banner250

Erbaş: Türkiye Diyanet Vakfı 45 yıldır devam eden bir iyilik hareketidir

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Gaziantep’te sivil toplum kuruluşları temsilcileri, kanaat önderleri ve iş insanlarıyla bir araya geldi.

Dini Haberler 07.03.2020, 09:30
Erbaş: Türkiye Diyanet Vakfı 45 yıldır devam eden bir iyilik hareketidir
© Diyanet Haber

Gaziantep Valiliğinin düzenlediği programda konuşan Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, Gaziantep’in Türkiye’nin en kadim şehirlerinden birisi olduğunu ifade ederek, Gaziantep’in ilmin ve ticaretin merkezi olduğunu söyledi.

Başkan Erbaş, ilmin ve ticaretin birlikte yürüdüğünde o şehrin hem maddi hem de manevi olarak kalkınacağına işaret ederek, “Gaziantep bunun örnek şehirlerinden birisidir.  Tarihte gördüğümüz pek çok ilim adamı burada yetişmiştir” dedi.

Gaziantep İl Müftüsü Ahmet Çelik’in görev süresini tamamlayarak emekliye ayrıldığını belirten Başkan Erbaş, “Peygamberler yeryüzünü karanlıklardan aydınlığa çıkarmak için ne yapmışlarsa bugün bu emanet bizim üzerimizdedir. Gelen vahyi insanlara anlatmak emaneti, bizim üzerimizdedir. İşte bizim müftilerimiz, Peygamber emanetini gücünün yettiği kadar taşımaya çalışıyorlar. Ahmet Hocamıza da biz şahidiz ki, 43 yılını bu ruh, amaç ve şuurla din-i mübini İslam’a hizmet etmekle geçirdi. Emaneti yerde koymadı. Emaneti en güzel bir şekilde taşımaya çalıştı. Onun örnek hizmeti umut ediyorum ki, tüm il müftülerimize, ilçe müftülerimize,  tüm din görevlilerimize örnek olacaktır” diye konuştu.

Başkan Erbaş, Türkiye Diyanet Vakfı’nın (TDV) 45 yıldır insanlığa maddi ve manevi hizmet eden büyük bir vakıf olduğunu dile getirerek, “Geçen yıl kurban vesilesiyle sizlerin bizlere emanet ettiğiniz kurban hisselerini 149 ülkeye ulaştırdık. Bu sadece bir kurban hissesini bir insan vermekten çok öte bir şeydir. Sizin sevginizi, milletimizin muhabbetini, bayrağımızı, ülkemizin yüceliğini, cömertliğini oralara, o uzak beldelere ulaştırmak demektir. Ülkemiz içerisinde nerede fakir fukara varsa onlara, onların çocuklarının eğitimine yardımcı olma noktasında 45 yıldır devam eden bir iyilik hareketidir” ifadelerini kullandı.

Başkan Erbaş, TDV’nin 111 ülkeden binlerce gencin eğitimine katkı sağladığını söyledi.

TDV’nin Türkiye’de 68 öğrenci yurduyla üniversite öğrencilerine hizmet ettiğini anlatan Başkan Erbaş, “ Yurtlarımızda ‘yurt, kurs, burs’ şeklinde bir anlayışla hizmet ediyoruz. Yurdumuzda kalan bir öğrencimiz kazandığı üniversitenin yanı sıra Türkiye Diyanet Vakfımızın yurdunda da aldığı ilave eğitimlerle ikinci bir üniversiteyi bitirmesini istiyoruz. Ahlaklı nesiller yetiştirmemiz gerekiyor” şeklinde konuştu.

Programa, Gaziantep Valisi Davut Gül, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Başkanı Fatma Şahin, Diyanet İşleri eski Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Dr. Selim Argun, Eğitim Hizmetleri Genel Müdürü Kadir Dinç, İnsan Kaynakları Genel Müdürü Akif Pusmaz ile sivil toplum kuruluşları temsilcileri, iş insanları ve kanaat önderleri katıldı.

Kaynak: Diyanet Haber
Yorumlar (1)
Saliha 1 yıl önce
Yozgattan kızlardan full var mı
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?