banner261

banner250

DİTİB’den Pakistan’daki Türk kolejine eğitim desteği

Diyanet İşleri Türk İslam Birliği, Almanya’daki hayırseverlerin katkılarıyla hizmete açılan Pakistan Keşmir bölgesi Kharek şehrindeki Rawalakot Türkiye Kız Koleji’ne destekte bulundu.

DİTİB 07.05.2021, 02:25
DİTİB’den Pakistan’daki Türk kolejine eğitim desteği
© Diyanet Haber

Düsseldorf DİTİB Dini Danışma Kurulu Başkanı Mustafa Akpınar ile Eyalet Bölge Birliği Bakanı Ersin Özcan’ın da aralarında bulunduğu Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) gönüllü heyeti, Almanya’daki hayırseverlerin katkılarıyla hizmete açılan Keşmir bölgesi Kharek şehrindeki Rawalakot Türkiye Kız Koleji’ni ziyarete etti.

DİTİB heyetinin ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getiren Okul Müdiresi Dr. Begum Uzma, okulun yapımında DİTİB’in katkısını hiç unutmadıklarını belirterek Almanya’daki hayırseverleri her zaman minnet, şükran ve dualarla andıklarını söyledi.

Rawalakot Türkiye Kız Koleji hakkında bilgiler veren Uzma, "Bin 500 kişinin eğitim gördüğü Kolejimiz yerleşkesinde 100 kişilik yurt, 10 yataklı hastane ve 10 adet lojman bulunuyor. Ayrıca tam donanımlı idari blokları, konferans salonu, spor kompleksi, 4 bloktan oluşan sınıfları, su deposu, 60 volt gücündeki jenaratörü ve Türk mimarisi tarzında inşa edilen minareli camisi ile Rawalakot Türkiye Kız Koleji bölgemizin en itibarlı okullarından bir tanesidir. Allah bu büyük hayra vesile olanlardan razı olsun." dedi.

Düsseldorf DİTİB Dini Danışma Kurulu Başkanı Mustafa Akpınar ve Eyalet Bölge Birliği Bakanı Ersin Özcan, Ramazan ayı münasebetiyle okulun sorunlarını tespit etmek ve ihtiyaçlarını gidermek maksadıyla okulu ziyaret ettiklerini dile getirdi.

"Mazluma ve mağdura uzanan el olmaya ve yedi kıtaya ulaşmaya çalışıyoruz"

2005 yılında yaşanan depremdeki can kayıplarını hatırlatan Akpınar, "Gönüllü DİTİB heyeti olarak bugün Kharek şehrinde inşa edilen Rawalakot Türkiye Kız Koleji’ndeyiz. Okulun ihtiyaçlarını yerinde görmek ve durum tespitinde bulunmak maksadıyla geldik. Almanya’da yaşayan hayırseverler kardeşlerimiz, Pakistan halkına güzel bir eser, güzel bir eğitim yuvası kazandırmışlar. Böyle güzel bir müesseseyi inşa etmekle ne kadar doğru ve hayırlı bir iş yapıldığını, okulu yerinde görerek müşahade ettik. Öğretmeni, öğrencisi ve yöneticileriyle bu güzel insanların mutlululuklarına şahit olduk. Almanya’daki kardeşlerimizin zekat ve fitre bağışları ile burada eğitim gören öğrencilerin ihtiyaçlarını karşılayacağız. Teşkilatımıza gönül veren hayırseverlerin katkılarıyla, mazluma ve mağdura uzanan el olmaya çalışıyoruz. Bu vesileyle emanetlerini teşkilatımıza teslim eden cemaatimize ve hayırsever insanlarımıza teşekkür ediyoruz." diye konuştu.

Pakistan’da 2005 yılında yaşanan depremin ardından DİTİB tarafından inşa edilen Rawalakot Türkiye Kız Koleji, 2008 yılında dönemin genel başkanı merhum Rıdvan Çakır ve Sadi Arslan’ın katılımlarıyla hizmete açıldı.

DİTİB heyeti, iki gün süren temasları sırasında Türkiye'nin İslamabad Büyükelçisi İhsan Mustafa Yurdakul ile eski Düsseldorf Din Hizmetleri Ataşesi ve Eğitim Müşaviri Dr. İlhami Ayrancı’yı da ziyaret etti.

Kaynak: Diyanet Haber
banner237
Yorumlar (0)