banner250

banner203

Prof. Dr. Erbaş: Yaşananlar karşısında inisiyatif almak, bir araya gelmek, istişare ve iş birliği ile sorunları çözmek zorundayız

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Diyanet İşleri Başkanlığı koordinesinde video konferans üzerinden gerçekleştirilen İslam İşbirliği Teşkilatı Üye Ülkeleri Diyanet İşleri Bakanları, Başmüftüleri İstişare Toplantısı’nda 68 ülkenin din işleri bakanlarına ve başmüftülerine hitap etti.

Dini Haberler 20.10.2020, 13:40
Prof. Dr. Erbaş: Yaşananlar karşısında inisiyatif almak, bir araya gelmek, istişare ve iş birliği ile sorunları çözmek zorundayız

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Diyanet İşleri Başkanlığı koordinesinde video konferans üzerinden gerçekleştirilen İslam İşbirliği Teşkilatı Üye Ülkeleri Diyanet İşleri Bakanları, Başmüftüleri İstişare Toplantısı’nda konuştu, "Yeryüzü, yeniden İslam’ın huzur veren ilkelerini aramaktadır" dedi.

Diyanet İşleri Başkanlığı koordinesinde dijital ortamda düzenlenen "İslam İşbirliği Teşkilatı Üye Ülkeleri Diyanet İşleri Bakanları, Başmüftüleri İstişare Toplantısı", video konferans üzerinden gerçekleştirildi.

Toplantıya İslam İşbirliği Teşkilatı’na üye ve gözlemci 68 ülkenin din işleri bakanları ve başmüftüleri davet edildi.

İslam dünyasının ortak meselesi olan Kudüs başta olmak üzere tüm dünyada yükselişe geçen İslamofobi gibi Müslümanların yaşadığı problemlerin ele alınacağı toplantının açılış konuşmasını Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş yaptı.

Erbaş, "Yeryüzü, yeniden İslam’ın huzur veren ilkelerini aramaktadır" değerlendirmesinde bulundu.

Müslümanların, Peygamber efendimize gelen ilk vahiyden itibaren bir asır içinde İslam’ın rahmet mesajını Afrika’dan Orta Asya’ya ve dünyanın pek çok yerine taşıdığını anımsatan Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, "Gittikleri coğrafyaları İslam’ın barış, merhamet, adalet ve güzel ahlak ilkeleriyle mamur ettiler. Dünyanın hemen her yerine ilim, irfan, hikmet ve medeniyet taşıdılar" dedi.

- Yeryüzü yeniden İslam’ın huzur veren ilkelerini aramaktadır

Son iki asırda dünyada her alanda yaşanan büyük ve hızlı değişimlere dikkati çeken Başkan Erbaş, "Bugün dünyamız açlık, yoksulluk, korku, savaş ve terör eylemleri gibi devasa sorunların kuşatması altındadır. Bu sebeple yeryüzü, yeniden İslam’ın huzur veren ilkelerini aramaktadır. Bu değerleri insanlıkla tanıştırmak ise elbette Müslümanların, ilim adamlarımızın ve dini teşkilatlarımızın en temel sorumluluğudur" diye konuştu.

Gelecek nesillere daha iyi bir dünya bırakmak için çok çalışmak gerektiğini vurgulayan Erbaş, bunun hem inancımızın hem de kardeşliğimizin yüklediği bir sorumluluk olduğunu belirtti.

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, İslam İşbirliği Teşkilatı’na üye ve gözlemci 68 ülkenin din işleri bakanları ve başmüftülerine yaptığı hitabını şu sözlerle sürdürdü:

"Bu yaşananlar karşısında inisiyatif almak, bir araya gelmek, istişare ve iş birliği ile sorunları çözmek zorundayız. Gelecek nesillere daha iyi bir dünya bırakmak için var gücümüzle çalışmak durumundayız. Bu, hem inancımızın hem de kardeşliğimizin bize yüklediği bir sorumluluktur.

- İslamofobi, bir ırkçılığa ve İslam düşmanlığına dönüşmüştür

Maalesef dünyanın pek çok yerinde Yüce dinimiz İslam’a ve Müslümanlara karşı ırkçı saldırılar artarak devam etmektedir. İslamofobi, bir ırkçılığa ve İslam düşmanlığına dönüşmüştür. İslam düşmanlığı üzerinden üretilen nefret dili; sosyal medyada, televizyon programlarında ve siyasi söylemlerde sorumsuz ve pervasızca kullanılmaktadır.

Dolayısıyla bugün özellikle bulundukları coğrafyalarda azınlık olarak yaşayan Müslümanlar, korku ve endişe içindedir. Her an nefret söylemine, şiddete, ayrımcılığa ve kutsal değerlerine hakarete maruz kalma tehlikesiyle karşı karşıyadır. Ayrıca İslam’a muhtaç insanlığın Müslümanlar hakkındaki algısı kirletilmekte ve umudu yok edilmektedir. Bunun için İslam düşmanlığıyla hep beraber mücadele etmek zorundayız."

- Kudüs’e ihanet anlamına gelecek tavır takınanlar, bir an önce içinde bulundukları gaflet ya da hıyanetten kurtulmalıdır

Konuşmasında Kudüs’le ilgili gelişmelere de değinen Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, "Maalesef Filistin davasına dair yaşanan son gelişmeler, yıllardır her türlü zorluğa rağmen Mescid-i Aksa’yı savunan Filistinli kardeşlerimizin yüreğini sızlatmaktadır. Tüm dünya Müslümanlarında da büyük bir hayal kırıklığı ve hüzne neden olmaktadır. Dolayısıyla İslam dünyasında, Kudüs’e ihanet anlamına gelecek tavır takınanlar, bir an önce içinde bulundukları gaflet ya da hıyanetten kurtulmalıdır.

İnancımız ve ahlakımız gereği Myanmar’dan Doğu Türkistan’a, Yemen’den Arakan’a her zaman mazlumların tarafındayız. Dua ve desteklerimizle her daim Keşmir halkının yanındayız. Aynı şekilde işgalci Ermenistan’a karşı haklı mücadelesinde kardeş Azerbaycan’ı destekliyoruz. Sürekli sivil yerleşim yerlerine saldırarak kadınları, çocukları, masumları katleden Ermenistan'ı şiddetle kınıyoruz. 40 yıldır Afganistan’da devam eden karmaşanın artık son bulmasını ümit ediyoruz."

Tüm dünyada etkili olan yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınını anımsatan Başkan Erbaş, İslam toplumlarının dini liderleri ve önderlerinin İslam alemine ve tüm insanlığa en doğru şekilde rehberlik edebilmesi için istişare, ortak akıl ve iş birliği ile hareket etmesinin çok önemli olduğunu vurguladı. 

Erbaş, "Müslümanların, öncelikle kendi aralarında kardeşlik bağını perçinlemeleri gerekmektedir. Ortak çalışmalarla geleceği kuşatan projeler üretmeleri gerekmektedir. Eğitimden sanata, ticaretten teknolojiye, aileden topluma kadar her alanda özveriyle, fedakârlıkla ve iş birliği içerisinde çalışmalar yapmaları gerekmektedir" dedi.

Toplantıya İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Üye ve Gözlemci Ülkeleri Diyanet İşleri Bakanları/Başkanları/Başmüftüleri ile Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanı Prof. Dr. Abdurrahman Haçkalı, Başkan Yardımcları Prof. Dr. İbrahim Hilmi Karslı, Dr. Selim Argun, Dr. Burhan İşliyen, Dış İlişkiler Genel Müdürü Erdal Atalay ile üst düzey yöneticiler katıldı.

Kaynak: Diyanet Haber
banner242
Yorumlar (4)
METİN MOR 10 ay önce
BU DEĞERLİ BİLGİLENDİRMELERİNİZDEN DOLAYI ALLAH SİZDEN RAZI OLSUN HOCAM
Ramazan YILDIRICI 10 ay önce
Sevgili Başkanımız ;
Aynen öyle..
Yerli ve Milli mükemmelin ötesindeki söylemlerinize, makalenize candan Şükranlarımızi sunar, Minnettarligimizi arz ederiz!.

Ellerinize, dillerinize, yüreğinize, sağlık!.

Sizlerle Onur ve Gurur duyuyoruz. İyi ki varsınız!.

#HepBirlikteNiceGuzelGunlere
Tahir Dutar 10 ay önce
Yüce Rabbimiz dinimübini İslam'a hadimeylesin.Bütün İslam devlet adamlarına birlik ve beraberlik ihsan eylesin
Süreyyamengi... 10 ay önce
BİSMİLLÂHİRRAHMÂNİRRAHİYM...
Diyerek önce kendimizi terbiye edelim...
Maske...Mesafe...Temizlik ile kendimize çevremize faydalı insanlar olalım...
İnsanoğlu...Niyet...Disiplin ile kendini yeniliyen bir varlıktır...ELHAMDÜLİLLAH...
RABBİM CELLE CELÂLÜHÜ...
Her işte bir kolaylık vermiştir...ELHAMDÜLİLLAH...
De ki: BANA...ALLAH...YETER.!!!
İşte burda hap diye şifa verir...
Yeterki niyetler Yurekten...Güzel...Samimi olsun...
Avrupa medeniyetini taklit değil.!!!
Günümüzün esasi olan...
İçinde İNSANLIK...MERHAMET...VİCDAN Besleyen İSLÂMİYETE Acilen dönmek gerek.!!!
İSLÂM...İNSANLIĞIN Kurtuluşunu amaçlar...
BİZ...TÜRKİYE Olarak İnsanliği bu evrensel mesaja davet ediyoruz buyursunlar...
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?