici çalışmaların da yer aldığı bir festivalimizi nihayete erdirdik. Etkinliklerin bu kadar kısa sürede olgunlaşmasında emek sarf eden çalışma arkadaşlarıma, etkinlikleri finansal olarak destekleyen sponsor firmalarımıza, etkinliklerin düzenlenmesinde destek olan paydaşlarımıza, katılım sağlayan tüm misafirlerimize yürekten teşekkür ediyorum." diye konuştu.

Kaynak: Diyanet Haber
banner321
Yorumlar (0)