banner250

banner246

Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezi dualarla açıldı

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezi (USOM) Açılış Töreni ve Güvenli İnternet Günü etkinliği, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımı ve Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş'ın yaptığı duayla hizmete açıldı.

Dini Haberler 10.02.2020, 15:17
Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezi dualarla açıldı

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezi (USOM) Açılış Töreni ve Güvenli İnternet Günü etkinliği, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla BTK'de gerçekleştirildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasında,"Yerli 5G teknolojisi altyapısını kurmadan 5G'ye geçemeyiz." ifadelerini kullandı.

"Elektronik sistemlerimizin güvenliği sınırlarımızın güvenliği kadar önemli"

"Sınırlarımızın güvenliği ne kadar önemliyse elektronik sistemlerimizin ve buralarda saklanan verilerin güvenliği de o derece önemlidir." diyen Erdoğan, "Kamu ve özel sektöre ait veri merkezlerini bir düzene sokmamız şart. İlgili kurumlarımızdan çalışmaları süratle tamamlamalarını bekliyorum." şeklinde konuştu.

Erdoğan, akıllı sistemlerle kullanılan saldırıları püskürtmenin yolunun, daha akıllı sistemleri geliştirmek ve kullandırmak olduğunu söyledi. 

"Ülkemizi siber güvenlikte dünya çapında bir marka haline dönüştüreceğiz." diyen Erdoğan, "Siber saldırılara konvansiyonel sistemlerle veya yöntemlerle karşı koymaya kalkmak, kurşunu kağıtla durdurmaya çalışmak gibidir." ifadelerini kullandı.

"İlk yerli haberleşme uydumuz Türksat 6A'nın tasarımı tamamlandı"

Erdoğan, "İlk yerli haberleşme uydumuz Türksat 6A'nın tasarımı tamamlandı, mühendislik çalışmaları sürüyor, 2022'de uzaya göndermeyi planlıyoruz." dedi.

İnternetin sorunlu değil, sorumlu kullanımının giderek daha çok önemli hale gelmeye başladığını belirten Erdoğan, "Teknoloji bağımlılığı bu tehditlerden sadece biridir. Günümüzde teknoloji bağımlılığı sebebiyle adeta 'modern köleler'e dönüşen yığınlarla karşı karşıyayız." şeklinde konuştu. 

"Her türlü hakkın ihlal edildiği bir sanal dünyaya asla teslim olmayacağız"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "İnsanların taciz edildiği, dolandırıldığı, onurlarının kırıldığı, lince tabi tutulduğu ve her türlü hakkının ihlal edildiği böyle bir sanal dünyaya asla teslim olmayacağız." dedi.

Açılış duasını Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş yaptı

Başkan Erbaş, duasında şu niyazda bulundu:

Ey bizleri en güzel surette yaratan ve bize bilmediklerimizi öğreten Yüce Rabbimiz,

Sen Rahman ve Rahimsin. Yalnız sana ibadet eder ancak senden yardım dileriz, bizlerden, ülkemizden, milletimizden yardımını esirgeme Allah'ım..

Şu anda Huzurunda El açarak ve iletişim merkezinin hizmet binasını açmak üzere hazır bulunuyoruz, Ya Rabbel alemin ülkemiz için milletimiz için burada güzel hizmetler yapmayı faydalı hizmetler yapmayı nasip eyle Allah'ım...

Bu binada, bu merkezde çalışacak kardeşlerimize yardım eyle Allah'ım..

Onlara hayırlı ve faydalı işler yapmayı, milletimizi, memleketimizi, vatanımızı her türlü saldırılardan muhafaza etmeleri için kendilerine yardım eyle Allah'ım..

Ya Rabbel alemin,

Sen buyuruyorsun ki, "Bir fasık size haber bir getirdiği zaman onu etraflıca araştırmadan hareket ederseniz bir topluluğa kötülük yapmış olursunuz." Yarab, bu ayette bizden istediğin gibi amel etmeyi bizlere nasip eyle..

Emrolunduğumuz gibi dosdoğru olmayı bizlere nasip eyle Allah'ım..

Yalandan, iftiradan her türlü tehlikeden, fitneden bizleri muhafaza eyle Allah'ım..

Milletimize, vatanımıza, ülkemizde kötülük yapmak isteyen hainlere fırsat verme Allah'ım.. Onlara karşı birlik beraberlik içerisinde, tedbirini alan bir şekilde davranmayı bizlere nasip eyle Allah'ım..

Ya Rabbel alemin,

Efendimiz Hazreti Muhammed Mustafa Aleyhissalatu Vesselam'ın duası ile sana dua ediyoruz, Ya rab, senden faydalı bilgi istiyoruz, faydasız bilgiden sana sığınıyoruz, dualarımızı kabul eyle Allah'ım..

Ya Rabbel alemin,

Münafıkların alameti olan; konuştuğu zaman yalan söylemekten, söz verdiği zaman sözünde durmamaktan, kendisine bir şey emanet edildiği zaman o emanete ihanet etmekten bizleri muhafaza eyle Yarab..

Ya Rabbel alemin,

Vatanımızı milletimizi dahili ve harici her türlü tuzaklardan, ihanetlerden ve desiselerden muhafaza eyle Ya Rab..

Sen bu yürüyorsun ki, "Onlar size tuzak kurarlar, Allah onların tuzaklarını bozar." Ya Rab, sana dua ediyoruz, vatanımız için milletimiz için ülkemiz için kurmuş oldukları her türlü tuzakları kendi başlarına makus eyle..

Ya Rabbel alemin bu güzel hizmet merkezinin projesinden tamamlanmasına kadar işçisinden mimarına, emeği geçen herkesten razı ol, geçmişten ruhlarını şad eyle Allah'ım.. 

Duanın ardından merkezin açılışı gerçekleştirildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kurdele kesimi sırasında "Bu güzel hizmet kurumu iletişim dünyamıza hayırlı, mübarek olsun." dedi.

Yorumlar (5)
osmanoğlu2023 5 ay önce
Dua her başarılı hamlenin başıdır! Mevlam muvaffakiyetler versin inşaAllah tam gaz ileri...
Zehra ustaoğlu 1 yıl önce
MaşaAllahhhh Rabbim daim eylesin Cumhurbaşkanım. Bu Güzel hizmetlerinizi
daim kılsın, herdaim başarıya ulaştırsın inkıtaya uğramadan inş. DİYANET REİSİM iyiki teşkilatımızın başındasınız Rabbim hizmetleriniziden ilel ebed razı ola, iyiki bu güzel kurumun bir neferiyim elhamdülillahhh
Gökmen Cihangir 1 yıl önce
Hayırlı uğurlu olsun
Muallime 1 yıl önce
Vatana millete hayırlı olsun ,Rabbim daha ziyade eylesin
MUSA GÜVEN 1 yıl önce
Ülkemize Hayırlı Uğurlu olsun inşaAllah Amin
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?