banner250

banner246

Manevi Rehberlik Birimi’nin desteğiyle cezaevinde hafız oldu

Muş E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu'nda hükümlü olan Afganistan uyruklu Tarig Hakimi (33), Adalet Bakanlığı ile Diyanet İşleri Başkanlığı arasında 2019 yılında imzalanan iş birliği protokolü kapsamında oluşturulan Manevi Rehberlik Birimi'nin desteğiyle hafız oldu.

Dini Haberler 21.09.2020, 12:54
Manevi Rehberlik Birimi’nin desteğiyle cezaevinde hafız oldu
© AA

Muş E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu'nda hükümlü bulunan Afganistan uyruklu Tarig Hakimi, 14 ay süren eğitimini başarıyla tamamlayarak, Adalet Bakanlığı ile Diyanet İşleri Başkanlığı arasında geçtiğimiz yıl imzalanan iş birliği protokolü kapsamında oluşturulan Manevi Rehberlik Birimi'nin ilk hafızı oldu.

Muş Valisi İlker Gündüzöz, "Tarig kardeşimiz çaba göstererek Türkiye'de bu proje kapsamında hafızlık belgesini alan ilk kişi oldu. Cezaevi ortamını bir ilim yuvasına dönüştürmek ve buradan belli ilim ile çıkmak son derece önemli." dedi.

Kentteki cezaevinde hükümlü bulunan 33 yaşındaki Hakimi, imzalanan protokol kapsamında başlatılan hafızlık eğitimlerine katılmak istediğini cezaevi yönetimine iletti.

Talebinin olumlu sonuçlanmasıyla geçen yıl Haziran ayında başladığı hafızlık eğitimini 14 ayda tamamlayan Hakimi, Diyanet İşleri Başkanlığınca yapılan Hafızlık Tespit Sınavı'nı da başarıyla geçti.

Elde ettiği başarıyla Manevi Rehberlik Birimi'nin ilk hafızı olan Hakimi'ye, Muş E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu'nda düzenlenen törenle "Hafızlık Belgesi" verildi.

"Cezaevi ortamını ilim yuvasına dönüştürmek önemli"

Törene katılan ve kısa bir konuşma yapan Muş Valisi Doç. Dr. İlker Gündüzöz, hayırlı bir işe imza atıldığını belirterek, bunun Adalet Bakanlığı ve Diyanet İşleri Başkanlığının karşılıklı imzaladıkları iş birliği protokolünün bir meyvesi olduğunu söyledi.

Türkiye'nin her yerinde cezaevlerinde arzu eden tutuklu ve hükümlülerin, hem dini irşad faaliyetlerinden istifade ettiğini hem de hafızlık gibi belli dini konularda ihtisas sahibi olma imkanına kavuştuklarını aktaran Gündüzöz, şöyle konuştu:

"Burada da Tarig kardeşimiz çaba göstererek Türkiye'de bu proje kapsamında hafızlık belgesini alan ilk kişi oldu. Bir şeylerin ilki olmak çok daha önemlidir. Cezaevi ortamını bir ilim yuvasına dönüştürmek ve buradan belli ilim ile çıkmak son derece önemli. Emeği geçen din görevlisi kardeşlerimize de teşekkürlerimi sunuyorum. Kur'an-ı Kerim'i hıfzetmek kadar Kur'an-ı Kerim'in normları ile tavsiye ve vaaz edilen yasaklara dikkat ederek, kurallara uyarak hayatımızı şekillendirmemiz, suç ve suçluluktan da uzak durmamız gerekiyor. Bunu hayatımıza geçirmemiz gerekiyor. Bu inançla bu ilim meclislerine katılan kardeşlerimize teşekkürlerimizi, Türkiye Cumhuriyeti Devleti olarak sunuyorum."

"Bu başarı diğer hükümlülere örnek teşkil edecek"

Muş Cumhuriyet Başsavcısı Harun Karahan ise Manevi Rehberlik Birimi'nin ilk hafızlığını Muş E Tipi Kapalı İnfaz Kurumu hükümlüsü Tarig Hakimi'nin aldığını belirtti.

İslam'ın ilk yıllarından bu yana hafızlığın önemli bir ayrıcalık sayıldığını kaydeden Karahan, "Kardeşimiz Hakimi de dinimize göre önemli vazife üstlenmiş ve saygı doğuran bir pozisyon almıştır. Bu güzel örneğin bütün hükümlülere örnek teşkil edeceğinden şüphemiz yok. Kendisini tebrik ediyorum. Bu duygu ve düşüncelerle başta Adalet Bakanlığımıza ve Diyanet İşleri Başkanlığımıza, Valimize, Müftülüğümüze ve Ceza İnfaz Kurumuna teşekkür ediyorum." diye konuştu.

Vali Gündüzöz, cübbe giydirilen Hakimi'ye temsili “Hafızlık Belgesi” takdim etti.

Belgesini alan Hakimi'nin Kur'an-ı Kerim tilavetiyle devam eden törende, İl Müftü Vekili Abdulhak Akpolat da hatim duası yaptı.

Törene Adalet Komisyonu Başkanı Merve Aygül, İl Jandarma Komutanı Albay İlhan Şen, Emniyet Müdürü Ahmet Arıbaş, Ceza İnfaz Kurumundan sorumlu Cumhuriyet Savcısı Fatih Çıtak ve Ceza İnfaz Kurumu Müdürü Serkan Ertaş katıldı.

Kaynak: AA
banner242
Yorumlar (1)
mustafa 9 ay önce
helal olsun nnnnnnn binlerce kez
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?