banner250

banner246

Prof. Dr. Erbaş, Filistin ve Kudüs'ün işgalden kurtulmasının yolunu işaret etti

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, video konferans yöntemiyle düzenlenen Kudüs ve Mescid-i Aksa Dayanışma Buluşmasına katılarak yaptığı arapça konuşmada, "Ümmeti zayıflatan faktörleri kapsamlı olarak ele almak ve çözüm üretmek zorundayız." dedi.

Dini Haberler 13.06.2020, 18:41
Prof. Dr. Erbaş, Filistin ve Kudüs'ün işgalden kurtulmasının yolunu işaret etti
© Diyanet Haber

Uluslararası Müslüman Âlimler Birliği Başkanı Prof. Dr. Ahmed Al-Reysuni, Yüksek İslam Komisyonu Başkanı, Mescid-i Aksa ve Kudüs'ün eski Müftüsü Dr. İkrime Sabri, Yurtdışı Filistinli Alimler Derneği Başkanı Dr. Nawaf Takrouri’nin yanı sıra başta Endonezya, Hindistan, Moritanya, Senegal ve Suudi Arabistan olmak üzere bir çok ülkeden alimlerin katıldığı buluşmada konuşan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, arapça bir konuşma yaparak "Mücadelemiz, Kudüs tamamen özgür oluncaya kadar devam edecektir." dedi.

- Kudüs, insanlığın en köklü mirasına ve tarihi serüvenine tanıklık eden evrensel bir değerdir

İslam dünyasının önde gelen alim ve dini liderlerine seslenen Başkan Erbaş, "Hepimiz biliyoruz ki, Kudüs, insanlığın en köklü mirasına ve tarihi serüvenine tanıklık eden evrensel bir değerdir." dedi.

Kudüs'ün İslam medeniyetinin tarihsel bilgi ve değerler hafızası olduğuna dikkati çeken Erbaş, Küdüs'ün Müslümanların hayatında vazgeçilmesi asla mümkün olmayan mübarek bir şehir olduğunu kaydetti.

- Ümmeti zayıflatan faktörleri kapsamlı olarak ele almak ve çözüm üretmek zorundayız

Filistin ve Kudüs meselesinin dünü, bugünü ve yarını açısından ele alındığında, İslam coğrafyasının genel durumu ve temel sorunlarının da konuşulması gerektiğinin altını çizen Erbaş, "Kudüs’ü işgal edenler, İslam toplumlarını dağınık ve zayıf gördüklerinden dolayı kendilerinde bu cesareti bulmaktadırlar. Dolayısıyla Müslümanlar olarak hep beraber ciddi ve köklü bir muhasebe ve özeleştiri yapmak durumundayız. Coğrafyamızın nasıl küresel aktörlerin güç gösterisi alanı haline geldiğini ve ümmeti zayıflatan faktörleri kapsamlı olarak ele almak ve çözüm üretmek zorundayız." dedi.

- Yegâne çözüm, ümmetin bir araya gelerek zulme ve işgale engel olmasıdır

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş konuşmasını, Filistin ve Kudüs’ü işgal edenler, dünyayı savaş ve kargaşaya sürükleyenler, hukuk, insaf, vicdan, demokrasi ve insan hakları gibi değerlerin hiçbirini umursamamakta ve dikkate almamaktadır. Dolayısıyla bu noktada yegâne çözüm, ümmetin bir araya gelerek zulme ve işgale engel olmasıdır." ifadeleriyle sürdürdü. 

- Eğitim ve Öğretim müfredatında Filistin ve Kudüs olmalı

Filistin davasının yeni nesillere doğru bir şekilde aktarılması için Filistin, Kudüs ve Mescid-i Aksa’yla ilgili dini ve tarihi bilgilerin tüm İslam coğrafyasında eğitim ve öğretim müfredatlarına dahil edilmesi önemli olduğuna değinen Erbaş, "Müslümanların Kudüs’teki tarihi eserlerini araştıran kurum ve kuruluşlarını, keza Kudüs davasını savunmak üzere hizmet yürüten medya kuruluşlarını desteklemeliyiz." ifadelerini kaydetti.

- Küdus bilinci güçlendirilmelidir

Müslüman ülkelerin dini kurumları ve sivil toplum kuruluşları, Kudüs bilincini güçlendirecek farklı etkinlikler yapmaya devam etmelidir diyen Başkan Erbaş, Türkiye'nin her daim Kudüs'ün yanında olduğunu vurgulayarak şunları kaydetti:

- Türkiye olarak Müslümanların ve tüm mazlumların yanındayız

"Biz Türkiye olarak her zaman Doğu Türkistan’dan Filistin’e dünyadaki tüm Müslümanların ve tüm mazlumların yanındayız. Orta Asya’dan Afrika’ya bir araya geldiğimiz her platformda biz Kudüs davamızı gündeme getiriyoruz. Mesela 2018 Ocak ayında İstanbul’da uluslararası Kudüs sempozyumu yaptık ve bir sonuç bildirgesiyle Kudüs davasını dünya kamuoyuna aktardık. Hatta şunu söyleyebilirim; Türkiye’de her hafta bir yerde Kudüs’le ilgili bir çalışma, bir konuşma ve bir faaliyet mutlaka vardır. Kudüs ile ilgili 100 bini aşkın camimizde hutbeler okutuyoruz. Kudüs ziyaretlerini teşvik ediyoruz. Yine Mayıs 2018 yılında İslam İşbirliği Teşkilatı, Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyib Erdoğan’ın davetiyle Kudüs meselesi için İstanbul’da özel olarak toplandı. Yine İstanbul’da aynı gün, tüm dünyaya güçlü bir mesaj vermek için 1 milyonu aşkın insanın katılımıyla, benim de sonunda dua ettiğim “Büyük Kudüs Mitingi”ni gerçekleştirdik."

- Cumhurbaşkanımız en yüksek sesle Kudüs davasını savunmaktadır

Başkan Erbas, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Davos ve Birleşmiş Milletler’de olduğu gibi her zaman tüm uluslararası toplantılarda en açık şekilde ve en yüksek sesle Kudüs davasını savunduğunun altını çizerek, "Burada Kudüs ile ilgili çalışmalarımızı anlatmaya zaman müsait değildir. Ancak, bilinmelidir ki mücadelemiz, Kudüs tamamen özgür oluncaya kadar devam edecektir." dedi.

- Filistinlilerin yanındayız

Başkan Erbaş, sözlerini şu ifadelerle tamamladı:

Türlü işgal ve zulme rağmen yıllardır Mescid-i Aksa’nın muhafızlığını yapan Filistinli mazlum Müslümanların yanında olduğumuzu ve onlara her türlü desteği sunmaya devam edeceğimizi ifade ediyor, seçkin heyetinizi tekrar sevgi ve muhabbetle selamlıyorum."

Kaynak: Diyanet Haber
banner249
Yorumlar (0)