banner250

banner246

Almanya’da koronavirüs tedbirleri kapsamında mesafeli bayramlaşma

Diyanet İşleri Türk İslam Birliğine (DİTİB) bağlı 14 eyalet ve bölge birliği kadınlar kolu üyeleri, koronavirüs tedbirleri çerçevesinde bu yıl Ramazan Bayramı'nı evde geçiren cami cemaatini, mültecileri, yaşlı ve kimsesizleri yalnız bırakmadı.

DİTİB 01.06.2020, 02:57
Almanya’da koronavirüs tedbirleri kapsamında mesafeli bayramlaşma
© Diyanet Haber

Koronavirüs salgını gölgesinde geçen bir Ramazan Bayramı’nın ardından ev ziyareti gerçekleştiren gönüllü kadınlar kolu üyeleri, hem bayramlaştı hem de bayram hediyesi verdi.

Bayramlaşmalar, maske ve sosyal mesafeye dikkat edilerek, kapılarda ve kısa süreli yapıldı.

Bayramlaşma programlarıyla ilgili bilgi veren DİTİB Federal Kadınlar Kolu Koordinatörü Nurten Afat, koronavirüs salgını nedeniyle geleneksel hale gelen ve yıllardır devam eden bayramlaşma programlarının bu yıl yapılamadığını söyledi.

Afat; "Pandemi sürecinde gönüllü kadınlar kolu üyeleri, mültecilere ve ihtiyaç sahiplerine yönelik Ramazan iftar yemeği ve kumanya dağıtım kampanyalarına, maske dikim ve dağıtımına kadar çok büyük katkı ve destek verdiler. Kimsesiz ve yaşlıların ihtiyaçlarını karşılama ve ev hizmetlerini giderme, ayrıca acı günlerinde destek verme noktasında da gönüllü kadınlar kolu üyeleri büyük bir gayret gösterdiler. Sosyal mesafeye dikkat ederek, maske ile yapılan ev ziyaretlerinden cemaatimiz, yaşlılar, kimsesizler ve mülteciler çok mutlu oldular ve memnuniyetlerini dile getirdiler. Daha sağlıklı daha mutlu günlerde inşallah tekrar bayramlaşmayı umut ediyoruz." ifadelerini kullandı.

Federal Kadınlar Kolu Başkanı Hatice Zengin ise Ramazan ayının salgın sebebiyle buruk geçtiğini ve bu bayramda eski alışkanlıklardan çok uzak kalındığını söyledi.

Zengin; "Koronavirüs gölgesinde buruk bir sevinçle Ramazan Bayramı idrak ettik ise de kuşaklar arası bir bağ kurmamıza vesile oldu. Geçen bayramlardan daha farkı, bu yıl kadın kolları üyelerimizle yan yana gelemedik ancak görüntülü olarak bayramlaştık." dedi.

Kaynak: Diyanet Haber
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?