banner250

banner203

Prof. Dr. Erbaş: Cinayetlerin yüzde 85’i, tecavüzlerin yüzde 50’si, trafik kazalarının yüzde 60’ı, kadına şiddetin yüzde yetmişinin sebebi alkoldür

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş açılışı gerçekleştirilen "Öğretmen Semiha Yıldırım Külliyesi ve Hicret Camii"nde okuduğu hutbede, alkolün toplumsal düzene verdiği ağır tahribatı istatistikleriyle açıkladı.

Dini Haberler 26.12.2020, 02:19
Prof. Dr. Erbaş: Cinayetlerin yüzde 85’i, tecavüzlerin  yüzde 50’si, trafik kazalarının yüzde 60’ı, kadına şiddetin yüzde yetmişinin sebebi alkoldür

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş açılışı gerçekleştirilen "Öğretmen Semiha Yıldırım Külliyesi ve Hicret Camii"nde okuduğu hutbede, alkolün toplumsal düzene verdiği ağır tahribatı istatistikleriyle açıkladı.

Erbaş şunları söyledi:

İçki, Allah’ın insana değerli birer nimeti ve emaneti olan aklı, ruhu ve bedeni tahrip eder. Bir hiç uğruna malın ziyan edilmesine, helal lokma için harcanması gereken nafakanın israfına sebep olur. içki yüzünden ailenin huzuru, çocukların umudu, gençlerin geleceği kararır. İyiliğe açılan kapılar kapanırken kötülüğe giden yollar çoğalır. Dostluklar sona ererken düşmanlıklar körüklenir.

Her yıl içki yüzünden trafik kazaları dahil binlerce üzücü hadise yaşanır. Yeşilay’ın tespitine göre Dünya sağlık örgütünün, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 30 ülkede yaptığı araştırmaya göre, cinayetlerin %85’i, tecavüzlerin %50’si, şiddet olaylarının %50’si, trafik kazalarının %60’ı, kadına şiddet olaylarının %70’inin sebebi alkoldür.

Her yıl 3,5 milyon insan alkole bağlı nedenlerden dolayı en ağır hastalıklara duçar olarak hayatını kaybetmektedir. Alkol tüm dünyada önlenebilir ölüm ve yaralanmaların üçüncü temel nedenidir. Alkolden doğan maddi zarar alkolden elde edilen gelirden kat kat fazladır. Eğitimde başarısızlık, suça eğilim, alkole bağlı sağlık problemleri alkol kullanımıyla doğru orantılı olarak artar.

Kaynak: Diyanet Haber
banner242
Yorumlar (6)
İsmail Aşga 8 ay önce
Allah razı olsun diyanet reisinden. Çok yerinde ve muhteşem bir hutbe. Güzel ülkemin güzel insanları İnşaAllah samimiyetle kulak verir ve bu içkiye hep birlikte dur deriz. Şu istatistiklere bı bakın tüm kötülükleri n anası verdiği zarar bir bakin . Resmen dinamit etkisi yapıyor. Cenabı hak hepinizi hertur haramlardan ve içkiden muhafaza EYLESİN.
Isparta 8 ay önce
Kadına şiddetin sebebini medya hep erkek gösteriyor hiç uyuşturucudan içkiden bahsetmiyor.
Gönüllerin kurumu 8 ay önce
Lütfen bunu ve daha fazlasını dilinizden düşürmeyin
Çetin 8 ay önce
Ağzınıza ve yüreğinize sağlık sayın başkanım
Nurettin ÖZTÜRL 8 ay önce
Dünya sağlık örgütünün tesbitlerine katılıyorum ve de inanıyorum.Alkol yüzünden dağılan aileleri biliyorum.Allah bizden uzak eylesin.
Hakkın gür sesi Başkanımızla gurur duyuyoruz! 8 ay önce
Abdullah TEMİZKAN
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?