banner268

banner250

Almanya Hicret Camii ibadete açıldı

banner265

Almanya'nın Rheinland-Pfalz eyaleti Hachenburg beldesinde bulunan Diyanet İşleri Türk İslam Birliğine bağlı Hicret Camii ibadete açıldı.

DİTİB 29.11.2021, 23:09
Almanya Hicret Camii ibadete açıldı
© Diyanet Haber

2011 yılında inşa edilen Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) Hicret Camii'nin yeni hizmet binasının yapımına Ekim 2017'de başlandı. 

2021 yılı bahar ayında tamamlandı.

3 bin metrekare alana inşa edilen camide aynı anda 150 kişi ibadet edebiliyor.

Yaklaşık 600 metrekare kullanım alınana sahip, iki kattan oluşan camide mescid, toplantı salonu, kütüphane ve dersliklerin yanı sıra 50 araçlık otopark alanı buluyor.

Caminin açılışı dolayısıyla düzenlenen törene DİTİB Genel Başkanı Kazım Türkmen, Rheinland-Pfalz Eyaleti Meclis Başkanı Hendrik Hering, Hachenburg Belediyeler Birliği Başkanı Gabriele Greis, Hachenburg Belediye Başkanı Stefan Leukel, Rheinland-Pfalz DİTİB Dini Danışma Kurulu Başkanı Celil Mahir Dindar, DİTİB Yönetim Kurulu Üyesi İrfan Saral, Hachenburg – Altstadt Muhtarı Detlef Nink, Protestan Kilisesi Dekan Yardımcısı Benjamin Schiwietz, Hachenburg DİTİB Hicret Camii dernek başkanı Yusuf Aydın ve davetliler katıldı.

Açılış töreni din görevlisi Durmuş Ali Dinçer’in Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı.

Toplumun bir parçası ve buraya aitsiniz

Rheinland-Pfalz Eyaleti Meclis Başkanı Hendrik Hering, Hicret Camii’nin açılışında bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Caminin yapılmasının uyumun önemli bir göstergesi olduğuna dikkat çeken Hering, “Cami ile ilgili tartışmalar ve karşıt görüşler oldu, en nihayetinde camiyi tamamlayarak açılışını gerçekleştiriyoruz. Cami cemaatimiz bizim gibi burada yaşayan burada büyüyen komşularımız. Birbirimizi tanıdığımız için birbirimize güveniyoruz. Almanya’da insanlar, hangi dine mensup olursa olsun dini inançlarını serbestçe yaşayabilirler. İnsanlar inancını yaşamakta özgürdür. Dolayısıyla sizler bu toplumun bir parçasısınız ve buraya aitsiniz. İnsanların diyalog kurulabileceği, fikir alışverişinde bulunabileceği mekanlara ihtiyaç vardı, burası da bunu karşılayacak ve biraraya gelmenin adresi olacak.” ifadelerini kullandı.

- Camiler topluma büyük katkı sunuyor

DİTİB Genel Başkanı Türkmen, caminin 10 yıldır hizmet verdiğini anımsatarak, "Çok güzel bir şehirde, çok güzel bir cami inşa edildi." dedi.

Camilerin topluma sunduğu katkıya vurgu yapan Türkmen, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bizler buraya işçi olarak gelen, daha sonra bulunduğumuz şehirlerde hizmet veren önemli bir topluluğuz. Buradaki cemaatimiz toplanmak için bir camiye ihtiyaç duymuşlar. Bir kısım tartışmalar oldu ama en nihayetinde bu duruma geldi. Bugün mutluyuz çünkü caminin açılışını gerçekleştireceğiz. Yerel idare, siyaset ve şehir sakinleri inşaatın yapımına karar verdi. Ben öncelikle kendilerine şükranlarımı sunuyorum. Destek olmasalardı bu proje gerçekleşemezdi. Güvene dayalı iş birliği her düzeyde sürdürülecektir. Almanya’nın en büyük Müslüman teşkilatı olan DİTİB, her zaman Almanya’da yaşayan Müslümanların ve tüm toplumun refahını göz önünde bulunduran bir kuruluştur. Cami derneği yönetimine, kadın ve gençlik kollarına, caminin alınmasında, yapılmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum."

Hachenburg Belediyeler Birliği Başkanı Gabriele Greis ise cami cemaatinin başarılı gayretlerini takdir etti.

Dinin cemaat için ne kadar önemli olduğuna değinen Greis, açılış ile birlikte sosyal kurumlar ve çevredeki kiliseler arasında yapıcı bir ortamın ve iş birliğinin devam etmesi temennisini dile getirdi.

İnşaat sürecinde camiyi ve cemaatini daha iyi tanıma fırsatı bulduğunu söyleyen Hachenburg Belediye Başkanı Stefan Leukel, "Caminin yapımında çok tartışmalar oldu ancak bugün bu mabedin açılışında sizlerle birlikte olmaktan mutluyum. Yapım aşamasında gösterilen misafirperverlikten ötürü teşekkür ediyorum. Bu mabedin adil ve barışçıl bir yer olacağına inanıyorum." diye konuştu.

Hachenburg – Altstadt Muhtarı Detlef Nink ve Protestan Kilisesi Dekan Yardımcısı Benjamin Schiwietz birer konuşma yaparak iyi dilek ve temennilerini getirdi.

DİTİB Genel Başkanı Türkmen, caminin yapımı ve hayata geçirilmesinde emeği geçenler adına Dernek Başkanı Yusuf Aydın'a plaket takdim etti.

Açılışa katılan davetliler kırmızı güllerle karşılandı.

Konuşmaların ardından dualar eşliğinde caminin açılış kurdelesi kesildi.

Pandemi kuralları dikkate alınarak gerçekleştirilen açılış töreni, caminin davetlilerce gezilmesiyle sona erdi.

Kaynak: Diyanet Haber
banner279
Yorumlar (1)
Yusuf Aydın 2 ay önce
Hachenburg Hicret cami mizin Şehrimize,tüm insanlığa, İslam alemine, hayırlı olmasını diliyorum.
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?