banner250

banner246

Kudüs bağlantılı umre turları ilk kıble Kudüs'e ilgiyi artıracak

Diyanet İşleri Başkanlığı, Müslümanların ilk kıblesi Kudüs'e vatandaşların ilgi ve hassasiyetinin artırılması amacıyla, 2019-2020 yılı umre programları kapsamında Kudüs turlarına ağırlık verecek.

Dini Haberler 01.11.2019, 10:55
Kudüs bağlantılı umre turları ilk kıble Kudüs'e ilgiyi artıracak
© AA

Diyanet İşleri Başkanlığınca, Müslümanların ilk kıblesi Kudüs'e vatandaşların ilgi ve hassasiyetinin artırılması amacıyla 2019-2020 yılı umre programları kapsamında Kudüs turlarına ağırlık verilecek.

Diyanet İşleri Başkanlığı Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdürlüğünce düzenlenen Kudüs turlarına katılmak isteyenler, Başkanlığın internet sitesinde yer alan programlar doğrultusunda ücret yatırarak, il ve ilçe müftülüklerine kayıt yaptırabilecek.

Müstakil Kudüs turlarına 3 ve Kudüs bağlantılı umre ziyaretlerine 16 günlük programlar halinde gidebilecek vatandaşlar için ilk kafile 5 Aralık'ta yola çıkacak.

Kudüs bağlantılı umre turlarına katılan vatandaşlar, Kabe-i Muazzama, Mescid-i Nebevi ve Mescid-i Aksa'da cuma namazı kılacak.

Diyanet İşleri Başkanlığı Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdürü Remzi Bircan, hac ve umre organizasyonunun yanı sıra 5 yıldır Kudüs bağlantılı umre turları düzenlediklerini söyledi.

Başkanlıkça 8 Ekim'de düzenlenen Kudüs Çalıştayı'nda Kudüs bağlantılı umre turlarının bütün yönleriyle ele alındığını belirten Bircan, sağlık, güvenlik ve huzur gibi konularda olası yaşanabilecek sıkıntıların görüşüldüğünü aktardı.

Bircan, Kudüs turlarında görev alacak personele büyük sorumluluk düştüğüne işaret ederek, şunları kaydetti:

"2019 sonu ve 2020 yılı içerisinde müstakil Kudüs turları düzenleyeceğiz. Türkiye'den Kudüs, Kudüs'ten Türkiye şeklinde ama arzu eden vatandaşlarımıza Kudüs bağlantılı umre turları da yapacağız. Kudüs'ü gördükten sonra Cidde veya Medine, daha sonra Medine ve Cidde şeklinde umre yapıp dönmelerini sağlayacağız.

Kudüs çok hassas olduğumuz bir konu. Türkiye malum olduğu üzere ümmetin gözbebeğidir. Kudüs turlarını fazlalaştırarak vatandaşlarımızın Kudüs'e olan aşklarını, şevklerini ve sevgilerini artırmak istiyoruz."

"Güvenlik endişesi bulunmamaktadır"

Hz. Muhammed'in (s.a.s.) Kabe-i Muazzama, Mescid-i Nebevi ve Mescid-i Aksa'nın ziyaret edilmesine yönelik tavsiyelerini hatırlatan Bircan, şöyle devam etti:

"Kudüs bizim ilk kıblemiz. Vatandaşlarımızın Kudüs'e gitmesini istiyoruz. Onun için Kudüs turlarının fiyatlarını çok çok düşük tuttuk. Hava yolu şirketleri ve ilgili kurumlarla görüşmelerimizi yaptık, altyapımız hazır. Diyanet İşleri Başkanlığı vasıtasıyla 5 Aralık'tan itibaren Kudüs bağlantılı umre ve müstakil Kudüs turlarımız başlayacak.

Vatandaşlarımızdan Kudüs'ü mahzun bırakmamalarını istiyoruz. Kudüs seyahatlerinde güvenlik endişesi bulunmamaktadır. Vatandaşlarımız rahatlıkla Kudüs'e gidip gelebilmektedir."

Diyanet İşleri Başkanlığınca düzenlenen turlara katılan vatandaşlar, başta Müslümanların ilk kıblesi Mescid-i Aksa, Kudüs ve Mescid-i Aksa hareminin sembolü olan Kubbetü's Sahra Camii olmak üzere El-Halil, Beytüllahim ve Yafa şehirlerini ziyaret edecek.

Turlarda Selman-ı Farisi'nin sembolik türbesi, Hz. Rabiatü'l Adeviyye'nin kabri, Meryem Ana Türbesi ve bölgedeki birçok tarihi kilise de ziyaret edilebilecek.

Ayrıca Hz. Ömer ve Mahmudiye Camii, Deniz Mescidi, Sion Tepesi, Hz. Davut'un kabri, Lut Gölü, Hz. Musa Makamı ve Külliyesi ile Sultan 2'nci Abdulhamit'in tahta çıkışının yirmi beşinci yılı anısına 1901'de inşa edilen Saat Kulesi de ziyaret edilecek noktalar arasında yer alıyor.

Kaynak: AA
banner249
Yorumlar (9)
Sevim 2 yıl önce
Kudüs bağlantılı Umre planına katılmak istiyorum Bilgi almak istiyorum
İsmail bölük 2 yıl önce
Kudüs üzeri umreturları tarihleri
Ayşe özkan 2 yıl önce
Kudüs üzerinden ümre ziyaretleri kac günlük ve kac tl bilgilendirirseniz sevinirim
Nuray day 2 yıl önce
Kudüs bağlantılı umre turuna katılmak için bilgi istiyorum lutfenn
Yusuf okur 2 yıl önce
Kudüs bagantılı umre ye gitmeyi çok i s terim.Rabbim nasib eder inşAllah..
SEYFETTİN YILMAZ 2 yıl önce
UMRE İCIN DANIŞMAK
Serpil Metin 2 yıl önce
İnşAllah çok ama çok isterim Rabbim nasip eder inşAllah ilk kiblemizi ziyaret etmeyi organize edenlerden Allah razı olsun
Serpil Metin 2 yıl önce
İnşAllah çok ama çok isterim Rabbim nasip eder inşAllah ilk kiblemizi ziyaret etmeyi organize edenlerden Allah razı olsun
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?