banner250

banner246

Genelge sonrası camilerde dönüşüm başladı

Diyanet İşleri Başkanlığınca, cami ile mescitlerde tabure ve sandalye üzerinde namaz kılınmasına ilişkin yayınlanan genelge sonrası Selimiye Camisi'nde katlanır tabureler kullanılmaya başlandı.

Dini Haberler 20.12.2019, 12:06
Genelge sonrası camilerde dönüşüm başladı
© AA

Edirne Müftüsü Emrullah Üzüm, yaptığı açıklamada, yerde oturamayacak derecede dizlerinden rahatsız olanların namazlarını daha kolay kılabilmeleri için Diyanet İşleri Başkanlığının talimatıyla yeni bir uygulamaya başladıklarını söyledi. 

Camide, geniş yer kaplayan taburelerin yerine, katlanabilir olanların kullanılacağını belirten Üzüm, bunların istiflenmesi ve saklanmasının daha kolay olduğunu ifade etti. 

İldeki bütün camilerde katlanır tabureler bulunması için çalışma başlattıklarını anlatan Üzüm, "Sıra koyarak, uzun uzun sıralarda oturmanın cami adabına uygun olmadığını biliyoruz. Selimiye'de en fazla 10 civarında tabure kullanılır kalabalık zamanlarda. Daha fazla tabureye ihtiyaç olmuyor." diye konuştu.

Müftü Üzüm, taburelerin yan yana konulması yerine, bunları kullananların safların arasında dağılarak cemaatin saf düzenini ve namazın huzurunu koruyacak şekilde ibadet etmeleri gerektiğinin altını çizdi.

Selimiye'nin yanı sıra Üç Şerefeli ve Ulu (Eski) Cami'ye yeteri kadar tabure temin ettiklerini aktaran Üzüm, şöyle konuştu:

"Bütün camilerimiz engelsiz camilerdir. Sorun yaşayan vatandaşlarımızın da taburelerde oturarak namaz kılmaları için gerekli kolaylıklar gösteriliyor. Arzu eden vatandaşlarımızın bu tabureyi mahallelerde elinde taşıyarak camiye götürüp getirmesinde bir zorluk yok. Mescid-i Nebevi'de ve Kabe-i Muazzama'da da bu şekilde kullanım var. Sıraların camilere konulması hakikaten hoş olmayan görüntülerin ortaya çıkmasına vesile oluyor."

Kaynak: AA
banner249
Yorumlar (5)
Muruvet tasdemirv 1 yıl önce
Eskilerde tabire yoktu ayaklarrini uzatarak kilardi hic olmadi alni secdeye daha yakin sayilordi ben cok gorurdum yaslilari ayaklarini uzayarak ve benim annem teyzem de onlarda uzati oyle kilarlardi
İrfan yıldız 1 yıl önce
Bu seferde bu tip oturaklar çoğalacak. Çoğu kimse bu şekilde rahat oluyor diye oturak getiriyor. Çünkü 19 yıllık görevliyim. Oturarak kılan hiç kimse gelip benim özrüm şu namazı nasıl kılmalıyım diye sormuyor. Kendi özrüne kendisi karar veriyor.
kahraman kakmazoğlu 1 yıl önce
Cok cok cok gec kalinmis birsey. Bundan 10 yil önce tabureyle kilan bir elin parmaklarını gecmiyordu simdi ayagina diken batan tabure aliyor eline. Genelge yayinlamak guzel bir gelisme ama bunu emri vakiden ziyade din isleri yüksek kurulunun dini dayanaklarla millete anlatması lazım yoksa tabure yasak oturarak kıl demek cemaatte ters tepebilir. Bununla alakali broşürler hazirlanip camilere ve cemaate dağıtılmalı
Orhan Topcu 1 yıl önce
Taburenin Arkasinda namaz kilan kisi icin cozum bulmak lazim.Cunku onun alani daraltiliyor
Diyanet 1 yıl önce
Tüm personel bu uygulamadan kesinlikle taviz vermemelidir. Yoksa falanca imam bişey deniyor falanca camide tabure var diyecekler.
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?