banner203

banner250

Müsdav Genel Kurulu yapıldı

Uluslararası Müslüman Topluluklarla Dayanışma Vakfı (MÜSDAV) Genel Kurulu, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş'ın katılımıyla yapıldı.

Dini Haberler 14.03.2020, 17:24
Müsdav Genel Kurulu yapıldı
© Diyanet Haber

Uluslararası Müslüman Topluluklarla Dayanışma Vakfı (MÜSDAV) Genel Kurulu, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş'ın katılımıyla Ankara’da gerçekleştirildi.

Kurulun açılışında konuşan Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Vakfın kuruluşundan bugüne emeği geçenleri anarak şu ifadelere yer verdi:

"Bizden önce hayır hasenat yolunda hoş bir sada bırakan bütün iyilik öncülerini hürmetle anıyorum. Aramızdan ayrılanlara rahmet diliyorum. Amel defterlerinin açık olduğuna ve bıraktıkları iyilik yolunda, yapılan bütün güzelliklerden nasiplendiklerine inanıyorum. Hayatta olanlara sağlık, sıhhat ve afiyet diliyor, daha nice hizmetlerde adımlarının ve emeklerinin olmasını niyaz ediyorum.

- Vakıf ahlakı Müslüman hayatının ayrılmaz bir parçası haline gelmiştir

İnsanın dünya ve ahiret saadetini hedefleyen İslam; bireysel, sosyal ve küresel boyutta huzurun yaşanmasını temin eden hukuki ve ahlaki ilkeler getirmiştir. Bu meyanda; iyilik, yardımlaşma, paylaşma ile ilgili birçok ayet-i kerime ve hadis-i şerif, İslam’ın ilk yıllarından itibaren, vakıfların kurulup kurumsallaşmasına rehberlik etmiştir. Vakıf ahlakı Müslüman hayatının ayrılmaz bir parçası haline gelmiştir.”

- İslam medeniyeti bir vakıf medeniyetidir

İslam medeniyetinin bir vakıf medeniyeti olduğuna dikkati çeken Erbaş; "Bu inanç ve ahlak üzerine, iyiliği âleme hâkim kılma ideali ile inşa edilen İslam medeniyeti bir vakıf medeniyetidir. Tarihten günümüze Müslümanlar kurdukları vakıflarla; eğitim, yardımlaşma, toplumsal huzur ve barış gibi birçok alanda nice hizmetler yaparak dünyaya örnek olmuşlardır." dedi.

Prof. Dr. Erbaş, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Vakfımız 1997 yılında, Tokyo’da bir cami yapılmasına öncülük etmek amacıyla, ‘Tokyo Camii Vakfı’ olarak kurulmuştur. Daha sonra hizmet alanını genişleterek ‘Dini ve Sosyal Hizmet Vakfı’ olarak ismini değiştirmiştir. Müteakip yıllarda faaliyetlerini daha da büyüterek 2017 yılından itibaren ‘Uluslararası Müslüman Topluluklarla Dayanışma Vakfı (MÜSDAV)’ olarak faaliyetlerine devam etmektedir.

Vakfın gayesini ifade eden şu ifadelere baktığımızda, ortaya koyduğu ufuk ve idealin ne kadar hayati öneme sahip olduğu açıkça görülmektedir:

- İslam dininin insanlığa huzur ve barış getirmeyi amaçlayan evrensel ilke ve değerlerinin tanıtılmasına katkı sağlamak,

- Çoğunluğunu Müslümanların oluşturmadığı bölgeler öncelikli olmak üzere, din eğitimi ve din hizmetleri ile dini içerikli sosyal ve kültürel faaliyetler yürütmek,

- Müslüman toplulukların statüleri, dini ihtiyaçları ve beklentileri ile ilgili bilimsel çalışmalar yapmak,

- İhtiyaç duyulan yerlerde cami, Kur’an kursu, eğitim ve kültür merkezleri ile okullar, hastaneler ve diğer tesisleri inşa edip donatmak,

- Dini ve hayri hizmetlerle eğitim, yayın ve sağlık hizmetlerinin geliştirilmesine katkıda bulunmak,

- Bu amaçla yapılan aynî ve nakdî bağışlarla zekât ve fitre gibi yardımların şartlarına uygun olarak ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmasını sağlamak.

Söz konusu gayeler doğrultusunda bugüne kadar her yıl yüzlerce öğrenciye burs verildiğini, kimsesiz, muhtaç ve yetimlere yardımlar yapıldığını, Tokyo Camii, Ahmet Hamdi Akseki Camii, Maglaj Vali Recep Yazıcıoğlu Camii ve Sarajevo Üniversitesi Camii gibi muhteşem camiler, Tokyo Türk Kültür Merkezi gibi iftihar vesilesi eserler inşa edildiğini görmekteyiz. Özellikle Balkanlarda ecdat yadigârı pek çok cami ve eserin onarımlarının yapılmasının takdire şayan büyük bir hizmet olduğu izahtan varestedir.”

- İslam’ın iyilik mefkûresini, milletimizin ve medeniyetimizin güzel ahlakını ulaştırmak zorundayız

İnsanlığın ve İslam ümmetinin birçok sorun ve sıkıntılarla karşı karşıya kaldığını ifade eden Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, "Müslüman azınlıkların, savaşlara, işgallere, afetlere maruz kalanların, yoksulların, kimsesizlerin, çaresizlerin bir umut ve dayanak aradığı günümüzde şüphesiz bizleri daha büyük hizmetler beklemektedir. Dünyanın ihtiyaç duyulan her yerine; dil, din, ırk, mezhep, meşrep, farkı gözetmeksizin yardım elini uzatmak, sosyal yardımlardan eğitime, camilerin inşasından gönüllerin ihyasına kadar birçok alanda hayrî çalışmalar yapmak zorundayız. Filipinler’den Haiti’ye, Moskova’dan Suriye’ye, Arakan’dan Amerika’ya kadar her yere İslam’ın iyilik mefkûresini, milletimizin ve medeniyetimizin güzel ahlakını ulaştırmak zorundayız." ifadelerini kullandı.

- Yaptıklarımızdan çok daha fazla yapmamız gereken hizmetlerin olduğu muhakkaktır

Vakfın 22 yıldır yaptığı önemli hizmetlere işaret eden Erbaş; "Ancak yapılan çalışmaları hiçbir zaman yeterli görmek mümkün değildir. Bilakis insanlığın yaşadığı krizler, küresel sıkıntılar, her geçen gün daha çok çalışmak ve imkânlarımızı büyütmek için sorumluluğumuzu artırmaktadır. Yaptıklarımızdan çok daha fazla, yapmamız gereken hizmetlerin olduğu muhakkaktır. Bu anlamda gayet tabii olarak her müessese kendini sürekli muhasebe etmeli ve yenilemelidir. Geleceğe daha sağlam ve emin adımlarla yürüyebilmek için elbette tarihiyle, birikimiyle ve ulaştığı hedeflerle yüzleşmelidir. Bunun için imkânlarımızla hizmetlerimizin orantısını mukayese etmek zorundayız. Eğer iyilik yolunda 100 adım atma imkânımız varken 99 adım atmışsak, ihmal ettiğimiz 1 adımın hesabının bizlere sorulacağı bilinciyle hareket etmeliyiz." dedi.

Konuşmaların ardından yeni yönetim kurulu belirlendi.

Hamamönü'nde bulunan MÜSDAV Genel Merkezi'nde yapılan kurula; Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanı Dr. Ekrem Keleş, Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Dr. Selim Argun, Din İşleri Yüksek Kurulu Başkan Vekili Zeki Sayar, Diyanet İşleri Eski Başkanı Mehmet Nuri Yılmaz ve Diyanet İşleri Başkanlığından üst düzey yöneticiler katıldı.

Kaynak: Diyanet Haber
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?