Kamuda dönüşümlü çalışma genelgesi yayınlandı

Resmi Gazetenin 31076 (Mükerrer) sayısında Cumhurbaşkanlığı'nın COVID-19 Kapsamında Kamu Çalışanlarına Yönelik İlave Tedbirler konulu genelgesi yayımlandı.

Dini Haberler 22.03.2020, 23:20
Kamuda dönüşümlü çalışma genelgesi yayınlandı
banner197

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla "Koronavirüsle Mücadele Kapsamında Kamu Çalışanlarına Yönelik İlave Tedbirler" konulu genelge Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayımlandı.

Genelgeye göre, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının yayılımının en aza indirilmesi amacıyla salgınla mücadeleyi, etkilerinin azaltılmasına yönelik faaliyetleri zafiyete uğratmayacak ve kamu hizmetlerini aksatmayacak şekilde, ihtiyacı karşılayacak kadar asgari sayıda personelin bulundurulması şartıyla çalıştırılma biçimine bakılmaksızın kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanlara, uzaktan çalışma, dönüşümlü çalışma gibi esnek çalışma yöntemleri uygulanabilecek.

Buna dair usul ve esaslar, Cumhurbaşkanlığı bağlı, ilgili ve ilişkili kurum ve kuruluşları için üst yönetici, bakanlıklar, bağlı, ilgili ve ilişkili kurum ve kuruluşları için bakan, taşra teşkilatları ile mahalli idareler, bağlı kuruluşları ile mahalli idare birlikleri için ilgisine göre vali veya belediye başkanı, diğer kamu kurum ve kuruluşları için üst yönetici tarafından belirlenecek. Bu belirleme yetkisi devredilebilecek.

Dönüşümlü çalışanlar fiilen göreve gelmedikleri süre zarfında idari izinli sayılacak.

Genelge kapsamında esnek çalışma yöntemlerinden faydalanan çalışanlar ile idari izinli sayılanlar bu sürede istihdamlarına esas görevlerini fiilen yerine getirmiş sayılacak.

Uzaktan veya dönüşümlü çalışanlar ile görev yerinde çalışanlar hizmetin yürütülmesi sorumluluğu açısından eşit olacak. Uzaktan veya dönüşümlü çalışanlar ile idari izinli sayılanların mali ve sosyal hak ve yardımları ile diğer özlük hakları saklı kalacak.

İdari izinliler, uzaktan veya dönüşümlü çalışanlar amirlerinin izni dışında görev mahallerinden ayrılamayacak, hizmetine ihtiyaç duyulanlar çağrıldıkları anda görevine dönmek zorunda olacak.

Daha önce, Kovid-19 kapsamında idari izinli sayılanlar, yeni bir karar verilinceye kadar idari izinli sayılmaya devam edecekler. Yıllık veya mazeret izni kullanabilecekleri belirtilen çalışanlar da genelge kapsamında belirlenecek usul ve esaslar dahilinde idari izinli sayılabilecek.

Genelgede şu ifadelere yer verdi:

Kaynak: Diyanet Haber
Yorumlar (4)
İsmail yalman Şeker li Camiî imamı, Osmaniye, merkez ilçe 3 ay önce
Allah cümle ümmeti Muhammed'i her türlü zor imtihanlardan, salgın ve kötü hastalıklardan korusun inşAllah
Hüseyin Uçan 3 ay önce
İsmail hocam hakkınızı helal edin. İstiyerek olmadı. Geri alınmiyor ne biçim bir şeydir anlamadım.
Mehmet emin öğüt 3 ay önce
Amiiinn hocamm amiiinnn milyonlarca amiiinn
Garip Yolcu 3 ay önce
İsmail Yalman hocam yanlışlıkla oldu kusura bakma. Duana Amin diyorum. Admin sende beğenmedim silersen sevinirim elim deydi