banner250

Almanya ve Hollanda'da ezanlar hoparlörlerden okundu

Almanya’da Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) ve İslam Toplumu Milli Görüş'e (IGMG) ait 100'e yakın camide bugün ezanlar hoparlörden okundu.

DİTİB 03.04.2020, 23:07
Almanya ve Hollanda'da ezanlar hoparlörlerden okundu
© Diyanet Haber

DİTİB Essen Eyalet Bölge Birliği Başkanı Fahrettin Alptekin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sadece Essen bölgesinde 50’nin üzerinde camide öğle ve akşam vakitlerinde ezan okunduğunu söyledi.

Alptekin, Almanya'da bazı istisnai durumlar hariç ezanın hoparlörden okunmasına izin verilmediğini hatırlattı.

Kovid-19 salgının ardından verilen izin için Alman makamlarına teşekkür eden Alptekin, ''Mabetlerimizi evlerimize taşıyoruz. Sosyal medyada olumlu cevaplar alıyoruz. Geri dönüşlerden de çok memnunuz. Allah bu musibetten bütün insanlığı muhafaza eylesin. Cemaatimizi salgın süreci boyunca da devamlı uyarıyoruz. Bilhassa büyüklerimizin evde kalmalarını istiyoruz. Bu meyanda başarılı olduğumuzu da söyleyebiliriz.'' ifadelerini kullandı.

Hollanda’da da Kovid-19’dan dolayı toplumsal dayanışma için cuma namazı vaktinde hoparlörden ezan okunması uygulaması yaygınlaşıyor.

Ülkede çok sayıda camide cuma namazı vaktinde hoparlörden ezan okundu.

Kaynak: AA
banner242
Yorumlar (3)
Mutlu Hatun 1 yıl önce
Bütün yeryüzünü ezana muhtaçtır
Osman ÜNAN/DİN GÖNÜLLÜSÜ 1 yıl önce
Ezanı Okunmayan Anadolu bizden davacı olurdu...Ezanlar okunuyor,okunacak inşaAllah...Olağanüstü bir dönemden geçtiğimiz aşikar.Camiler de açılıp Cumalar ihya edilecektir Allah'ın izniyle.Devletimiz,Milletimiz Var olsun.
BU SÜREÇ BİZİM HER ALANDA ,MADDİ - MANEVİ İNKİŞAFIMIZA VESİLE OLACAKTIR;BUNA İNANCIM TAMDIR.
ZEKERİYA ÖZALP 1 yıl önce
ALLAHIN YARATTIĞI TOPRAKLAR, ALLAHIN EZANINA SÜREKLİ MUHTAÇTIR. RABBİMDEN DİLEĞİM, BU MÜBAREK SESİN KIYAMETE KADAR DEVAM ETMESİDİR. ALLAHIM DEVLET YÖNETİCİLERİNİN KALBİNE EZANIN SEVGİSİNİ YERLEŞTİRSİN.
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?