banner331

banner319

Almanya'nın Stade şehrinde Müslümanlar için mezarlık tahsis edildi

Almanya'nın Aşağı Saksonya eyaletine bağlı Stade şehri Campe Mezarlığı'nda yerel yönetim ve Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) iş birliğiyle Müslümanlara özel bir bölüm tahsis edildi.

DİTİB 10.01.2022, 17:54
Almanya'nın Stade şehrinde Müslümanlar için mezarlık tahsis edildi
© Diyanet Haber

Diyanet İşleri Türk İslam Birliğine (DİTİB) bağlı Stade Mevlana Camii'nin birkaç yıl süren çalışmalarının ardından şehirdeki Müslümanların cenazelerini İslami usullere göre defnedebilecekleri 700 metrekarelik alan üzerine planlanan mezarlığın açılışı için tören düzenlendi.

Stade Belediye Başkanı Sönke Hartlef ile DİTİB Mevlana Camii Dernek Başkanı Yakup Aydın ve din görevlisi Talha Üzüm'ün katılımıyla şehrin güneydoğusunda yer alan Campe mezarlığı içerisinde Müslümanlar için tahsis edilen 139 kişi kapasiteli mezarlığın açılışı gerçekleştirildi.

Campe Mezarlığı'nda Müslümanların defin edilebileceği alan oluşturduklarını belirten Stade Belediye Başkanı Sönke Hartlef, "Stade'de yaşasa da yaşamasa da Müslüman inancına sahip insanlar, dinlerine ve geleneklerine göre Campe Mezarlığı'na defnedilebilecekler. Stade ve çevresinde Müslüman inancına sahip birçok insan yaşıyor. Uyum hakkında konuşuyor ve bunu teşvik etmek istiyorsak o zaman aynı zamanda Müslüman geleneklerine göre cenaze merasimi yapma imkanı da sunmamız gerekiyor. Campe Mezarlığı'nda bu hizmetler için şartları oluşturduk. Çok memnunum." dedi.

Hartlef, mezarlığın dolması durumunda yeni alanların açılmasıyla ilgili yardımcı olacağını da sözlerine ekledi.

Stade DİTİB Mevlana Camii Dernek Başkanı Yakup Aydın ise Stade sakinleri olarak, Müslümanlara ait mezarlık oluşturulmasından büyük mutluluk duyduklarını ifade etti. 

Müslüman mezarlığının açılması yönünde konuyla yakından ilgilenen başta Belediye Başkanı Hartlef'e, mezarlıklar müdürüne, çevre düzenleme sorumlusu ve ekibine teşekkür eden Aydın, "Sizlerin sayesinde şehrin bir parçası ve hemşehrisi olarak önemli bir eksikliği çözdük. Cemaatimiz ve Müslümanlar adına şükranlarımı sunuyorum." diye konuştu.

Stade DİTİB Mevlana Camii din görevlisi Talha Üzüm açılış duası yaptı.

Ardından abdest alma ve su ihtiyacı için çeşme ile musalla taşının yer aldığı mezarlık alanı gezildi.

Kaynak: Diyanet Haber
banner279
Yorumlar (0)