banner268

banner250

Milli Dayanışma Kampanyası'na zekatla katkı sağlanabilir mi?

banner265

Din İşleri Yüksek Kurulu, koronavirüs (covid-19) salgını nedeniyle alınan tedbirler çerçevesinde salgından ekonomik olarak etkilenen vatandaşlar için başlatılan "Milli Dayanışma Kampanyası'na zekatla katkı sağlanabilir mi?" şeklinde sorulan sorulara cevap verdi.

Dini Haberler 01.04.2020, 12:09
Milli Dayanışma Kampanyası'na zekatla katkı sağlanabilir mi?

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu, koronavirüs (covid-19) salgını nedeniyle alınan tedbirler çerçevesinde salgından ekonomik olarak etkilenen vatandaşlar için başlatılan "Milli Dayanışma Kampanyası'na zekatla katkı sağlanabilir mi?" şeklinde gelen sorulara ilişkin açıklama yaptı.

Din İşleri Yüksek Kurulu yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

Bütün dünya ile birlikte ülkemizi de etkisi altına alan Covid-19 salgını sebebiyle mağdur olan dar gelirli vatandaşlarımıza destek olmak üzere ilan edilen dayanışma kampanyalarına zekât ile katkıda bulunabilme hususunda çok sayıda soru yöneltilmesi üzerine aşağıdaki açıklamanın yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur:

Zekât, İslam dininin en önemli sosyal dayanışma ve yardımlaşma kurumlarından biridir. Bu kurum, özellikle zor zamanlarda daha bir önem kazanmaktadır. İçinden geçtiğimiz küresel salgından dolayı evde kalma zarureti sebebiyle pek çok kişi işini sürdürme imkânı bulamamakta ve zekât alabilecek konuma gelebilmektedir.

 Zekât, şartlarını taşıyan Müslümanların yılda bir defa yerine getirmekle yükümlü oldukları mali bir ibadet olup geçerli olması bir takım şartlara bağlanmıştır. Verilen zekâtın geçerli olması için zekât niyetiyle Kur’an-ı Kerim’de belirtilen yoksullar, düşkünler, borçlular gibi ihtiyaç sahiplerine aynî veya nakdî olarak verilmesi gerekir. (Tevbe, 9/60)

Zekât, söz konusu kimselere mükellefler tarafından doğrudan verilebileceği gibi aracı bir organizasyon vasıtası ile vekâleten de ödenebilir. Açılan zekât hesabına zekât niyetiyle para yatırmakla da vekâlet gerçekleşmiş sayılır. Bu çerçevede zekâtların bugünlerde ulusal düzeyde başlatılan dayanışma kampanyaları vasıtasıyla toplanıp hak sahiplerine ulaştırılması da caizdir. Burada dikkat edilmesi gereken husus, bu tür kampanyalara zekâtını yatıran mükellefin yatırdığı meblağın zekât olduğunu belirtmesi, yetkililerin de zekât fonunda toplanan bu paraların ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması konusunda gereken hassasiyeti göstermesidir.

İnfak ve paylaşma bilinci Müminin en önemli vasıflarından biridir. Böylesi zor zamanlarda imkânı olan Mümin kardeşlerimizin yalnızca zekât vermekle yetinmeyip infak anlayışıyla hareket ederek Yüce Allah’ın kendisine lütfettiği malını başkalarıyla cömertçe paylaşması, kardeşlik,  yardımlaşma ve dayanışma ruhunu güçlendirecek, sıkıntıları hafifletecek, bela ve musibetlerin kalkmasına vesile olacak, toplumsal dayanışmaya büyük katkıda bulunacak, kuşkusuz malını bereketlendirecek, nefsini yüceltip arındıracak ve kalbini huzurla dolduracaktır.

Din İşleri Yüksek Kurulu

Kaynak: Diyanet Haber
banner279
Yorumlar (4)
Mehemmed Bilal 2 yıl önce
Bağış, zekat ve fitre olarak üç ayrı hesap açılmış. Hangisi arzu edilirse oraya yaptırılabilir.
Erbay Emer 2 yıl önce
Bende zekâtımı vermek istiyorum yalnız verilen hesap numaralarından zekatı nasıl yatıracağız ayrıca bir zekat hesabı açılsa
Emrah Durmuş 2 yıl önce
Selâmün aleyküm.
Ben zekatımı ramazanda veriyorum
Şimdi bu şekilde versem olurmu
MEHMET TOPÇU 2 yıl önce
Burada zekat ile ilgi bir bölüm açılır ve zekatlar muhtaç kişilere ulaştırılırsa hem zekat veren hemde zekatı alacak kişi için iyi bir hizmet yapılmış olur. Burada hassa bir konu var. Zekat verecekler ayrıca bağış yapmaktan uzak durmasınlar. iki farklı işlem var burada.
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?