banner268

banner250

DİTİB'den özel çocuklara özel etkinlik

banner265

Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) Federal Kadın Birliği tarafından hazırlanan “Engelsiz Cami” projesi kapsamında down sendromlu çocuklar hem camiyi tanıyor hem de sanatla tanışıyor.

DİTİB 25.11.2021, 16:56
DİTİB'den özel çocuklara özel etkinlik
© Diyanet Haber

Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) Federal Kadın Birliği tarafından hazırlanan “Engelsiz Cami” projesi kapsamında down sendromlu çocuklar bir taraftan sanatla tanışırken bir yandan da camiyi tanıma imkanı buluyor.

Bu kapsamda Garbsen DİTİB Kocatepe Camii tarafından düzenlenen etkinliğe katılan özel çocuklar ebru ve boyama sanatını öğrendi.

DİTİB  Federal Kadın Birliği tarafından “Engelsiz Cami” projesi kapsamında düzenlenen etkinliğe katılan çocuklar, ebru sanatı ve fincan boyamaya dair bilgi aldı.

Hamur, alçı ve objelerle el figürü üreterek gönüllerince eğlenen çocuklar, unutamayacakları bir gün yaşadı.

Niedersachsen ve Bremen Eyaleti DİTİB Kadın Birliği desteğinde Garbsen DİTİB Kocatepe Camii Kadınlar Kolu gözetiminde çocuklar ebru sanatını uygulamalı olarak öğrenme fırsatı buldu.

Amaç özel çocuklara camiyi sevdirmek

Garbsen DİTİB Kocatepe Camii Kadınlar Kolu Sekreteri ve eğitimci Nuray Barut, özel çocukların camileri tanımaları ve camilerde yapılan eğitimlerden yararlanmaları amacıyla etkinlik düzenlendiklerini söyledi.

Cami kapılarının özel çocuklara açık olduğunu belirten Barut, "Camilerimizin bünyesinde yapılan tüm etkinlik ve eğitimlere down sendromlu gibi özel çocuklarımızın katılımını sağlamayı amaçladık. Onlara yönelik ‘Özel Çocuklarımıza Özel Etkinlik Saati’ ve ‘Kaynaştırma Etkinlikleri’ hazırladık. ‘Camimizde Ben De Varım’ projesi ile onların varlığını ve ihtiyaçlarını karşılamayı, yanlarında olduğumuzu hissettirmeyi ve camilerimizin kapılarını onlara sonuna kadar açarak camilerimizi engelsiz hale getirebilmeyi amaçladık.” dedi.

"Çok güzel vakit geçirdik"

Barut, etkinlik kapsamında çocukların keyifli vakit geçirdiklerini belirterek ebru, fincan boyama ve alçı ile objeler ve el figürleri yaptıklarını dile getirdi.

Barut, etkinlikler sonunda özel bir sergi düzenlemek istediklerini sözlerine ekledi. 

Kaynak: Diyanet Haber
banner237
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?