banner250

banner203

Prof. Dr. Erbaş: Salgın sürecinde milletimizin her türlü ihtiyacını karşılamak için seferber olduk

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, 1284 müftüyle gerçekleştirdiği video konferans toplantısında, "Bugün hepimize düşen görev, insanlığın maruz kaldığı salgını birlik ve beraberlik ruhuyla bertaraf etmek için azim, sabır ve sebatla mücadele etmektir, yaşanan musibetten doğru dersler çıkarmaktır." dedi.

Dini Haberler 23.09.2020, 20:19
Prof. Dr. Erbaş: Salgın sürecinde milletimizin her türlü ihtiyacını karşılamak için seferber olduk
© Diyanet Haber

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, 81 il ve ilçelerinden 1284 müftü ile Başkanlık üst düzey yöneticilerinin katılımıyla düzenlenen video konferans toplantısında, tüm dünyada öldürücü etkisini sürdüren koronavirüs salgınına dikkat çekerek, "Bugün hepimize düşen görev, insanlığın maruz kaldığı salgını birlik ve beraberlik ruhuyla bertaraf etmek için azim, sabır ve sebatla mücadele etmektir, yaşanan musibetten doğru dersler çıkarmaktır." dedi.

- İl ve İlçe Müftüleri İstişare Toplantısı dijital platforma taşındı

Diyanet İşleri Başkanlığı, her sene yüz yüze gerçekleştirilen il ve ilçe müftüleri istişare toplantısını, koronavirüs tedbirleri kapsamında Eğitim Hizmetleri Genel Müdürlüğü koordinesinde dijital ortama taşıdı.

Başkanlık merkezinden idare edilen ve 1284 müftü ile çok sayıda üst düzey yöneticinin katıldığı "Salgın Dönemi Diyanet Hizmetleri Sorunlar Ve Çözüm Önerileri" başlıklı toplantı, saat 12.00'de başladı.

Toplantıya ilçe müftüleri il müftülüklerinden, Başkanlık teşkilatı ise 3 ayrı salondan katıldı.

İstanbul İl Müftüsü Prof. Dr. Mehmet Emin Maşalı'nın Kur'an tilavetiyle başlayan programda konuşan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, il ve ilçe müftülerine yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını sürecinde yaptıkları çalışmalar ve gösterdikleri özveri için teşekkür etti.

- Milletimize rehberlik ettik

Başkan Erbaş, musibet ve meşakkatler karşısındaki ideal tavrın ve mümince duruşun önemli ilkeleri olduğuna dikkat çekerek, "Temel görevlerimizden birisi de bu süreçte milletimizin yaşadığımız bu musibet karşısında en doğru tavrı almasına rehberlik etmekti ve bunu yapmaya çalıştık. Özellikle ibret, tedbir, tevekkül ve dua olmak üzere 4 temel ilke ve yaklaşıma hutbelerimizle, vaazlarımızla, yaptığımız açıklamalarla her vesileyle dikkat çektik." ifadelerini kullandı.

Doğru okunduğunda kainattaki olumlu ya da olumsuz her hadisenin önemli gerçeklere işaret ettiğini aktaran Erbaş, yaşanan salgının da insanın sorumlulukları ve Allah'la, tabiatla, bilimle, ahlakla, hukukla ilişkisi açısından hayati mesajlar içerdiğini vurguladı.

Erbaş, bela ve musibetler açısından insana düşen öncelikli görevin tedbirli olmak, elinden gelen her türlü önlemi alarak sorumlu davranmak olduğuna işaret ederek, yaşanan bela ve musibetlerde insanın yanlış davranış ve tutumlarının payı olup olmadığının muhasebesini yapmanın da ihmal edilemez bir sorumluluk olduğuna dikkati çekti.

- Bugün hepimize düşen görev, yaşanan musibetten doğru dersler çıkarmaktır

İnsanın başına gelen her şeyde, imtihan boyutunun varlığını göz ardı etmeden, yaşanan hadiseleri öz eleştiri ve nefis muhasebesi çerçevesinde değerlendirmenin, daha güvenli ve güzel bir gelecek inşa edilmesinin yolunu açacağını aktaran Başkan Erbaş, şöyle devam etti:

"Bugün hepimize düşen görev, insanlığın maruz kaldığı salgını birlik ve beraberlik ruhuyla bertaraf etmek için azim, sabır ve sebatla mücadele etmektir, yaşanan musibetten doğru dersler çıkarmaktır. Tevekkül ile takdire rıza gösterirken, alınan bütün kararlara ve tedbirlere hakkıyla riayet etmektir. Bunu milletimize anlatacağız. İşte bu süreçte bu hakikatler ekseninde bir bilinç oluşturmaya beraberce gayret ettik. Bahsettiğim bu boyutu çok önemli bulduğumu ifade etmeliyim. Zira söz konusu hususları ihmal ettiğimizde, özellikle genç nesillerin zihinlerinde bela ve musibetleri anlama ve anlamlandırma noktasında eksikliklerin olması gibi bir risk olacaktır."

- Milletimizin maddi, manevi her türlü ihtiyacını karşılamak için seferber olduk

Erbaş, Diyanet İşleri Başkanlığının salgınla mücadele sürecinde milletin en yakınında olduğunu belirterek, "Milletimizin maddi, manevi her türlü ihtiyacını karşılamak için seferber olduk. Bu toplum için Diyanet İşleri Başkanlığımızın, camilerimizin ve hocalarımızın ne kadar önemli bir kıymet olduğu açıkça bir kez daha görüldü." değerlendirmesinde bulundu.

Salgın sürecinde Diyanet televizyonunun ve radyolarının büyük bir imkan olduğunun görüldüğünü, irşat faaliyeti başta olmak üzere pek çok faaliyeti medya araçları üzerinden yapmaya çalıştıklarını aktaran Erbaş, başta Diyanet televizyonu olmak üzere yayınların tanıtılmasının çok daha hayati ve önemli hale geldiğine, bu çalışmaların hızlandırılması gerektiğine vurgu yaptı.

Erbaş salgınla mücadelede camilerde alınan tedbirlerin önemine işaret ederek şunları kaydetti:

"Camilerde maske, seccade ve diğer kurallara uyma noktasında büyük oranda bir uyum ve düzen bulunmakla beraber, zaman zaman hocalarımızı zora sokan sıkıntılı durumların olabildiği de bir gerçektir. Mülki idarelerle iş birliği içerisinde, yaşanan ve yaşanması muhtemel sıkıntılara karşı hassasiyetimiz devam etmelidir. Cuma namazları ve diğer durumlarla muhtemel sorunları valilerin de inisiyatifiyle yerinde ve zamanında çözmeye özen göstermeliyiz."

Başkanlıkça yürütülen eğitimlerin bir kısmının çevrimiçi/on-line yapıldığını hatırlatan Erbaş, yaygın din eğitimi faaliyetlerinin büyük bir dikkat ve hassasiyet gerektirdiğini, başta temizlik olmak üzere tüm tedbirlerin alınması, öğrenci ve velilerle iletişim gibi diğer konuların da titizlikle takip edilmesi gerektiğini belirtti.

Erbaş, uzaktan eğitim konusunda güçlü bir alt yapının gerekliliğini bildiklerini ve sürecin bunu da ortaya koyduğunu, bu alanı daha güçlü ve etkin hale getireceklerini ifade etti.

- Bugün de bir milli mücadele ortamı var

Din görevlilerinin her zaman milletinin yanında olduğunun altını çizen Başkan Erbaş, “Kurtuluş Savaşı’nda, Milli Mücadele’de milletimizin yanında olduk. Bugün de bir milli mücadele ortamı var. Salgınla mücadele ediyoruz. Ülkemize göz diken terör yuvalarıyla, o terör yuvalarını destekleyen ülkelerle mücadelemiz devam ediyor. Bu böyle devam edecek, onun için tedbirlerimizi almaya, milletimizi uyarmaya devam edeceğiz.” diye konuştu.

- Vekaletle kurban çalışmamız 550 bin hisse ile tüm zamanların üstüne çıkmıştır

Erbaş, salgın sürecinde yurt içi ve yurt dışındaki yardım faaliyetlerinin devam ettiğine değinerek şu bilgileri paylaştı:

"Vekaletle kurban çalışmamız 550 bin hisse ile tüm zamanların üstüne çıkmıştır. Bunun için de sizlere ve hocalarımıza en kalbi şükranlarımı sunuyorum. 550 bin kurban demek, 25 milyona yakın ailenin evine bir kurban etinin girmesi demektir. Bu hizmetin neticesi sadece birkaç kilo eti ulaştırmakla sınırlı değil, bu aynı zamanda milletimizin sevgisini götürdüğümüz anlamına geliyor. Milletimizin cömertliğini, paylaşma ve yardımlaşma ruhunu milyonlarca insana ulaştırdığımız anlamına geliyor."

Başkan Erbaş, bu yıl Camiler ve Din Görevlileri Haftası'nda "Cami ve İlim", Mevlid-i Nebi Haftası'nda ise "Peygamberimiz ve Çocuk" konularının ele alınacağını söyledi.

Camiler ve Din Görevlileri Haftası'nın açılışını 1 Ekim Perşembe günü Ayasofya Camii'nde yapacaklarının bilgisini de veren Erbaş, "2 Ekim Cuma günü de Ayasofya Camii'nin avlusunda saat 14.00'te Ayasofya Camii Sempozyumu'muzun açılışını gerçekleştireceğiz. Sempozyum 3 gün boyunca dijital ortamdan yayınlanacak." ifadelerini kullandı.

Başkan Erbaş'ın ardından sırasıyla Diyanet İşleri Başkan yardımcıları söz aldı. Daha sonra il müftüleri, il müftü yardımcıları ve ilçe müftülerinden temsilciler söz alarak, salgın sürecinde gerçekleştirilen faaliyetlerle yaşanan sorunlar ve planlanan çalışmalar hakkında bilgi sundular.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?