banner258

banner250

Karaman: Eğer bu dinin mensupları hakim olurlarsa herkes rahat eder

Türkiye Diyanet Vakfı tarafından Ankara Kocatepe Konferans Salonunda düzenlenen "İyiliğe Vakfedilmiş Hayatlar" programında konuşan İslam Hukuku Profesörü Hayrettin Karaman, "Eğer bu dinin mensupları hâkim olurlarsa herkes rahat eder." dedi.

Dini Haberler 06.02.2020, 20:03
Karaman: Eğer bu dinin mensupları hakim olurlarsa herkes rahat eder
© Diyanet Haber

Türkiye Diyanet Vakfı tarafından düzenlenen "İyiliğe Vakfedilmiş Hayatlar" konulu programa, İlahiyatçı - Yazar Prof. Dr. Hayrettin Karaman konuşmacı olarak katıldı.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş'ın da katılımıyla Türkiye Diyanet Vakfı Konferans Salonu'nda düzenlenen programda konuşan Karaman, 1954'te vekil imam olarak göreve başladığını ve 2001'de ilahiyat fakültesi profesörlüğünden ayrılana kadar dava şuuruyla parasız ve menfaatsiz yaptığı hizmetleri iyilik olarak kabul ettiğini söyledi.

İslam toplumlarına hizmet eden önemli 100 kişinin hayatı, düşünceleri ve tecrübelerini anlattığı "İslami Hareket Öncüleri" eserini yazdığını anlatan Karaman, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Biz, insanlığın kurtuluşunun bu Din-i Mübin’in dünyada medeniyet ve siyasi organizasyon olarak mensuplarının hâkim olması olduğuna inanıyoruz. Eğer bu dinin mensupları hâkim olurlarsa herkes rahat eder, hakkını, hukukunu alır. Dünyada olabilecek huzur ve mutluluk herkes için mümkün olur. Buna inanıyoruz. Öyleyse bunun peşine düşelim diyoruz. Kafa yormak değil, adım atmak gerekiyor. İkisini birden yapmak gerekiyor. Dava dediğimiz bu. Tabii bunun başında bir kere bu dini doğru öğrenmek var. Sonra da bu dini her birimizin kendi, aile ve cemiyet hayatına hâkim, şamil ve hayatımız kılması var. Bu din bizim hayatımız, hayatımızın rehberi, önceliğimiz, kendisi için var olduğumuz."

Konferansın ardından Karaman’a teşekkür eden Diyanet İşleri Başkanı Erbaş ise şunları kaydetti:

“Hem kendisinden talebe olarak istifade ettiğim için hem de milletimize kazandırdığı eserlerini okuyarak yetişmemize vesile olduğu için çok bahtiyar sayıyorum kendimi ve tüm talebelerini. Hocama uzun ömürler diliyorum. Konferansta anlattıkları yaptıklarının binde biri etmez. Biz biliyoruz ki bu neslin öncülerinden. Dolayısıyla iyiliğe vakfedilmiş en önemli ömürlerden birisi bizim için. Her zaman örnek aldığımız, bizim için rol model olarak gördüğümüz ve bizden sonraki nesillere hep örnek gösterdiğimiz bir hocamız. Cenab-ı Hakk sağlık afiyet içerisinde uzun ömürler nasip eylesin ve daha nice eserler verme noktasında kendisini muvaffak eylesin."

Kaynak: Diyanet Haber
Yorumlar (2)
Emine 2 yıl önce
Amin amin amin
ibrahim 2 yıl önce
amin
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?