banner203

banner250

Sigara, nargile gibi keyif veren tütün kökenli maddeler orucu bozar mı? Din İşleri Yüksek Kurulu tek tek açıkladı

Sigara, nargile gibi keyif veren tütün kökenli dumanlı maddeler orucu bozar mı? Uyuşturucular ve tiryakilik gereği alınan tüm maddeler orucu bozar mı? Din İşleri Yüksek Kurulu tek tek açıkladı.

Dini Haberler 18.04.2021, 13:21
Sigara, nargile gibi keyif veren tütün kökenli maddeler orucu bozar mı? Din İşleri Yüksek Kurulu tek tek açıkladı

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu, sigara, nargile gibi keyif verici ve tütün kökenli dumanlı maddeler ile uyuşturu ve tiryakilik yapan maddelerin orucu bozup boozmayacağı yönündeki açıklamasını resmi internet sayfasından paylaştı.

Kurul, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, Orucun temel unsurunun, yeme, içme ve cinsel ilişkiden uzak durmak, nefsi bunlardan mahrum bırakmak olduğunu vurguladı.

Oruçlu iken bunlar ve bu anlama gelecek davranışların orucu bozacağının altını çizen Din İşleri Yüksek Kurulu şu açıklamayı yaptı:

Orucun temel unsuru, yeme, içme ve cinsel ilişkiden uzak durmak, nefsi bunlardan mahrum bırakmak olduğu için, oruçlu iken bunlar ve bu anlama gelecek davranışlar orucu bozar. Yemek ve içmek, yenilip içilmesi mûtat olan her şeyi kapsamı içine alır. Sigara, nargile gibi keyif veren tütün kökenli dumanlı maddeler ile uyuşturucular ve tiryakilik gereği alınan tüm maddeler oruç yasakları kapsamına girer (İbn Âbidîn, Reddü’l-muhtâr, III, 386-387). Her ne sebeple olursa olsun, ağızdan alınan ilaçlar da aynı hükme tabidir.

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş da sigarayı bırakma çağrısı yapmış, haram demişti.

Kaynak: Diyanet Haber
banner237
Yorumlar (1)
MUSA GÜVEN 8 ay önce
Hayırlı Ramazanlar Dilerim
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?