banner203

banner250

Tefsir alimi Muhammed Ali es-Sabuni vefat etti

Arap dünyasının önde gelen alimlerinden Muhammed Ali es-Sabuni, Yalova'daki evinde 91 yaşında hayatını kaybetti.

Dini Haberler 19.03.2021, 14:05
Tefsir alimi Muhammed Ali es-Sabuni vefat etti
© AA

İslam dünyasında yazdığı eserlerle önemli bir yere sahip olan Suriyeli Sabuni'nin yakınlarının haber vermesi üzerine kent merkezindeki evine giden sağlık ekipleri,  ünlü aliminin yaşamını yitirdiğini belirledi.

Ailesi, cenaze törenin yarın öğle namazını müteakip İstanbul'da Merkezefendi Camii'nde cenaze namazının kılınacağını ve Merkezefendi Mezarlığı'nda toprağa verileceğini kaydetti.

Muhammed Ali es-Sabuni, kimdir?

1 Ocak 1930 yılında Suriye'nin Halep şehrinde dünyaya gelen Sabuni, 1952 yılında Ezher Üniversitesi Şeriat Fakültesini bitirdi. Daha sonra İslam Hukuku bölümündeki tahassüs eğitimini de tamamlayarak 1954 yılında aynı üniversiteden Şer'i Yargı bölümünde ihtisasını tamamladı. 

Sabuni, ardından ülkesi Suriye'ye dönerek sekiz yıl sürecek tedris faaliyetlerinde bulundu. Suudi Arabistan'a göç ederek Mekke-i Mükerreme Üniversitesi Eğitim Fakültesinde ve Şeriat Fakültesinde dersler vermeye başladı. Buradaki tedris hizmeti 28 yıl devam eden Sabuni, üniversite hocaları yetiştirdi ve Ummu'l-Kura Üniversitesinde birçok klasik eserin tahkikini yaptı.  Sabuni, uzun yıllar Suriye Alimler Birliği başkanlığını yürüttü.

Gerek metodu gerekse içeriği açısından, eserleri çok beğenilen ve dünyanın birçok yerinde ders kitabı olarak okutulan ünlü alim,  Türklere ve Türkiye’ye duyduğu ayrı sevgiyle de tanındı, en küçük kızını da bir Türk genciyle evlendirdi.

Ünlü aliminin öne çıkan bazı eserleri arasında, "Safvetü’t-Tefâsir,  Ravaiu-l Beyân fî: Tefsîr-i Ayati-l Ahkâm min el-Kur’ân, Kabesün Min Nûri’l Kur’ân’ıl Kerim (8 cilt), Muhtasar-ı İbn-i Kesir, Tahkik-i Tenvirü’l Ezhan Min Tefsir-i Rûhû’l Beyân, (4 Cilt), Muhtasar-ı Tefsîr-i Taberî, Feth-ür-Rahmân b.Keşfi mâ Yeltebisu’ Fil-Kur’ân, El Muktataf min Ûyuni-t-Tefsir,  Îcâzü’l-Beyân fi Makâsıd’ı Suveri-l Kur’ân (1 cilt)" yer aldı.
 

Kaynak: AA
Yorumlar (28)
Yusuf 6 ay önce
Mekanı cenet olsun insalah
MEHMET ALİ 7 ay önce
Rabbim kurana olan hizmetlerinin hürmetine cennetiyle mükafatlandırsın
Cumhur alas 7 ay önce
Rabbim rahmet eylesin.alimin ölümü alemin ölümü gibidir.
Halil 7 ay önce
Rabbim kendilerinden razı olsun. Kur'an ilimlerinde çok hizmet etmiş büyük bir alim. Makamı Âlî olsun.
Osman b ebi said 7 ay önce
Allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun Allah sevdiklerine komşu eylesin
İbrahim açar 7 ay önce
Inna lillahi ve Inna ileyhi raciun Allah'tan geldik Allah'a donecez rabbim mekanını cennet eylesin rabbim Muhammet ümmetinin hem bu dünyada hemde ahirette yüzünü ak eylesin rabbim bizlere de İslam sancağını taşımayı nasib etsin
Nur Muhammed Çınar 7 ay önce
Cenab-ı hak rahmet eylesin mekanı cennet makamı âli olsun
M.M. 7 ay önce
Mekanı cennet olsun inşAllah....
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?