banner250

Tam kapanmanın ilk gününde cuma namazı kılınacak mı?

Tüm dünyada etkisini sürdüren ve yüz binlerce insanın ölümüne neden olan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını karşısında Türkiye'de alınan tedbirler kapsamında "tam kapanma" başladı.

Dini Haberler 29.04.2021, 19:20
Tam kapanmanın ilk gününde cuma namazı kılınacak mı?

Tüm dünyada etkisini sürdüren ve yüz binlerce insanın ölümüne neden olan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını karşısında ülkeler yeni tedbirleri ardı ardına açıklıyor.

Türkiye'de ise son yapılan Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı'nda alınan karar doğrultusunda, salgının başından beri ilk kez "tam kapanma" uygulamasına geçildi.

17 Mayıs Pazartesi sabah saat 05.00'e kadar ülke genelinde devam edecek "tam kapanma" bugün saat 19.00 itibarıyla başladı.

Tam kapanma günlerinde cuma namazı kılınacak mı?

17 günlük "tam kapanma" uygulamasının başlamasıyla birlikte; "tam kapanma" günlerinde "Camiler açık olacak mı?", "Cuma namazları kılınacak mı?", "Bayram namazı kılınacak mı?" gibi sorular cevabı en çok merak edilen sorular arasında yer aldı. 

Diyanet İşleri Başkanlığı, "tam kapanma" uygulamasının ilk Cuma gününe yönelik ülke genelindeki 90 bini aşkın camide okunacak 30 Nisan 2021 tarihli cuma hutbesini yayınladı.

Bunun yanında Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Diyanet TV'de katıldığı "İyilik Vakti" programında, "tam kapanma" günlerinde camilerin açık olacağını ve cemaatle namaz kılınmaya devam edileceğini ancak teravih namazlarının kılınmayacağını söyledi.

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş daha önce de "tam kapanma" günlerinde cuma namazı ve bayram namazlarının kılınacağını dile getirmişti.

Başkan Erbaş konuya ilişkin yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

"29 Nisan 2021 Perşembe akşamı saat 19.00'dan başlayıp, 17 Mayıs 2021 Pazartesi sabah 05.00'e kadar sürecek şekilde uygulanacak 'tam kapanma' sürecinde camiler açık olacak. 'Tam kapanma' günlerinde camilerde cemaatlnamaz kılınacak. Kapanma günleri bundan önce de oldu. Camilerimiz açık. Teravih namazı hariç cuma ve vakit namazlarımız kılınıyor. Son 1 yılda defalarca sokağa çıkma kısıtlamaları yaşadık. Şimdi 17 gün sürecek bir 'tam kapanma' yaşıyoruz. Bu fedakarlığı madem yapıyoruz, ne olur çok titiz davranalım, dikkat edelim. Mesafeye, tedbirlere, maskeye, temizliğe ve diğer tedbirlere riayet edelim. Bütün kardeşlerimize buradan tavsiye ediyorum, rica ediyorum. Bu hastalıktan bir an önce kurtulalım inşallah."

30 Nisan 2021 tarihli Cuma Hutbesini okumak için TIKLAYINIZ>>>

Kaynak: Diyanet Haber
banner242
Yorumlar (1)
Piri fani 3 ay önce
İstanbul Anadoluya dağıldı,şehirler köylere taşındı, camiilere gelen cemaat temizmi,temaslımı,hastamı ,nereden bileceğiz.
Virüsün yayılma hızı artmış,şekilden şekile girmiş, öldürme oranı artmış. Biz nelerle uğraşıyoruz arkadaş.
Camiilere virus giremez,cemaate bulaşmaz diye bir kaide varda bizmi bilmiyoruz.
Bazı şeylere aklımız ermiyor,anlam veremiyoruz....
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?