banner250

banner246

Kariye Camii açılışa hazırlanıyor

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla yayınlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Diyanet İşleri Başkanlığına devredilen Kariye Camii açılışa hazırlanıyor.

Dini Haberler 25.08.2020, 10:52
Kariye Camii açılışa hazırlanıyor
© AA

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla yayınlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Diyanet İşleri Başkanlığına devredilen Kariye Camii açılışa hazırlanıyor.

İstanbul'un Fatih ilçesindeki Kariye Camii'nin ibadete açılmasına ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete'de yayınlanmıştı.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla 21 Ağustos Cuma günü yayınlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinde, 29 Ağustos 1945 tarihli ve 3/3054 sayılı Bakanlar Kurulu Kararının Fatih ilçesindeki Kariye Camii'nin müze ve müze deposu olarak kullanılmak üzere Milli Eğitim Bakanlığına tahsis edilmesine ilişkin kısmi, Danıştay Onuncu Dairesinin 11 Kasım 2019 tarihli kararıyla iptal edildiğinden, Kariye Camii yönetiminin 22 Haziran 1965 tarihli ve 633 sayılı Diyanet İşleri Başkanlığı Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanunun 35'inci maddesi gereğince Diyanet İşleri Başkanlığına devredilerek ibadete açılmasına karar verildiği belirtilmişti.

Adı geçen kararnamenin ardından Diyanet İşleri Başkanlığı Kariye Camii’ni ibadete açmak için çalışmalarını hızlandırdı.

Kariye Camii ile ilgili kişisel sosyal medya hesaplarından paylaşımda bulunan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, önümüzdeki Cuma günü (28 Ağustos) İstanbul'da Kültür Bakanlığı ve İstanbul Valiliği ile bir toplantı yapılacağını belirtti.

Erbaş kişisel sosyal medya hesaplarından yaptığı paylaşımda şu ifadelere yer verdi:

“Geçtiğimiz hafta Cumhurbaşkanımız Sayın @RTErdogan’ın imzasıyla yayınlanan kararname ile Başkanlığımıza devredilen ve yeniden ibadete açılacak olan Kariye Camii ile ilgili cuma günü İstanbul'da Kültür Bakanlığı, İstanbul Valiliği ile birlikte bir toplantı gerçekleştireceğiz.”

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Kariye Camii’nin Diyanet İşleri Başkanlığına devredilmesi üzerine daha önce de bir paylaşımda bulunmuş ve “Vatanımıza, milletimize ve tüm İslam âlemine hayırlı olsun.” temennisini dile getirmişti. 

Kaynak: Diyanet Haber
Yorumlar (0)