banner250

banner246

Almanya'da bayram öncesi yüzler güldü

Almanya'da “Yalnız Değilsin” sloganıyla yapılan yardımlar Ramazan ayında yüzleri güldürdü.

DİTİB 23.05.2020, 00:00
Almanya'da bayram öncesi yüzler güldü
© Diyanet Haber

Almanya Köln Başkonsolosluğu çalışma bölgesinde DİTİB bünyesinde faaliyet gösteren, Diyanet Türk İslam Kültür Derneği Hürth Camii, “Yalnız Değilsin” sloganıyla Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB)’nın da katkı sağladığı destek ile yardım seferberliklerini arttırdı. 

Diyanet Türk İslam Kültür Derneği Hürth Camii, Korona virüs salgını başladığı günden itibaren, özellikle Rhein-Erf-Kreis genelinde tespit ettiği fakir ve muhtaç ailelere temel ihtiyaç malzemeleri dağıtmaya devam ediyor. 

Gerçekleşen yardım kampanyası için dernek yöneticileri ve Hürth camii cemaatinden oluşan kalabalık gönüllü grup tarafından, bakliyat, salça, yağ, çay ve şeker gibi temel gıda maddelerinin yanı sıra hijyen malzemelerinin olduğu yardım kolileri hazırlanarak muhtaç ailelerin hanelerine teslim edildi. 

Dernek gönüllülerini kapılarında gören ihtiyaç sahipleri, derneğin bu hizmetinden duydukları memnuniyeti dile getirdiler.

İhtiyaç sahibi aileler, bu zor günlerde kendilerini sahipsiz bırakmayan Türkiye Devleti'ne ve dernek görevlilerine teşekkür ettiler.

Derneğe yapılan yardım başvuruları neticesinde yükseköğretim kurumlarında değişim öğrencisi olan ve program dâhilinde yurtdışında kalan, koronavirüs salgını başladığı süreç içerisinde de mali destek alma şansına sahip olmayan vatandaşlara gıda kolileri, kira yardımının yanı sıra çeşitli hediyeler takdim edildi. 

Diğer yandan Türkiye'den Almanya’ya sefer yapan ve bu süreçte Türkiye’ye geri dönemeyen Türk şoförlerinin barınma, sıcak yemek ve banyo ihtiyaçları da karşılandı. 

Yaşlı ve tek başına kalan vatandaşlarımıza hediyeler verilerek gönülleri alındı.

Hürth Camii Dernek Başkanı Şeref Turna, sağlanan katkıdan dolayı başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Ebaş ile Dış İşleri Bakanlığı ve YTB yetkilerine teşekkür etti.

Turna,geçim sıkıntısı yaşayan aileleri bu zor süreçte yalnız bırakmayacaklarını belirterek, dernek olarak bölgede yaşayan tüm ihtiyaç sahibi insanların her türlü gıda ve temizlik malzemesi taleplerini eksiksiz bir şekilde yerine getireceğini ve her zaman yanlarında olacaklarını belirtti.

Yardım faaliyetlerinin sadece Ramazan ayıyla sınırlı kalmayacağını ifade eden dernek yetkilileri geçmiş yıllarda olduğu gibi bu yılda da çeşitli kalemlerde ihtiyaç sahiplerine ulaşacakları müjdesini verdiler.

Din Görevlisi Onur Tepegöz ise, “Öncelikle böylesine mübarek bir ayda ihtiyaç sahiplerine yardım ulaştırmada gecesini gündüzüne katan başta dernek başkanımız olmak üzere tüm dernek yetkililerine, cemaatimize ve hayır sahiplerine teşekkür ediyorum. Rabbim her birinden razı olsun. Ayrıca bu süreçte muhtaçları biran olsun yalnız ve yardımsız bırakmayan Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı, DITIB yönetimimize ve Din Hizmetleri Ataşemiz Muharrem Kuzey’e şükranlarımızı arz ediyoruz. Yüce Rabbim devletimize ve milletimize zeval vermesin. Bu yardıma öncülük edenlerden razı olsun.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Diyanet Haber
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?